plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب : ۱۰۴۵
همزمان با روز جهانی "هیدروگرافی"با نظارت سازمان نقشه برداری کشور انجام شد:

كالیبراسیون میدانی جریان¬سنج دریایی با استفاده از GPS در دریاچه چیتگر تهران

همزمان با روز جهانی "هیدروگرافی" کالیبراسیون میدانی جریان­ سنج دریایی با استفاده از GPS در دریاچه چیتگر تهران با نظارت سازمان نقشه برداری کشور انجام شد.
plusresetminus
۱
۰

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، به منظور آزمایش روش پیشنهادی مورد نظر، بعد از طراحی، ساخت و تست­ های متعدد بویه­ مذکور، عملیاتی جهت برداشت داده توسط این سیستم در دریاچه چیتگر تهران با نظارت و راهنمایی دکترآزموده اردلان رئیس سازمان نقشه ­برداری کشور و همچنین دکتر سلطانپور مدیر کل آبنگاری سازمان صورت گرفت.

 در این عملیات که با همراهی برخی متخصصان بخش آبنگاری و نقشه ­برداری زمینی سازمان و با حضور گروهی از دانشجویان هیدروگرافی دانشکده فنی دانشگاه تهران صورت گرفت، بعد از نصب و جاسازی دو گیرنده­ GPS روی بویه و همچنین اتصال جریان­ سنج به بخش زیرین آن، بویه به درون آب انداخته و بوسیله­ طنابی متصل به آن به همراه قایقی بر روی آب دریاچه برای ساعاتی کشیده و داده ­های آن برای پردازش و محاسبات، تخلیه شد.

جریان­ سنجی و کسب اطلاعات دقیق از جریان ­های دریایی در اکثر مطالعات و پروژه­ های عمرانی دریایی از پارامترهای ضروری بوده و لذا برای تعیین آن ابزارهای دقیق جریان ­سنجی مورد استفاده قرار می­گیرند.

در همین زمینه بحث صحت داده ­های حاصل از جریان­ سنج ­ها مطرح می­شود به گونه ­ای که بتوان با استفاده از جریان ­سنج­ های موجود داده ­هایی صحیح را از پارامترهای جریان (سرعت و جهت جریان) استخراج کرد. کالیبراسیون جریان ­سنج­ های دریایی به روش ­های متفاوتی در آزمایشگاه ­های کالیبراسیون صورت می­گیرد که دارای مزایا و معایب مربوط به خود می­باشند؛ اما در سازمان نقشه ­برداری کشور روشی جدید در قالب همکاری با دانشگاه تهران، در یک پایان ­نامه کارشناسی ارشد با استفاده از گیرنده­ های GNSS به منظور کالیبراسیون جریان­ سنج ­های دریایی مورد بررسی قرار گرفته است.

گفتنی است در صورت انجام موفقت ­آمیز این پروژه، روشی جدید برای کالیبراسیون جریان ­سنج ­های سازمان نقشه­ برداری کشور فراهم خواهد آمد. این روش مبتنی بر بکارگیری دو گیرنده GNSS نصب شده بر روی بویه بوده که حامل جریان ­سنج می­باشد. 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نظرات شما
سید علی صالحی
feedback
Iran, Islamic Republic of
با عرض سلام و احترام.امکان استفاده از سامانه جریان سنج دریایی جهت مشخص نمودن سرعت و جهت جریان آب و همچنین جذر و مد در یک بازه زمانی و در منطق خلیج فارس یا دریای خزر نزدیک به ساحل وجود دارد یا خیر؟خیلی ممنون میشوم اگر اطلاع رسانی فرمایید