plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۶
کد مطلب : ۲۳۲۶
در نشست مجمع مدیران توسعه منابع انسانی قوای سه‌گانه مطرح شد‌

شفیعی: محدود کردن منابع انسانی صرفاً به هر دستگاه اجرایی، مبنای شایسته‌سالاری ندارد

مهندس مسعود شفیعی در دویست و هشتاد و یکمین نشست مجمع مدیران توسعه منابع انسانی دستگاههای اجرایی کشور تاکید کرد: «منابع انسانی یا حوزه اداری؛ ساختار و اسکلت هر دستگاه اجرایی به حساب می‌آید و اگر این بخش نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، مابقی بخش‌ها نیز قادر به انجام وظایف خود نخواهند بود».
شفیعی: محدود کردن منابع انسانی صرفاً به هر دستگاه اجرایی، مبنای شایسته‌سالاری ندارد
plusresetminus
۱
۰
به گزارش روابط‌‌ عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این جلسه که به میزبانی سازمان نقشه‌برداری کشور عصر روز دوشنبه 12 خرداد در سالن شهدای هفت‌ تیر برگزار شد، مهندس شفیعی ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان و ابراز خرسندی از اینکه برای دومین بار است که به میزبانی این سازمان؛ مجمع مدیران توسعه منابع انسانی قوای سه‌گانه برگزار می‌شود، گفت: «باید در رویه‌های حاکم اصلاح و بهبود ایجاد کرد. زیرساخت خیلی از امور فراهم شده است و فقط باید آن زیرساخت‌ها را عملیاتی کرد ولی در برخی امور نیز قوانین و مققرات جدید به‌عنوان زیرساخت مورد نیاز است. این جمع می‌تواند این امور را از مجلس، دولت و شورای عالی اداری دنبال کند».

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در ادامه با اشاره به دستور العمل انتخاب و انتصاب مدیران در شورای عالی اداری در سال 95 که به تفصیل شرایط انتخاب مدیران حرفه‌ای را بیان کرده است، گفت: «تبصره 5 ماده 2 این قانون اشاره به انتصاب مدیران حرفه‌ای در دوره‌های 4 ساله دارد که می‌تواند قابل تمدید باشد؛ اما متاسفانه تمدید آن در سازمان‌ها بدون در نظر گرفتن شایستگی فرد یا نمرات ارزشیابی آن مدیر لحاظ می‌شود؛ لذا به سازوکار اجرایی برای تمدید دوره‌های مدیریت چهار ساله  نیاز داریم».

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تشریفاتی شدن موضوع ارزشیابی عملکرد کارکنان، گفت: «متاسفانه آنطور که باید و شاید این موضوع جدی گرفته نمی‌شود و اگر دستگاهی آن را به درستی اجرا کند، نوعی سختگیری تلقی می‌شود! در این زمینه می‌بایست علاوه بر شاخص‌ها، رویه‌ها نیز تدوین شود و برای اجرای جدی‌تر آن اهتمام بیشتر ورزیده شود تا حقوق کارکنان سختکوش تضییع نشود».

شفیعی با اشاره به موضوع شایسته سالاری در دستگاه‌های اجرایی بیان کرد: «اینکه ما منابع انسانی را فقط محدود به دستگاه‌های اجرایی خود بدانیم، مبنای شایسته‌سالاری ندارد. در واقع محدود کردن انتخاب نیروی انسانی، صرفا از درون خود آن سازمان، از آسیب‌های سیستم اداری به حساب می‌آید».

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در پایان صحبت‌های خود در خصوص شایسته‌سالاری با اشاره به اینکه در ادامه فعالیت کانون‌های ارزیابی باید بانک اطلاعات مدیران به صورت جامع و فرادستگاهی ایجاد شود، ادامه داد: «در سازمان نقشه‌برداری کشور نزدیک به دو سال است که تمام انتصابات از طریق اعلام عمومی(داخل و خارج سازمان) صورت می‌گیرد و در این راستا، هفتمین فراخوان عمومی سازمان که به شکل الکترونیک خواهد بود در آینده نزدیک انجام خواهد شد».

گفتنی است مجمع مدیران توسعه منابع انسانی قوای سه‌گانه، هر دو هفته یکبار به میزبانی یکی از سازمان‌های عضو برگزار می‌شود که در آن مدیران کل و مسؤولان واحدهای منابع انسانی دستگاه‌ها و همچنین معاونین و مدیران سازمان اداری استخدامی کشور عضو هستند. هدف این جلسات، هم‌اندیشی در خصوص قوانین اداری استخدامی برای ایجاد وحدت رویه بین سازمان‌های مختلف است. این نشست‌ها از اواخر سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشده بود و برای نخستین بار در سال 99 با حضور علی جمالی قمی؛ معاون حقوقی، مجلس و نظارت، سید صدرالدین صدری نوش آبادی؛ معاون سرمایه انسانی و محمد آقاجانی رونقی؛ رئیس امور حوزه ریاست، روابط عمومی و بین‌الملل سازمان اداری و استخدامی کشور و نمایندگان دستگاههای اجرایی مختلف در سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد.

بحث و بررسی در خصوص قانون بودجه 1399 کل کشور و ضوابط اجرایی آن، پرداخت توامان ماده 51 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و بند 2 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری و احتساب سه چهارم از خدمت نظام وظیفه به عنوان خدمت جبهه داوطلبانه از جمله مواردی بود که در دستور بررسی‌های جلسه امروز این مجمع قرار گرفت.
تنظیم کننده : حامد مرادیان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نظرات شما
مهندس ژئوماتیک
feedback
Iran, Islamic Republic of
رویکرد سازمان نقشه برداری کشور در این زمینه ستودنی است. از آقای شفیعی برای ایجاد فضای پیشرفت همه کارکنان در این سازمان تشکر میکنیم. خوشبختانه افرادی که سالها با داشتن شغلهایی بیرون سازمان اینجا هم پستها را اشغال کرده بودند، کنار زده شدند