plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۷
کد مطلب : ۲۱۸۸

خود ارزیابی کیفیت داده‎های مکانی ملی در فنلاند

یک مؤلفه اصلی در دستیابی به هماهنگی بهتر بین داده‌های مکانی ملی فنلاند، فرایند ارزیابی خودکار کیفیت داد‌ه‌ها به نام QualityGuard یا پایش کیفیت خواهد بود که بر روی تمامی داده‌های مکانی که به پایگاه داده ملی توپوگرافی وارد می شوند، اعمال خواهد شد.
خود ارزیابی کیفیت داده‎های مکانی ملی در فنلاند
plusresetminus
۰
 به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، فرآیند پایش کیفیت به عنوان بخشی از فرآیند اطلاعات وارده به NTDB در کشور فنلاند است که بطور مستقل کار می‌کند و مؤلفه اصلی در دستیابی به هماهنگی بهتر بین داده‌های مکانی و فرایند ارزیابی خودکار کیفیت داده‌ها خواهد بود.

کاربران می‌توانند داده‌های خود را با استفاده از پایش کیفیت، معتبر سازند تا خطاهای احتمالی در داده‌های خود را پیدا کرده و آنها را برطرف کنند. پس از اینکه داده‌ها تصحیح شده و فرآیند اعتبارسنجی را گذراندند، تولیدکنندگان داده می‌توانند داده‌های خود را به NTDB وارد نمایند.

تامین‌کنندگان داده، گزارشی از کیفیت داده دریافت می‌کنند که شامل آماری در مورد کیفیت داده‌ها و خطای کیفیت در مجموعه داده‌های وارد شده توسط آنهاست.

گفتنی است،از استاندارد ISO 19157 سه عنصر متفاوت کیفیت یعنی ثبات شکل، ثبات دامنه و ثبات توپولوژیک بکار گرفته می‌شود.  فرایند کیفیت داده‌های مکانی متمرکز خودکار در سطح کشور فنلاند، یکی از عناصر اصلی برای هماهنگی داده‌هایی است که به NTDB وارد می‌شود. 

هدف از فرآیند کنترل کیفیت، حصول اطمینان از ارائه داده‌هایی با کیفیت مورد انتظار توسط سازمان‌های تأمین کننده است. پایش کیفیت، فرایند اعتبارسنجی کیفیت داده‌های مکانی خودکار را برای داده‌های ورودی فعال کرده است و در حال حاضر و به طور عملی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این یک روش متداول با تمامی مجموعه‌های داده SDI در فنلاند خواهد بود.
 
مترجم : فاطمه عمادیان مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما