plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۵
کد مطلب : ۲۸۵۱
در یاداداشتی از سوی معاونت فنی و تولید اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور تشریح شد:

نقش مهم سازمان نقشه‌برداری کشور در مدیریت مخاطرات زمین / یادداشتی به بهانه روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی

معاونت فنی و تولید اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور در یادداشتی به مناسبت 20 مهر ماه روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی، به نقش مهم سازمان نقشه‌برداری کشور در مدیریت مخاطرات زمین پرداخت.
نقش مهم سازمان نقشه‌برداری کشور در مدیریت مخاطرات زمین / یادداشتی به بهانه روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این یادداشت آمده است:«هر یک از ما بارها برای رهایی از هیاهوی زندگی شهری به دامان طبیعت پناه برده‌ایم و طبیعت همواره و بدون هیچ چشم‌داشتی دامان پر مهر خود را به روی ما گشوده است. کوه، دره، جنگل، دشت، کویر، برکه، تالاب، مسیل، رود و دریا همگی از مواهب الهی هستند که از گذشتگان به دست ما رسیده تا از این نعمات بهره برده و به رسم امانت‌ برای آیندگان حفظ نمائیم. طبیعت، سراسر زیبایی و شور و شعف است.

طبیعت، بخشی مهم از نظام خلقت است که همه‌اش در مسیر محبت و مهرورزی قرار دارد و «مهر طبیعت» گفتمانی به غایت درست است. اما هر از چند گاهی و به هنگام مواجهه با حوادث طبیعی اصطلاح «قهر طبیعت» بر سر زبان‌ها می‌افتد. حوادثی مانند سیل، سونامی، زلزله، آتشفشان و فرونشست که با عنوان مخاطرات و بلایای طبیعی یاد می‌شوند، می‌توانند پیامدهای ویرانگر و فاجعه‌باری داشته باشند. پیامدهای ناگواری که معلول برخورد نامحترمانه و بعضاً غیرمسئولانۀ انسان با طبیعت است.
 
پایش و محافظت از اصول مهم مهار و کنترل پدیده‌های طبیعی بوده و تحقق این دو اصل بیش از هر چیزی به دانش و فناوری اطلاعات مکانی وابسته است. امروزه با بهبود و ارتقای سیستم‌های مشاهدات زمین، اعم از سامانه‌های تعیین موقعیت و تصویربرداری و نیز سامانه‌های اخذ و پردازش داده‌های مکانی لحظه‌ای و دوره‌ای، امکان بررسی و پایش حرکات و رفتار (تغییرات) پوسته زمين فراهم شده است. از سوی دیگر سهولت دسترسی به تصاویر ماهواره‌ای از هر مکان و در هر زمان، و استفاده از وسایط نقلیه بدون سرنشین (مانند پهپاد‌ها)، سرعت جمع‌آوری داده‌های مکانی را به کلی متحول نموده است.
 
اکنون سامانه‌های اطلاعات مکانی کار تلفیق و تحلیل اطلاعات مکانی از جمله اطلاعات توپوگرافی، شیب و شیب‌سو، مدل‌های رقومی زمین، اطلاعات هیدروگرافی و هیدرولوژی، اطلاعات خاک‌شناسی، پوشش گیاهی و کاربری زمین را تسهیل نموده‌اند. تولید نقشه‌های‌ حریم و پهنه‌بندی مناطق ریسک‌پذیر و نیز شبیه‌سازی وقوع مخاطرات طبیعی موجب شده تا درک بهتری از حوادث طبیعی حاصل شده و ارزیابی دقیق‌تری از میزان خسارات احتمالی صورت پذیرد.
 
سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان متولی پایش تغییرات هندسی پوسته در کشور، با برخورداری از توان و ظرفیت‌های علمی و فنی بالا در انجام پایش و تحلیل‌های مکانی، نقشی مهم را در عرصۀ ارزیابی و مدیریت مخاطرات و نیز تقلیل اثرات زیان‌بار وقوع حوادث و سوانح طبیعی ایفا می‌نماید و با توسعۀ زیرساخت ملی داده‌های مکانی، بستری مناسب را برای به اشتراک‌گذاری داده‌ها و خدمات مکانی بین همه دستگاه‌های مسئول و مرتبط  فراهم کرده است.»
http://www.ncc.gov.ir/vdch.mnit23n6zftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.mnit23n6zftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی