plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۸
کد مطلب : ۱۲۰
در دیدار مهندس شفیعی با امام جمعه یزد بررسی شد؛

علل فرونشست زمین در یزد؛ از برداشت بی‎رویه آب‎های زیرزمینی تا سیستم فاضلاب نامناسب شهری

فرونشست زمین در استان یزد، مخاطرات و علل آن، مهمترین موضوعی بود که در دیدار رئیس سازمان نقشه برداری کشور با امام جمعه این استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
علل فرونشست زمین در یزد؛ از برداشت بی‎رویه آب‎های زیرزمینی تا سیستم فاضلاب نامناسب شهری
plusresetminus
۱
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی در پایان سفر یک روزه خود به یزد در دیدار با آیت الله محمدرضا ناصري یزدي، امام جمعه این استان، با اشاره به اینکه برخی استان‌های کشور از جمله یزد با معضل فرونشست زمین روبرو هستند؛ علت آن را عمدتا به دلیل برداشت زیاد از منابع آب‌هاي زیرزمینی دانست.
رئیس سازمان نقشه برداري کشور، این سازمان را یکی از سازمان هاي زیربنایی کشور و زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه معرفی کرد و از فعالیت‎ها و وظایف متعدد آن سخن گفت و افزود: پس از گذشت 40  سال از پیروزي انقلاب اسلامی ایران موفق شدیم نقشه های دریایی تهیه شده در خلیج فارس و دریای خزر را به تایید سازمان‎هاي بین المللی برسانیم. هم اکنون کلیه ناوگان‎ها و شناورهایی که در خلیج فارس تردد می‎کنند باید از نقشه های ایران استفاده کنند.
 معاون سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: از دهه 30 در کشور عکس‎هاي هوایی داریم و اکنون بزرگترین آرشیو عکس هوایی کشور با حجم اطلاعات بیش از 370 ترابایت در سازمان نقشه
برداری کشور نگهداري می‎شود.
شفیعی تصریح کرد: در راستاي سنددار کردن زمین هاي کشاورزي که معضلی براي روستاییان و کشاورزان است؛ اقدامات گسترده اي صورت گرفته و با هماهنگی نهادهاي مربوط در حال انجام است. وي با بیان اینکه در حال تلاش هستیم، دسترسی مردم به مجموعه عظیم داده هاي ارزشمندي را که در اختیار داریم، آسانتر کنیم گفت: در تلاش هستیم تا این امکان براي هر شهروند ایرانی از طریق دفاتر پیشخوان دولت در شهرهاي مختلف امکان‎پذیر شود و مجبور نباشند براي این منظور به تهران مراجعه کنند.
رئیس سازمان نقشه برداري کشور با اشاره به اینکه هر نوع تغییري که در پوسته زمین به دلایل مختلف از جمله تغییرات ارتفاعی در این سازمان ثبت و بررسی می شود، گفت: این تغییرات ارتفاعی پوسته زمین، فرونشست‎ها را نشان می‎دهند که معضل بسیاري مهم در کشور به حساب می‎آید.
وي با تاکید بر اینکه در صورت تداوم روند برداشت‎ از ۀب‎های زیرزمینی و الگوي مصرف آب به شکل فعلی، با تخریب شدیدي روبرو خواهیم شد، یادآور شد: سالهاست که نسبت به مخاطرات فرونشست در کشور هشدارهاي لازم داده شده، اما با کمال تاسف درست در همان نقطه اي که این مشکل وجود دارد، ساخت و سازهای بسیاری صورت گرفته است.
گلایه امام جمعه یزد از سیستم فاضلاب شهری
 
آیت االله محمدرضا ناصري یزدي امام جمعه این استان نیز در دیدار رئیس سازمان نقشه برداري با اشاره به آمارهاي ارائه
شده در ارتباط با تصاویر ارتفاعی و فرونشست‎ها در نقاط مختلف کشور، از مشکلات سیستم فاضلاب شهرهایی از جمله یزد سخن گفت که به گفته وی «بدتر از آب کشیدن از چاه است».
وي خاطرنشان کرد: این سیستم رطوبت زمین را جذب و موجودات زیرزمینی را نابود می کند و خشکی زمین هم سبب به وجود آمدن رانش‎هاي زمین می شود. در حالیکه قرار بود تدبیری اندیشیده شود تا با جمع‎آوري فاضلاب، از خشکی زمین جلوگیری شود و آب ناشی از تصفیه فاضلاب‎ها، دوباره به سفره هاي زیرزمینی باز گردد.
ناصري یزدي با اشاره به اینکه استفاده درستی هم از پس‌آبها صورت نمی گیرد، گفت: در حال حاضر منشاء خیلی از ریزگردهایی که به وجود آمده سیستم فاضلابی است که در کشور داریم. البته گویا مسئولان نسبت به نادرست بودن این اقدام مطلع شده‎اند و دوباره مصوب کردند که پس‌آبها به صورت مصنوعی در زمین تزریق شود.
وي خاطرنشان کرد: قطعاً امکان حذف کامل برداشت از آبهاي زیرزمینی وجود ندارد ولی در مقابل باید علاوه بر اینکه زمینه بازگشت آب به سفره هاي زیرزمینی را فراهم کنیم، نسبت به مدیریت مصرف هم توجه داشته باشیم.
گفتنی است دکتریحیی جمور معاون فنی سازمان و دکتر فرخ توکلی مشاور رئیس سازمان نقشه برداري و مدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزي استان یزد در این دیدار حضور داشتند.
رئیس سازمان نقشه برداري کشور در سفر یک‎روزه به یزد با سرپرست استانداري و نیز مدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزي استان نیز دیدارهایی داشت.