plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۵
کد مطلب : ۳۰۰

توصیه نماینده دزفول به ستاد مدیریت بحران و وزارت نیرو: از اطلاعات سازمان نقشه برداری كشور استفاده كنید

یکی از نمایندگان مجلس با بیان اینکه سازمان نقشه برداری کشور یک سازمان مادر است و اطلاعات پایه آن باید مورد استفاده سایر دستگاه ها قرار گیرد، گفت: تصمیم گیری‎های مدیریتی در کشور باید با اطلاعات دقیق انجام شود.
توصیه نماینده دزفول به ستاد مدیریت بحران و وزارت نیرو: از اطلاعات سازمان نقشه برداری كشور استفاده كنید
plusresetminus
۰
عباس پاپی زاده، عضو کمسیون کشاورزی مجلس دهم در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان نقشه برداری کشور، با بیان اینکه تعیین رقوم در مسیر رودخانه و سیل بندی حاشیه رودخانه در دزفول موضوع بسیار مهمی است، گفت: اما الان دبی (حجم آب) سد را نمی دانیم! برای همین نمی‎دانیم که چقدر باید دریچه سد را باز کنیم؟ و بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟ چه نوع سیل بندی بزنیم؟ پیشروی آب رودخانه چقدر خواهد بود؟
وی با اشاره به اینکه سد دز چند دهه پیش ساخته شده است، ادامه داد: اما هنوز نمی دانیم این رودخانه چقدر ظرفیت دارد و این موضوع به شدت آزار دهنده است!
نماینده دزفول با ابراز تاسف از اینکه مدیریت بحران در شرایط و سیلاب کنونی به صورت تصادفی و پله کانی پیش می رود، ادامه داد: روز اول دبی را 800 در نظر گرفتند، روز بعد 1000 و همین گونه سعی و خطا پیش می رویم تا ببینیم چه می شود!
وی با بیان اینکه «اگر از ابزار و تکنولوژی های روز بتوانیم به درستی استفاده کنیم، مسائل به راحتی قابل کنترل خواهد بود»، خاطرنشان کرد: به لحاظ علمی و دانش جغرافیایی اطلاعات کاملی داریم ولی چرا وزارت کشور و وزارت نیرو و مابقی دستگاه ها این اطلاعات را در اختیار ما نمی گذارند؟ با آزمون و خطا کار کردن کار اشتباهی است.
پاپی‎زاده در واکنش به اینکه سازمان نقشه برداری کشور می‎تواند ضریب شیب زمین را محاسبه و جهت سیلاب را پیش بینی کند، گفت: اتفاقا اینکه از سد ذر چه میزان آب باید خارج شود و در پایین دست ارتفاع آب چقدر خواهد بود؛ از سوالات ماست. اما چرا دستگاه های مختلف با هم ارتباط لحظه ای و لازم را ندارند؟ چرا از هم استعلام نمی گیرند؟ چرا وزارت نیرو از ظرفیت سازمان نقشه برداری استفاده نمی کند؟
او که مراجعه به سازمان نقشه برداری کشور و دریافت اطلاعات مکانی از جمله  DEM (سنجش شیب زمین) برای مدیریت بحران را ضروری می‎دانست؛ از بی توجهی به این مقوله ابراز تاسف کرد و افزود: ستاد مدیریت بحران و در نگاهی کلان‎تر، کلیت دولت باید بداند که هر دستگاهی وظیفه اش چیست. مثلا در ساخت سد، وزارت نیرو نباید خود سر و راسا اقدام کند و باید نظرات سایر دستگاه ها مثل سازمان نقشه برداری، سازمان محیط زیست و ... را جویا شود. اما در حال حاضر عمدتا دستگاه ها به صورت جزیره ای عمل می کنند، مثلا وزارت کشاورزی از سازمان های دیگر سوال نمی کند.
نماینده دزفول با تاکید بر اهمیت تدوین طرح جامع سیلاب در کشور در پاسخ به اینکه چه انتظاری از سازمان نقشه برداری کشور در مدیریت بحران و سیل دارید؟، گفت: سازمان نقشه برداری کشور یک سازمان مادر است و اطلاعات پایه را باید به سایر دستگاه ها ارائه دهد. این موضوع باید به صورت یک فرهنگ غالب، جا بیفتد. تصمیم گیری‎های مدیریتی در کشور باید با اطلاعات دقیق انجام شود. این اطلاعات باید از سازمان نقشه برداری، هواشناسی، وزارت نیرو و ....همزمان اخذ شود. تصمیم گیری باید با مشارکت تمام سازمان ها باشد.
گفت و گو از حامد مرادیان کارشناس اداره بین الملل
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما