plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : ۲۵۶
جمعی از نمایندگان مجلس تأکید کردند: استفاده از اطلاعات ذی قیمت سازمان نقشه برداری كشور برای كنترل بلایای طبیعی

این سازمان نقشه كلیدی در مهار پیامدهای سیل دارد

در پی بحران سیل از ابتدای سال جاری تا کنون، جمعی از نمایندگان مجلس در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان نقشه برداری کشور، از ایفای نقش ویژه این سازمان در مدیریت بحران به ویژه پیامدهای سیل اخیر سخن گفتند. در ادامه مشروح سخنان رمضانعلی سبحانی نماینده سبزوار، حمیده زرآبادی نماینده قزوین، عباس پاپی زاده نماینده دزفول و فاطمه حسینی نماینده تهران را بخوانید:
این سازمان نقشه كلیدی در مهار پیامدهای سیل دارد
plusresetminus
۰
نماینده سبزوار: سازمان نقشه برداری كشور اطلاعات ذی قیمتی برای كنترل بلایای طبیعی دارد
 رمضانعلی سبحانی فر نماینده سبزوار، گفت: سازمان نقشه برداری کشور یکی از مراکزی است که می تواند اطلاعات ذی قیمتی را برای کنترل بلایای طبیعی همچون سیل در اختیار سایر ارگانها نظیر سازمان منابع طبیعی، سازمان مدیریت بحران، وزارت نیرو، سازمان آب و . . .  بگذارد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: طبیعی است که امروزه با توجه به علم و تکنولوژی، پیش بینی و پیشگیری از بخش عمده ای از اتفاقات و حوادث غیرمترقبه نظیر زلزله که با استفاده از فناوری های موجود امکان پیش بینی آن و آماده سازی مردم برای انجام تدابیر لازم، امکان پذیر است. لذا در مباحثی مانند سیل، طوفان و سایر بلایای طبیعی به طریق اولی با اطلاعات و داده هایی که جمع آوری شده است می توان نوع خاک و وضعیت اقلیمی منطقه و شرایط زمین را شناسایی نمود و براساس داشته ها، مانع بروز مشکلات شد یا تلفات را به حداقل رساند.
به گفته وی، سازمان نقشه برداری کشور یکی از مراکزی است که می تواند این قبیل اطلاعات را در اختیار سایر ارگانها نظیر سازمان منابع طبیعی، سازمان مدیریت بحران، وزارت نیرو، سازمان آب و . . .  بگذارد.
نماینده سبزوار بی توجهی به داده ها و اطلاعات مکانی در مدیریت کلان کشور به ویژه مدیریت بحران را به دلیل بی اطلاعی مسئولین از وجود این اطلاعات دانست و افزود: شاید هم مسئولین اطلاعات فنی کافی در این زمینه ندارند یا به دلیل مشغله فرصت نکرده اند از سازمان نقشه بردرای کشور، کسب اطلاع کنند.
سبحانی فر گفت: متاسفانه در مدیریت بحران بیشتر به صورت سنتی عمل می شود و اگر سازمان نقشه برداری کشور با این دست اطلاعات شناخته شده بود، الان مشکلات کمتری داشتیم.
وی با بیان اینکه سازمان نقشه برداری کشور باید این اطلاعات را از طریق جلسات مختلف و سمینارها در اختیار ارگانهای ذیربط بگذارد، ادامه داد: جا دارد سازمان نقشه برداری کشور اطلاعات و توانمندی هایش را چنان به رخ دیگر نهادها بکشد تا تلنگری باشد برای مسئولینی که در این زمینه فعالیت می کنند و از وجود چنین اطلاعاتی باخبر نیستند.
 
نماینده قزوین: سازمان نقشه برداری، نقشی كلیدی در مهار پیامدهای سیل دارد
حمیده زرآبادی سازمان نقشه برداری کشور را از سازمانهای بسیار کلیدی خواند که در ارائه اطلاعات کافی و دقیق در خصوص چگونه مهار کردن پیامدهای ناشی از بلایای طبیعی از جمله سیل می تواند ایفای نقش کند.
نماینده قزوین با تاکید بر اینکه باید به درستی هر بحران و اتفاقی از جمله سیل اخیر را کنترل کرد، ادامه داد: این کنترل مستلزم اطلاعات کافی و دقیق است که می تواند از آسیب ها و خسارات آتی جلوگیری کند. از آنجا که سازمان نقشه برداری خود متولی گردآوری داده‌های مکانی است و اشراف کامل و دقیق بر این اطلاعات دارد، می‌تواند یکی از سازمان‌های بسیار کلیدی در ارائه اطلاعات کافی و دقیق در خصوص چگونه مهار کردن پیامدهای ناشی از بلایای طبیعی از جمله سیل باشد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم در پاسخ به این سوال که چرا تا کنون توجه چندانی به داده ها و اطلاعات مکانی در مدیریت کلان کشور به ویژه مدیریت بحران، نشده است؟، گفت: شاید بیشتر اطلاعات به روش‌های سنتی جمع آوری می شوند نه علمی، اما الان روی آوردن به روش های علمی، روند رو به رشدی را داشته که امیدواریم در آینده این اطلاعات بیشتر بر اساس روند علمی گردآیند نه سنتی.
زرآبادی همچنین گفت: انتظار ما از سازمان نقشه برداری این است که بتواند این اطلاعات را قبل از وقوع حادثه در اختیار مسولان مدیریت بحران قرار دهد که بهتر بشود تصمیم گیری کرد و این همکاری ها با سازمانهایی که به آن وابسته است، مستمرا ادامه داشته باشد. قطعا اگر اطلاعات قبل از بروز حوادث به نهادهای مسئول و مجری ارائه شود، در هنگام وقوع حوادث، با اطلاعات دقیق‎تری می توان تصمیم‌گیری کرد.
 
توصیه نماینده دزفول به ستاد مدیریت بحران و وزارت نیرو: از اطلاعات سازمان نقشه برداری كشور استفاده كنید
نمایند دزفول با بیان اینکه سازمان نقشه برداری کشور یک سازمان مادر است و اطلاعات پایه آن باید مورد استفاده سایر دستگاه ها قرار گیرد، گفت: تصمیم گیری‎های مدیریتی در کشور باید با اطلاعات دقیق انجام شود. این اطلاعات باید از سازمان نقشه برداری، هواشناسی، وزارت نیرو و ....همزمان اخذ شود.
عباس پاپی زاده، عضو کمسیون کشاورزی مجلس دهم ، با بیان اینکه تعیین رقوم در مسیر رودخانه و سیل بندی حاشیه رودخانه در دزفول موضوع بسیار مهمی است، گفت: اما الان دبی (حجم آب) سد را نمی دانیم! برای همین نمی‎دانیم که چقدر باید دریچه سد را باز کنیم؟ و بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟ چه نوع سیل بندی بزنیم؟ پیشروی آب رودخانه چقدر خواهد بود؟
وی با اشاره به اینکه سد دز چند دهه پیش ساخته شده است، ادامه داد: اما هنوز نمی دانیم این رودخانه چقدر ظرفیت دارد و این موضوع به شدت آزار دهنده است!
نماینده دزفول با ابراز تاسف از اینکه مدیریت بحران در شرایط و سیلاب کنونی به صورت تصادفی و پله کانی پیش می رود، ادامه داد: روز اول دبی را 800 در نظر گرفتند، روز بعد 1000 و همین گونه سعی و خطا پیش می رویم تا ببینیم چه می شود!
وی با بیان اینکه «اگر از ابزار و تکنولوژی های روز بتوانیم به درستی استفاده کنیم، مسائل به راحتی قابل کنترل خواهد بود»، خاطرنشان کرد: به لحاظ علمی و دانش جغرافیایی اطلاعات کاملی داریم ولی چرا وزارت کشور و وزارت نیرو و مابقی دستگاه ها این اطلاعات را در اختیار ما نمی گذارند؟ با آزمون و خطا کار کردن کار اشتباهی است.
پاپی‎زاده در واکنش به اینکه سازمان نقشه برداری کشور می‎تواند ضریب شیب زمین را محاسبه و جهت سیلاب را پیش بینی کند، گفت: اتفاقا اینکه از سد ذر چه میزان آب باید خارج شود و در پایین دست ارتفاع آب چقدر خواهد بود؛ از سوالات ماست. اما چرا دستگاه های مختلف با هم ارتباط لحظه ای و لازم را ندارند؟ چرا از هم استعلام نمی گیرند؟ چرا وزارت نیرو از ظرفیت سازمان نقشه برداری استفاده نمی کند؟
او که مراجعه به سازمان نقشه برداری کشور و دریافت اطلاعات مکانی از جمله  DEM (سنجش شیب زمین) برای مدیریت بحران را ضروری می‎دانست؛ از بی توجهی به این مقوله ابراز تاسف کرد و افزود: ستاد مدیریت بحران و در نگاهی کلان‎تر، کلیت دولت باید بداند که هر دستگاهی وظیفه اش چیست. مثلا در ساخت سد، وزارت نیرو نباید خود سر و راسا اقدام کند و باید نظرات سایر دستگاه ها مثل سازمان نقشه برداری، سازمان محیط زیست و ... را جویا شود. اما در حال حاضر عمدتا دستگاه ها به صورت جزیره ای عمل می کنند، مثلا وزارت کشاورزی از سازمان های دیگر سوال نمی کند.
نماینده دزفول با تاکید بر اهمین تدوین طرح جامع سیلاب در کشور در پاسخ به اینکه چه انتظاری از سازمان نقشه برداری کشور در مدیریت بحران و سیل دارید؟، گفت: سازمان نقشه برداری کشور یک سازمان مادر است و اطلاعات پایه را باید به سایر دستگاه ها ارائه دهد. این موضوع باید به صورت یک فرهنگ غالب، جا بیفتد. تصمیم گیری‎های مدیریتی در کشور باید با اطلاعات دقیق انجام شود. این اطلاعات باید از سازمان نقشه برداری، هواشناسی، وزارت نیرو و ....همزمان اخذ شود. تصمیم گیری باید با مشارکت تمام سازمان ها باشد.
 
تاكید نماینده تهران بر لزوم استفاده از دادههای مكانی موجود در سازمان نقشه برداری كشور برای مدیریت بحران سیل اخیر
 فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در جریان بحران سیلاب اخیر در سراسر کشور هرچه مراجعه به سازمان نقشه برداری کشور و دریافت اطلاعات مکانی از جمله DEM‌های تولیدی این سازمان (سنجش شیب زمین) از حیث تخصصی و تامین تجهیزات بیشتر باشد؛ قطعا تصمیم گیری برای مدیران با توجه به تحلیل های کارشناسانه، سهل‎تر و منتج به نتایج مفیدتری خواهد بود.
به گفته این نماینده تهران، هر سازمانی که از لحاظ فنی اطلاعات مرتبطی با کنترل و مدیریت بحران بویژه سیلاب دارد باید همچون سازمان نقشه برداری کشور به ارائه این اطلاعات و تحلیل آن اقدام کند، افزود: باید تمامی دستگاه‎ها و سازمان‌ها با توجه به اسناد بالادستی و قوانین کشور و تکالیفی که برعهده دارند، مدیران را در اتخاذ تصمیمات صحیح همراهی کنند. چرا که ارائه اطلاعات مطلوب به مدیران؛ سبب خواهد شد تا آنان بتوانند تصمیمات دقیق تری برای مدیریت بحران اتخاذ نمایند و این کمک بزرگی به مسئولین در این زمینه خواهد بود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما