plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۱
کد مطلب : ۱۵۳۷
هشدار عضو انجمن نجوم کشور در "آیین اعطای جایزه ملی ابوریحان":

عضو انجمن نجوم ایران: قبل از اینکه افغان‌ها مدعی شوند ابوریحان از آنهاست، اقدام کنید

عضو انجمن نجوم ایران در "آیین اعطای جایزه ملی ابوریحان" گفت: «خوشبختانه هنوز مثل ترکیه که در مورد مولانا مدعی شده است، افغان‌ها مدعی نشده‌اند که ابوریحان از آنها است. بنابراین باید هر چه سریع‌‌تر در این زمینه اقدامی عملی از طرف دولت جمهوری اسلامی صورت گیرد».
عضو انجمن نجوم ایران: قبل از اینکه افغان‌ها مدعی شوند ابوریحان از آنهاست، اقدام کنید
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر مهدی خاکیان قمی عضو انجمن نجوم ایران، از دانشگاه امیر کبیر در مراسم گرامیداشت ابوریحان، طی سخنانی به ابعاد شخصیت این دانشمند ایرانی پرداخت و گفت: «ابوریحان متولد 14 شهریور 352 هجری شمسی در شهر خوارزم است و 22 آذر 427 هجری شمسی در شهر غزنه از دنیا رفته است. متاسفانه محل دفن وی در ولایت غزنی افغانستان با وجود تغییرات و بازسازی‌های صورت گرفته همچنان وضعیت بسیار بغرنجی دارد که جای تأمل دارد».

این استاد دانشگاه درباره بررسی‌هایی که در مورد تاریخ زندگی ابوریحان انجام داده است گفت: «طول زندگی این دانشمند شهیر ایرانی بین 352 تا 427 هجری شمسی و مقارن با پادشاهانی از جمله سبکتکین، محمود غزنوی، مسعود غزنوی و پسرش بود. موضوع قابل توجه ای که در مورد وضعیت علم و ادب در دوران سلطان محمود نوشته شده است این است که: «از میان دانشمندان دستگاه محمودی نام آورتر از ابوریحان بیرونی نیست». یعنی از بین دانشمندانی همچون عنصری بلخی، فرخی سیستانی، مروزی، منشوری سمرقندی و غیره با استناد به این متن دانشمندتر و حاذق تر از ابوریحان در این مجموعه وجود نداشته است».

عضو انجمن نجوم ایران افزود: «با توجه به نقشه دوران سلطنت غزنویان، سلطان محمود و پادشاهان غزنوی در غزنه سکونت داشتند و ابوریحان نیز در این منطقه حضور داشته است. این در حالی است که همدان یعنی محل سکونت ابن سینا خارج از محدوده سلطنت غزنویان قرار داشته است» .

وی در ادامه به بیش از 146 کتاب و رساله تألیف شده توسط ابوریحان اشاره کرد که با جمع سطور بالغ بر 13 هزار سطر که بیشتر به صورت دست نوشته است و در ادامه افزود: «از مهمترین آثار ابوریحان، التنجیم در ریاضیات و نجوم، آثارالباقیه در تاریخ و جغرافیا، قانون مسعودی که نوعی دانشنامه است و ابوریحان آن را به سلطان مسعود غزنوی هدیه داده بود، تحقیق ماللهند درباره اوضاع این سرزمین از تاریخ، جغرافیا تا عادات، رسوم و طبقات اجتماعی می‌توان نام برد».

وی  کتاب التفهیم را بعنوان شناخته شده‌ترین اثر ابوریحان برشمرد و درباره این کتاب گفت: عنوان دقیق آن «التفهیم لاوائل الصناعت التنجیم» است، موضوع این کتاب درباره نجوم بوده و به زبان فارسی نوشته شده است. برای مدت چند قرن متن از این کتاب برای تعلیم ریاضیات و نجوم استفاده می کردند. کتاب التفهیم در آغاز سده پنجم نوشته شده و هفتاد سال پس از مرگ ابوریحان، توسط "محمد جورابی" بعنوان نخستین کتاب فارسی در مورد ستاره شناسی، هندسه و حساب آماده و پاکنویسی شد.

خاکیان با بیان این که در این کتاب سوالات زیادی توسط دانش پژوهان مطرح شده است افزود:«سوالاتی مثل هندسه چیست؟ جسم چیست؟ بعد چیست؟ بعدهای جایگاه چه چیز هستند؟ شش جهت کدام است؟ و سوالاتی از این قبیل به همراه پاسخ های آنها آورده شده است. البته این کتاب در فهرست میراث مستند برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شده و یکی از کتاب هایی است که باید در سطح بین المللی معرفی از سوی ایران معرفی شود».

مدرس دانشگاه امیر کبیر در ادامه اظهار داشت: «استاد جلال همایی که در زمینه شخصیت ابوریحان تحقیقاتی کثیری به انجام رسانده، معتقد است که کتاب التفهیم بعد از کتاب التنجیم وبرای علاقمندان نجوم به زبان ساده‌تر و با ترجمه فارسی نگاشته شده است. اما کتاب التنجیم درباره نجوم و مقدمات علوم ریاضی به زبان عربی نوشته شده است. این کتاب با بیش از 530 پرسش و پاسخ و متشکل از چهار بخش هندسه، حساب، نجوم و احکام نجومی است. همچنین در این کتاب ابوریحان نقشه جهانی را هم ترسیم کرده است، اگرچه جزء نخستین نقشه های عالم اسلام نیست اما بعضی نکات برای نخستین بار در آن آمده است.نکته مهم دیگر این است که ابوریحان کوشیده است در این کتاب تا آنجا که ممکن است از واژگان موجود فارسی روزگار ساسانی استفاده کند».

وی افزود: «در حال حاضر نسخه اصلی کتاب التفهیم در انگلستان است و نسخه های دیگری هم از روی آن نوشته شده که سومین نسخه آن در مجلس شورای اسلامی ایران نگهداری می‌شود».

بنا به گفته خاکیان، سازمان ملل متحد در وین، تندیس چهارگانه‌ای را بنا نهاده است که این تندیس‌ها دارای سردیس‌های تخت جمشید بوده و چهار نفر از دانشمندان ایرانی یعنی خیام، ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و ابوعلی سینا بر آن ها قرار گرفته‌اند تا به جهانیان معرفی شوند. 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما