plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۲
کد مطلب : ۲۱۸۲

کتاب «تاب آوري در برابر بلایا برای دستیابی به توسعه پایدار» ترجمه شد

کتاب «تاب آوري در برابر بلایا برای دستیابی به توسعه پایدار» که در سال 2017 توسط کمیسیون اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) و با مشارکت طیف گستردهای از کارشناسان و متخصصان کشورهای عضو این کمیسیون منتشر شده بود؛ به همت سازمان برنامه و بودجه به فارسي ترجمه و در دسترس سياستگذاران ،متخصصين و پژوهشگران اين حوزه قرار گرفته است.
کتاب «تاب آوري در برابر بلایا برای دستیابی به توسعه پایدار» ترجمه شد
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری، اين كتاب يكي از جامع‌ترين منابع براي سياستگذاري و برنامه‌ريزي راهبردي و زيربنايي در حوزه تاب‌آوري و توسعه پايدار بشمار مي‌رود. 
 
فصل اول این کتاب با عنوان «منطقه در معرض مخاطره در یک نگاه» به صورت خلاصه در مورد آثار و پیامدهای اقتصادی و اجتماعی بلایا در کشورهای منطقه و همچنین مناطق فرعی آن می‌پردازد. پس از معرفی مهمترین بلایا و روندهای آن در منطقه، مطالبی در مورد چشم انداز بلایا در آینده و ضرورت ارتقای تاب آوري برای مقابله با آثار و اين پديده‌ها با افزایش فقر و نابرابری در بین کشورها و همچنین درون کشورها ارائه می‌دهد. 
 
فصل دوم با عنوان «آثار و پیامدهای بلایا بر فقر و نابرابری» به موضوع تأثیر متقابل بلایا بر فقر و تأثیر آن بر جوامع، بويژه جوامع فقیر و کمتر توسعه یافته می‌پردازد و مدل‌های مفهومی در مورد کنش‌های متقابل ارائه مي‌كند. 
 
فصل سوم کتاب با عنوان «اقدام برای افزایش تاب‌آوري در بخش کشاورزی» ابتدا در مورد آثار و پیامدهای بلایایی مانند خشکسالی، سیل و طوفان بر بخش کشاورزی می‌پردازد و در ادامه نیز به جنبه‌هاي مختلف افزایش پایداری و تاب‌آوري و سازو کارهایی که جامعه بين‌الملل به طور عام و کشورها به طور خاص برای افزایش پایداری و تاب آوري جوامع اتخاذ می‌کنند، مطالب ارزشمندی ارائه می‌کند.
 
فصل چهارم نیز با عنوان «تاب آوري و تغییر اقلیم» به صورت تفصیلی به انواع سناریوهای تغییر اقلیم و آثار و پیامدهایی که این پدیده می‌تواند بر جامعه جهانی و کشورهای منطقه تحمیل کند، پرداخته است و در ادامه به سازوکارهای ارتقای تاب آوري برای مقابله با این پدیده در برخی از کشورها به همراه مدل‌های مفهومی اشاره شده است.
 
فصل پنجم نیز با عنوان «مسیرهای پیشگیری از بلایا» به رابطه متقابل بین بلایا و بروز ناآرامی‌ها و جنگ‌ها در برخی از کشورهای مستعد ناآرامی‌ها مانند افغانستان و میانمار می‌پردازد و مطالب ارزنده‌ای در مورد راهکارهای کاهش بلایا و ناآرامی‌ها ارائه می‌کند. در این بخش به بلایا به عنوان یک دریچه فرصت پرداخته شده است که می‌تواند برای کاهش درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در کشورها به آن نگاه شود. 
 
فصل ششم نیز عنوان شعار اصلی دستور کار جهانی توسعه پایدار با عنوان «هیچ کس نادیده گرفته نشود؛ سیاست‌ها، اقدامات و ابزارها» نامگذاری شده است. در این فصل به صورت مفصل به مدل‌های مختلف تاب آوري، تجربه کشورها در زمینه افزایش تاب آوري، انواع سازوکارهای همکاری و مشارکت کشورها، مدل‌های مفهومی و سایر جنبه‌هاي ارتقای تاب آوري و پایداری و دستور کارهای سازمان ملل متحد و اسکاپ در زمینه تاب آوري و پایداری پرداخته شده است.
 
گفتنی است دكتر پور اصغر و مهندس دريايي از فعالان در سازمان برنامه و بودجه کشور این کتاب را ترجمه کرده‌اند.
 
متن اصلي كتاب به زبان انگليسي از طريق لينك زير قابل دسترسي است:
 
 
 
Mostafa Mohaghegh 
Senior Coordinator, Asia and Pacific Centre for Development of Disaster Information Management (APDIM)
www.unescap.org
 
 
 
تنظیم کننده : مریم صادقی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما