plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب : ۱۲۶

در دیدار با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از سوی دکتر شفیعی عنوان شد: آزادسازی اطلاعات موجب اشتغال پایدار می شود

مهندس مسعود شفیعی در دیدار با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: آزاد سازي اطلاعات می تواند موجب اشتغال پایدار شود.
در دیدار با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از سوی دکتر شفیعی عنوان شد: آزادسازی اطلاعات موجب اشتغال پایدار می شود
plusresetminus

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور به نقل از ایرنا، روز دوشنبه 19 آذرماه، مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور، در نشست با مدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزي استان کرمان گفت: آزاد سازی اطلاعات می تواند خدماتی در بخش های مختلف اقتصادی و کسب و کارها ارائه دهد و این اقدام در حوزه معدن، کشاورزی، ساختمان و جمعیت، موجب خلق ارزش افزوده و ایجاد اشتغال پایدار می شود.

وی افزود: افراد می توانند با دسته بندي اطلاعات، تهیه نرم افزارها و با در اختیار گرفتن این اطلاعات و فروش به دستگاه ها و بخش خصوصی، اشتغال زایی کنند.
وي با بیان اینکه سازمان نقشه برداري کشور به دنبال آزاد سازي اطلاعات است گفت: بر اساس استدلال، اطلاعات را نمی توان در یک نقطه نگهداري کرد و اگر داده ها و اطلاعات به صورت شفاف در خدمت عناصر سرمایه گذاري و افراد قرار نگیرد مانع توسعه یافتگی و موجب ایجاد فساد در دستگاه ها می شود.
رئیس سازمان نقشه برداري کشور افزود: تغییرات در حوزه فناوري بسیار سریع است و انتخاب روش تولید اطلاعات، نیاز به رصد فضاي پیرامونی، استفاده از فناوری روز و بهره گیري از داده هاي مکانی دارد که سازمان نقشه برداري کشور، اجراي این امور را تسهیل می کند.
وي با اشاره به روند کُند ایجاد سامانه اطلاعات مکانی(GIS) در کشور
افزود: از زمان ورود سامانه اطلاعات مکانی به کشور تاکنون نتوانستیم به درستی در تمامی حوزه ها از این ظرفیت استفاده کنیم.
شفیعی عنوان کرد: تعداد بسیاري از دستگاه هاي بزرگ و برخی وزارت خانه ها هم اکنون فاقد سامانه اطلاعات مکانی مناسبی هستند.
وي بیان کرد : از برنامه چهارم و پنجم توسعه با وارد کردن مقوله زیرساخت داده مکانی در ادبیات توسعه و برنامه ریزي کشور، بنا شد دستگاه ها سامانه اطلاعات مکانی داشته باشند که این سامانه در مرحله برنامه ریزي و آمایش سرزمینی ایفاي نقش می کند.
 رئیس سازمان نقشه برداري کشور با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه، اهتمام لازم به این سامانه نشد گفت: در دفتر آمایش سرزمین، بر اساس احساس نیاز، سامانه ساترا در سال 93 ابداع شد و در این زمینه وب جی آي اس را براي رصد آمایش و توسعه ابداع کردند که نتوانست نیازها را مرتفع کند.
وي با بیان اینکه استان ها با سامانه ساترا درگیر مشکلاتی هستند تصریح کرد: این سامانه با وجود هزینه هایی که داشته است، نتوانست اهداف را محقق کند زیرا زمانی با اطلاعات می توان تصمیم گیري کرد که دیدگاه مکانی، متولیان، لایه ها و استانداردها مشخص باشند؛ که در سامانه ساترا این فرایند مغفول مانده است.
شفیعی گفت: نظام اطلاعات پایه مکانی کشور براي پروژه هاي ملی اقتصاد مقاومتی تعریف شده و سازمان نقشه برداري کشور مسئولیت اجراي این پروژه ها را برعهده گرفت.
وي بیان کرد: زیرساخت داده هاي مکانی (SDI)،  مفهومی جهانی است و کشورها نظام اطلاعات مکانی خود را براساس این زیرساخت تعریف می کنند لذا این زیرساخت باید هرچه سریع تر در ایران استقرار پیدا کند.
رئیس سازمان نقشه برداري کشور افزود: این سازمان، 169 لایه اطلاعات مکانی را در سامانه خود تعریف کرده که هر لایه مربوط
به یک بخش و حوزه است و قابلیت ارتقا، توسعه و کامل تر شدن در این لایه ها وجود دارد.
وي ادامه داد: تاکنون استان هاي گیلان، مازندران و سمنان به زیرساخت ملی داده هاي مکانی متصل شده اند و در نقشه راه توسعه دولت الکترونیک نیز به این زیرساخت ملی اشاره شده و حتی در برخی استان ها، کمیته اي زیر نظر استاندار در این زمینه شکل گرفته است.
شفیعی گفت: سازمان نقشه برداري کشور، وظیفه نظارت بر اجراي این زیرساخت را نیز دارد و اعتقاد داریم نظارت باید پیش از شکل گیري پروژه ها اتفاق بیفتد.
وي تاکید کرد: برخی دستگاه ها از جمله بنیاد مسکن، اعتبار بسیاري براي تهیه نقشه هاي روستایی به صورت زمینی هزینه کرده که این نقشه ها قابلیت مطلوبی ندارند؛ لذا دستگاه ها می توانند از فناوری ایجاد شده توسط سازمان نقشه برداری کشور، در این زمینه استفاده کنند تا جلوي کارهاي بی ضابطه گرفته شود.
رئیس سازمان نقشه برداري کشور گفت: امکان تغییر شکل و انتقال امکانات سامانه اطلاعات مکانی منطقه جنوب شرق کشور، به استان کرمان وجود دارد زیرا کرمان از نظر وسعت و ظرفیت ها در توسعه، بسیار با اهمیت تر است.
وي اضافه کرد: ایستگاه ژئودینامیک، در راستاي پایش زلزله و فرونشست زمین مورد استفاده قرار می گیرد که به زودي این ایستگاه ها در استان کرمان نیز توسعه خواهند یافت.
 
بهره وري آب در کرمان نصف متوسط کشور است
در ادامه این گفتگو، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزي استان کرمان گفت: بهره وري آب در این استان به میزان نصف متوسط ملی است؛ لذا باید ضمن حفظ ظرفیت
هاي کشاورزي، بهره وري آب افزایش یابد.
سهم استان کرمان از تولیدات کشاورزي کشور حدود 7.5 درصد است و این استان با هفت میلیارد مکعب آب مصرفی سالانه (به میزان حدود هفت درصد آب مصرفی کشور) تنها سهم 3.4 تا 3.7 از ارزش افزوده کشور را در این بخش داراست.
رودری؛  با بیان اینکه سهم هر کدام از بخش ها در چشم انداز توسعه استان کرمان تعریف شده است بیان کرد: بر اساس سند چشم انداز، باید درآمد سرانه و معیشت استان کرمان طی سال 96 تا افق 1400 به صورت خالص 30 درصد رشد داشته باشد.
وی با بیان اینکه برنامه آمایش استان کرمان تنظیم و نهایی شده است گفت: پس از تدوین برنامه توسعه، نقشه راه تفصیلی و عملیاتی تا سطح پروژه داریم و می دانیم چه میزان منابع، سرمایه گذاري خارجی، بودجه دولتی نیاز پروژه ها است.
وي همچنین با بیان اینکه باید از نگاه آماري خارج شویم تصریح کرد: اطلاعات باید در اختیار توسعه استان قرار گیرد و موازي کاري دستگاه ها براي تهیه نقشه ها باید یکپارچه سازي شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزي استان کرمان افزود: با تاکید استاندار، باید زمینه اي فراهم شود تا با همکاري دستگاه هاي دخیل از نقشه هاي شهري و استانی استفاده شود زیرا با تبادل نظر فرابخشی می توان از ظرفیت ها بهره بیشتري برد.
وي با تاکید بر اینکه مهمترین وظیفه استان کرمان، راهبري در راستاي توسعه و تدوین یک برنامه مدون است؛ افزود: راهبردهاي کلان استان براي حرکت هدفمند و راهبردي دستگاه ها، بر اساس نقشه راه تعریف شده است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://www.ncc.gov.ir/vdccaeqs82bqi.la2.html
ncc.gov.ir/vdccaeqs82bqi.la2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی