کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

شفیعی در نشست تخصصی " مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز" :

تعیین مساحت دقيق ایران نگاه فنی، تخصصي و عالمانه می‌‌طلبد

15 مرداد 1398 ساعت 12:35

مسعود شفیعی در نشست تخصصی "مساحت ایران; از دیروز تا امروز"، ماحصل این نشست را دستیابی به درک علمی بهتر از مبانی تعیین مساحت کشور دانست و مولفه‌های فنی و حقوقی را در اندازه‌گیری مساحت ایران، مهم عنوان کرد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این نشست اهمیت سیاست‌‌‌های حقوقی دریاها و پهنه‌های آبی کشور و حساسیت‌های موجود و توجه ویژه بر چارچوبهای نظری این حوزه، مورد تاکید رییس سازمان نقشه‌برداری کشور قرار گرفت.
شفیعی گفت: اندازه گیری مساحت ایران به عنوان یکی از  20 كشور پهناور اول دنیا، از اهمیت بالایی برخوردار است که باید در محاسبه آن نگاهی علمی ودقیق داشت.

شفیعی با بیان اینکه درحال حاضر توجه جامعه به مساحت شهرها و استانها در تقسیمات کشوری قابل تأمل است گفت: مردم در اقصی نقاط کشور با نگاهی دقیق، مساحت شهرها را با یکدیگر مقایسه می‌کنند. اینکه کدام شهر و استان بزرگتر و یا کوچکتر است برای مردم قابل توجه است.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، برگزاری نشستهای تخصصی در حوزه مساحت را محدود خواند و برگزاری این نشست را با نگاه علمی، نقطه عطفی دانست که می‌تواند بستر مناسبی برای بررسی فاکتورهای حقوقی، تخصصی و علمی حوزه مساحت کشور را نیز فراهم کند.
وی در این‌باره افزود: وقتی به موضوع مساحت فارغ از مسائل سیاسی، به صورت فنی نگاه شود، می‌توان به نتایج منطقی و راهگشایی نیز دست پیدا کرد.
شفیعی خاطر نشان کرد: در این نشست قرار نیست عدد و ارقامی از مساحت ایران ارائه شود بلکه هدف از این گردهمایی، تبادل نظریات و افکار صاحبنظران برای رسیدن به درک مشترک از موضوع مساحت است. به همین منظور بدون ورود به مسائل مناقشه‌برانگیز، به دنبال تبادل نظر در خصوص چارچوبهای  نظری و فنی موضوع مساحت هستیم.
شفیعی در بخش دیگری از این نشست، نقشه‌های قدیمی و عموماً کوچک مقیاس را در تعیین مساحت فاقد دقت لازم دانست و بهرهگیری از امکانات روز دنیا، مختصات آنی و نقشه‌های دقیق‌تر را راه حل مناسبی برای تعیین دقیق مساحت کشور دانست.
وی افزود: وجود یک سیستم یکپارچه تعیین موقعیت ملی، برای شناسایی مرزها و نقاط مشترک با همسایگان می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور به پهنه آبی کشور اشاره کرد که خط مبداء آن در آبهای شمال کشور مشخص نشده است و افزود: مبارزه با دریاخواری مستلزم در اختیار داشتن اطلاعات دقیق خطوط ساحلی است که باید در دسترس متولیان امر باشد.
وی اظهار کرد: تولید داده‌های مکانی به روز و دقیق مبتنی بر پایه‌های فنی و قوانین حقوقی است. بر همین اساس در حوزه مساحت کشور، زمینه همکاری‌های مشترک سازمان نقشه‌برداری کشور با چند دستگاه از جمله سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، وزارت امور خارجه، وزارت کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وجود دارد تا در موضوعاتی مثل مساحت به فهم مشترک برسیم.
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در خاتمه، اظهار امیدواری کرد نتایج علمی این گردهمایی در مدیریت سرزمین و صیانت از مرزهای جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گیرد.
 


کد مطلب: 1438

آدرس مطلب: http://www.ncc.gov.ir/fa/news/1438/تعیین-مساحت-دقيق-ایران-نگاه-فنی-تخصصي-عالمانه-می-طلبد

سازمان نقشه برداری کشور
  http://www.ncc.gov.ir