plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب : ۴۵۰
فعالیت ها

پورتال زیرساخت داده های مکانی سازمان نقشه برداری کشور (برای سهولت در جستجو و دستیابی به داده ها از سوی کاربران)

plusresetminus
۰

پورتال زیرساخت داده های مکانی سازمان نقشه برداری کشور 
(برای سهولت 
در جستجو و دستیابی به داده ها از سوی کاربران)


پورتال مکانی به منظور ایجاد بستری برای جستجو، بازیابی، دسترسی و به اشتراک گذاری داده ­های مکانی در بستر SDI مورد استفاده قرار می گیرد. این پورتال به عنوان یکی از قسمت ­ها و درگاه ورودی شبکه مرکز همانگی داده های مکانی ملی می باشد. این سامانه به ­منظور ارائه وب سرویس ­های OGC مانندWMS,WMTS,WFS,WPS  برای نمایش و دسترسی به لایه ­های اطلاعات مکانی در بستر وب و همچنین سرویس CSW برای ارائه و جستجوی فراداده محصولات سازمانی ایجاد گردید. تمامی نرم افزارها و زبان­ های برنامه ­نویسی در این سامانه به صورت متن باز است. این سامانه به علت متن باز بودن قابلیت توسعه کامل را دارا است.

شکل1: نمای صفحه اصلی پورتال زیرساخت داده مکانی سازمان نقشه برداری کشور
طراحی پورتال مکانی
این پورتال با استفاده از بستر GeoNode ایجاد گردید. به منظور برقراری امنیت داده ها در سرورهای مورد استفاده، از سیستم عامل لینوکس به عنوان سیستم عامل متن باز ژئوپورتال استفاده شده است تا امکان نفوذ به سرورها را به حداقل برساند.
وب سرویس های لازم برای تکمیل این نرم افزار در اداره کل GIS سازمان نقشه برداری کشور ایجاد و در اختیار کاربران قرار می گیرد . طراحی معماری این سامانه به صورت توزیع یافته است تا بتواند به عنوان پایه ای برای ژئوپورتال ملی قرار گیرد. 
کاربران پورتال مکانی
دو نوع کاربر می توانند از این پورتال استفاده نمایند.
1- متولیان داده، برای ارائه محصولات مکانی خود
2- استفاده کنندگان داده های مکانی، برای جستجو و دستیابی به  اطلاعات مورد نیاز 
مدیر سایت اجازه دسترسی های مختلف را به کاربران می دهد. بر اساس حق دسترسی های متفاوت، برخی کاربران تنها اجازه مشاهده لایه ها، برخی دیگر اجازه ویرایش داده ها، برخی اجازه دانلود و برخی دیگر دسترسی کامل به تمامی فعالیت های مربوط به داده ها را خواهند داشت.
جستجوی محصولات
این پورتال باید امکان جستجوی داده های مکانی، به صورت توزیع یافته، با استفاده از ثبت کاتالوگ سرویس های سازمان‌های مشارکت کننده در SDI ملی ایران را برای طیف وسیعی از کاربران فراهم نماید. بدین منظور، جهت تعامل با کاربر و راحتی دسترسی به اطلاعات مورد نظر کاربر، سیستم جستجوی پیشرفته ای در پورتال مکانی در نظرگرفته می شود، به نحوی که با دادن مختصات یا حدود منطقه مورد نظر از سوی کاربر، ورود بازه تاریخ تولید داده در صورت نیاز و همچنین وارد نمودن نام لایه مورد نظر (نظیر راه، خط انتقال نیرو، رودخانه و ...)، می توان لایه مورد درخواست کاربر در آن محدوده مکانی و در بازه زمانی مورد نظر را بازیابی نموده و به همراه سایر اطلاعات فراداده نمایش داد، همچنین نحوه دسترسی به آن داده را برای کاربر فراهم نموده و تسهیل ساخت.شکل2: صفحه جستجوی لایه ها
 
ایجاد نقشه از لایه های دلخواه
کاربر در این سامانه می تواند از ترکیب لایه های مورد نظر خود نقشه های موضوعی خود را بسازد و در سامانه ذخیره نماید. در نقشه های ایجاد شده کاربر امکان شناسایی عوارض، اندازه گیری طول، مساحت و چاپ نقشه را دارد.

شکل3: نمایی از ترکیب لایه های مورد نظر و ایجاد نقشه جدید
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما