plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۶
کد مطلب : ۱۴۸۵

ایرنا: تعیین مساحت دقیق کشور حقوق دریایی را محقق می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نقشه‌برداری گفت: اهمیت سیاست‌های حقوقی دریاها، پهنه‌های آبی کشور و حساسیت‌های موجود، تعیین مساحت دقیق کشور را حائز اهمیت می‌کند تا حقوق دریایی به صورت علمی و فنی محقق شود.
plusresetminus
۰
مسعود شفیعی روز سه‌شنبه در نشست تخصصی «مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز» که به میزبانی سازمان نقشه‌برداری کشور در حال برگزاری است، اظهار داشت: تعیین مساحت ایران نگاه فنی، حرفه‌ای و عالمانه و ارائه روش‌های نوین می‌طلبد.
وی اضافه کرد: نتیجه این نشست، دستیابی به درک علمی بیشتر از تعیین مساحت کشور است، مولفه‌های فنی و حقوقی نیز در اندازه‌گیری مساحت ایران، بسیار اهمیت دارد. 
شفیعی تاکید کرد: اندازه‌گیری مساحت ایران به عنوان یکی از  ۲۰ کشور پهناور اول دنیا، از اهمیت بالایی برخوردار است که باید در محاسبه آن نگاهی علمی و دقیق داشت.

نمی‌توان عددی در مورد مساحت دریای خزر گفت
همچنین در ادامه نشست، رئیس سازمان جغرافیای نیروهای مسلح اظهار داشت: مساحت ارتباط مستقیمی با تعیین نقاط مرزی دارد و تعیین آن بر عهده سازمان جغرافیایی است.
امیر سرتیپ دوم مجید فخری ادامه داد: موقعیت بخشی از مرزهای مشترک به صورت یک‌طرفه و بخشی به صورت دو طرفه مشخص است و شبکه مرزی توسط سازمان نقشه‌برداری با استفاده از تجهیزات روز موقعیت مرزها مشخص شده که در طول زمان بازنگری و پایش می‌شود.
به گفته وی، مشخص شدن قسمت عمده مرزهای جغرافیایی انجام شده و قسمت اندکی از آنها باقی مانده است. 
رئیس سازمان جغرافیای نیروهای مسلح اظهار داشت: با فضای جدید به ویژه درباره دریای خزر نمی‌توان عددی را در مورد مساحت آن گفت و ابهاماتی در مورد دریای خزر در رسانه‌ها وجود دارد که انجام محاسبه مشکل‌ساز می‌شود. 
وی تصریح کرد: نیاز است در روش محاسبات نوین تعیین مرز و  مرسوم در دنیا بررسی و روش‌های نوین و علمی ارائه شود، این روش‌ها توسط سازمان جغرافیایی مورد استقبال قرار می‌گیرد زیرا معتقدیم روش‌های موجود باید بهبود پیدا کند تا به عدد دقیق‌تری در مورد مساحت برسیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی