plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب : ۲۴۹

جانی تازه در پیكره دریاچه ارومیه؛ افزایش 34 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

دکتر علی سلطانپور مدیر آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه برداری کشور گفت: بررسی تراز آب دریاچه ارومیه با استفاده از داده‌های ماهواره‌های ارتفاع سنجی نشان می دهد که تراز آب این دریاچه در ابتدای فروردین ١٣٩٨ از افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به همین ماه در سال گذشته برخوردار بوده است که برای احیای این دریاچه بسیار امیدوارکننده است.
جانی تازه در پیكره دریاچه ارومیه؛ افزایش 34 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، دکتر سلطانپور از نمودار تغییرات نسبی تراز آب دریاچه ارومیه در فروردین سال‌های ١٣٩٠ تا ١٣٩٨ خبر داد که با استفاده از داده‌های ماهواره‌های ارتفاع سنجی راداری  Jason1  و  Jason2   حاکی از آن است که روند سریع کاهشی آب این دریاچه که تا سال ١٣٩٦ ادامه داشته از سال ٩٧ رو به افزایش گذاشته و به ترتیب به میزان ١٩ و ٣٤ سانتیمتر در سالهای ٩٧ و ٩٨ (مجموعا ٥٣ سانتیمتر در طی دو سال اخیر) افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: تراز آب دریاچه ارومیه هم اکنون به میزان فروردین ١٣٩٢ بازگشته و تداوم این روند با ادامه نزولات جوی نویدبخش روزها و سالهای بهتری برای این دریاچه زیباست. 

سلطانپور گفت:ماهواره های ارتفاع سنجی، ارتفاع سطح آب را با استفاده از امواج راداری و با دوره های تکرار مشخص اندازه گیری می کنند. داده های حاصل با توجه به پوشش خوب، تراکم یکنواخت و تکرار دوره ای، دارای کاربردهای زیادی در اقیانوس شناسی، ژئودزی، هواشناسی، اقلیم شناسی، تکتونیک وشناخت توپوگرافی بستر دریاها و اقیانوسها می باشد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما