plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۶
کد مطلب : ۳۰۴
مدیر برنامه ریزی و بودجه، پژوهش و استانداردها اعلام كرد:

تكمیل و اجرای 12 عنوان دستورالعمل فنی در سال جاری

مدیر برنامه ریزی و بودجه، پژوهش و استانداردهای سازمان نقشه برداری کشور گفت: تدوین 12 عنوان دستورالعمل فنی جدید که از سال قبل آغاز گردیده در سال جاری تکمیل و اجرا می شود.
تكمیل و اجرای 12 عنوان دستورالعمل فنی در سال جاری
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، فرهاد کیانی فر مدیر برنامه ریزی و بودجه، پژوهش و استانداردهای سازمان نقشه برداری کشور تدوین برنامه راهبردی و سند چشم انداز سازمان در افق 1404 را یکی از اقدامات شاخص این مدیریت طی چند سال اخیر برشمرد که با همکاری و مشارکت دیگر بخش های سازمان به انجام رسیده است و افزود: مطابق سند یاد شده سازمان نقشه برداری کشور در افق 1404 سازمانی چابک، پیشرو و پاسخگو، مؤثر در توسعه پایدار کشور، سرآمد در منطقه و رقابت پذیر در جهان، مرجع ملی تأمین اطلاعات مکانی به هنگام، قابل اعتماد و در دسترس خواهد بود.
وی همچنین راهبری فرآیند تدوین برنامه های سالانه سازمان در راستای اسناد بالادستی و سند چشم انداز سازمان و پایش پیشرفت اهداف سالانه در حوزه های مختلف و ارائه گزارش های ادواری، موردی به مراجع گوناگون را از دیگر فعالیت های این مدیریت ذکر کرد. 
کیانی فر خاطر نشان کرد: تدوین و پیشنهاد شاخص های اختصاصی ارزیابی سازمان و پایش آنها و همچنین پیشنهاد بودجه مورد نیاز (به منظور درج در لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس) به سازمان برنامه و بودجه کشور  و مبادله موافقتنامه ها و اخذ تخصیص اعتبارات سازمان از دیگر وظایف این بخش می باشد.
وی با بیان اینکه راهبری انجام طرح های مختلف پژوهشی سازمان در زمینه نقشه و اطلاعات مکانی از دیگر وظایف این مدیریت بوده و تاکنون طرح های زیادی در این زمینه (بیش از 250 طرح) به انجام رسیده است گفت:  با هدف هزینه کرد بهینه اعتبارات پژوهشی و بهره گیری از نتایج طرح های پژوهشی در رفع مسائل و مشکلات فنی/غیر فنی سازمان و ارتقا توانمندی های فنی/غیرفنی موجود، از این پس و بیش از گذشته طرح های پژوهشی سازمان کاربردی و مساله محور تعریف خواهند شد و بر این اساس ضروری است تعاملات بخش های مختلف سازمان با این مدیریت  بیش از پیش گسترس یابد.
مدیر پژوهش اظهار کرد: در این راستا و بر اساس استعلام بعمل آمده از مدیریت های مختلف سازمان اخیرا تعداد20 درخواست برای ارائه طرح پژوهشی (RFP)  واصل گردیده است که فرآیند دریافت پیشنهادها (Proposals)، بررسی نهایی، اولویت بندی و عقد قراردادهای انجام آنها (تا سقف اعتبارات موجود) در اوایل سال جاری به انجام خواهد رسید.
کیانی فر ابراز کرد: مدیران سازمان در هر زمان ضرورت انجام طرحی پژوهشی با هدف رفع مشکلی خاص، ارتقا یا بهبود روالی مشخص یا توسعه فعالیتی جدید در حوزه تحت سرپرستی خود را احساس نمایند می توانند با تأیید معاونت مربوطه مراتب را به این مدیریت اعلام نمایند تا اقدامات لازم در این خصوص بعمل آید.
وی بیان کرد: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در انجام طرح های مذکور از اولویت و ارجحیت برخوردار بوده و امیدواریم این مراجع روند ثبت مشخصات خود در سامانه تدارکات الکترونیک دولت «ستاد» (به عنوان تأمین کننده خدمات) را هر چه زودتر تکمیل نموده و در انجام طرح های پژوهشی سازمان  بیش از پیش مشارکت فعال داشته باشند.
کیانی فر ضمن بیان اینکه با هدف اشاعه نتایج طرح های پژوهشی سازمان و تازه های فناوری در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی، تاکنون ده ها سخنرانی علمی در موضوعات مختلف مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک در سازمان برگزار شده است، اظهار امیدواری کرد: با همراهی و همکاری بیشتر کارشناسان و متخصصین درون و برون سازمانی تعداد و تنوع موضوعی سخنرانی های آتی  افزایش یافته و از این طریق زمینه تبادل بیش از پیش دانش و تجربیات متخصصین فراهم گردد.
وی همچنین انتخاب پژوهشگران برتر سازمان و معرفی آنها به جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری کشور را از دیگر اقدامات این مدیریت در سال های گذشته بر شمرد و به کسب رتبه های ملی توسط تعدادی از همکاران سازمانی در این رویدادها اشاره کرد. مشارکت در برگزاری شماری از همایش های ژئوماتیک نیز از دیگر موارد مورد اشاره توسط وی بود که در کارنامه عملکردی این مدیریت به چشم می خورد.
در زمینه مطالعه و کتابخوانی در سازمان نقشه برداری کشور نیز کیانی فر یاد آور شد: کتابخانه سازمان یکی از واحدهای تحت نظر این مدیریت بوده که در حال حاضر با دارا بودن 3916 عنوان کتاب و 1843 عنوان گزارش های فنی (فارسی/لاتین) به 642 عضو خود ارائه خدمت می نماید.
وی همچنین پیگیری مراحل بررسی، چاپ و انتشار بیش از 35 عنوان کتاب (تالیف یا ترجمه) در زمینه نقشه و اطلاعات مکانی را از دیگر توفیقات این مدیریت طی سنوات گذشته برشمرد و با بیان اینکه راهبری فرآیند تدوین/بازنگری استاندارد/دستورالعمل های فنی در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی از جمله وظایف اصلی و حاکمیتی سازمان می باشد، اظهار داشت: گروه استانداردسازی سازمان با بهره گیری از ظرفیت های تخصصی موجود (درون و برون سازمانی) در فرآیند تدوین/بازنگری استاندارد/دستورالعمل های فنی یاد شده در سه سطح سازمانی، ملی و بین المللی راهبری یا مشارکت فعال داشته و دارد.  در این خصوص ایشان به سابقه همکاری سنوات گذشته سازمان با امور نظام فنی اجرایی، مشاورین و پیمانکاران سازمان برنامه و بودجه کشور در تدوین دستورالعمل های همسان نقشه برداری (سری 119) اشاره کرد و افزود: پیشنهاد مشخص و مدونی اواسط سال گذشته برای تدوین دستورالعمل های جدید و بازنگری دستورالعمل های موجود (سری 119) به سازمان مدیریت ارایه نموده ایم و بر اساس آن تدوین/بازنگری 8 عنوان از مجموعه دستوالعمل های مذکور را در دستور کار قرار داده ایم که پس از تأمین گردیدن اعتبارات لازم مراحل اجرایی کار آغاز خواهدشد.
کیانی فر در خصوص همکاری سازمان با سازمان ملی استاندارد ایران نیز اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران در پذیرش یا عدم پذیرش پیش نویس استانداردهای ملی تدوین شده در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی نظر تخصصی سازمان نقشه برداری کشور را ملاک عمل قرار می دهد و تاکنون بررسی و اظهار نظر فنی در خصوص 7 عنوان استاندارد ملی از سوی سازمان به انجام رسیده است.
وی  یاد آور شد:  به نیابت از طرف آن مرجع، سازمان نقشه برداری کشور مسئولیت دبیری کمیته متناظر ایزو TC211 را نیز بر عهده دارد. لازم به ذکر است وظیفه این کمیته اظهار نظر فنی در خصوص پیش نویس استانداردهای بین المللی در حال تدوین در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی می باشد و تاکنون بررسی و اظهار نظر فنی در خصوص 3 عنوان پیش نویس استاندارد بین المللی ارجاعی به انجام رسیده است.
خاطر نشان می شود، کمیته مذکور شامل هیات رئیسه (رییس، نایب رییس، دبیر) و 30 عضو از متخصصان، اساتید دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی می باشد و در حال حاضر اعضای هیات رئیسه آن همگی از کارشناسان سازمان نقشه برداری کشور می باشند.
در پایان کیانی فر با بیان اینکه تدوین/بازنگری استانداردها/دستورالعمل های مورد نیاز حوزه فنی سازمان نیز از دیگر وظایف مجموعه تحت سرپرستی ایشان می باشد، اعلام کرد: تاکنون بیش از ده ها عنوان استاندارد/دستورالعمل در این زمینه تدوین/بازنگری گردیده که تعدادی از آنها در سایت سازمان در دسترس می باشند.
گفتنی است در ساختار تشکیلات فعلی این سازمان ، «مدیریت برنامه ریزی و بودجه، پژوهش و استانداردها» (پژوهش سابق) در ذیل معاونت فناوری توسعه، برنامه ریزی و هماهنگی امور دستگاه ها قرار داشته و متشکل از 5 گروه می باشد: گروه برنامه ریزی و هماهنگی امور دستگاه ها؛ گروه تنظیم بودجه عملیاتی و تلفیق؛ گروه پژوهش و توسعه؛ گروه استاندارد سازی و گروه هماهنگی نظارت بر اجرای بودجه.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما