plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب : ۴۵۱
اخبار و تازه ها

روش ورود اطلاعات داده‌های مكانی(فراداده) به پورتال سازمان نقشه برداری كشور

plusresetminus
۰

روش ورود اطلاعات داده‌های مكانی(فراداده) به پورتال سازمان نقشه برداری كشور
روش ورود اطلاعات داده‌های مکانی(فراداده) به پورتال سازمان نقشه برداری کشوراین پروژه به منظور ساده سازی ورود اطلاعات به پورتال مکانی ایجاد شده است. با توجه به اینکه برای ورود اطلاعات نیاز به سرویس ­هایWMS و فراداده محصولات می‌باشد و ساخت این سرویس­ ها و کار با نرم افزارهای ایجاد این سرویس­ ها ممکن است برای کاربران دشوار باشد، لذا  اداره کل سامانه‌ ها و زیرساخت های اطلاعات مکانی رابط کاربریی برای کاربران تهیه نموده تا کاربران بدون نیاز به آشنایی با نرم افزارهای ایجاد سرویس های مکانی بتوانند اطلاعات خود را وارد سامانه نمایند. در این روش تمام سرویس ها به طور اتوماتیک در ژئو سرور و فراداده‌ها نیز در نرم افزارGeoNetwork ایجاد می‌گرددنمونه‌ای از ورود اطلاعات اداره کل نقشه برداری هوایی سازمان نقشه برداری کشور بشرح زیر است:ورود اطلاعات نقشه برداری هوایی به پورتال سازمان نقشه برداری کشور:

* ورود اقلام فراداده


برای وارد نمودن اقلام فرادادۀ اداره کل نقشه برداری هوایی، فایل­ های پرواز شامل: مراکز عکسی، محدوده پرواز، خطوط پرواز و محدوده عکس­ها که دارای اطلاعات فراداده مشابهی هستند تکمیل می گردد. این اقلام برای همه محصولات پرواز، در یک مرحله تکمیل می شود.
 
  • * ورود داده­ های مکانی
در صفحه ورود اطلاعات به ژئوپورتال، در قسمت پایین صفحه و در بخش "فایل پیوست را انتخاب کنید" اقدام به انتخاب و ضمیمه کردن فایل ­های پیوست، می نمائیم و با کلیک بر روی دکمه Choose File اقدام به انتخاب فایل ­های موردنظر می نماییم.
لازم به توضیح است که تعداد فایل­ های مورد نظر را باید بصورت یک Zip فایل ذخیره کرده و سپس آنZip فایل را در اینجا انتخاب و پیوست ­کنیم. سپس با نمایش نام Zip فایل، بر روی دکمۀ افزودن سرویس، کلیک  کرده و سرویس ­داده ساخته و اضافه می­ گردد. پس از افزودن سرویس داده، محدوده داده مکانی مشخص می شود.
نمایش و ویرایش اطلاعات:
  • * نمایش داده های مکانی
اکنون اگر مجدداً وارد صفحه اصلی شویم، با انتخاب آیتم لایه­ ها و سپس نمایش نتایج جستجوی محصولات، اطلاعات هوائی مانند: مراکز عکسی، محدوده پرواز، خطوط پرواز و محدوده عکس ­ها را که ضمیمه شده اند را خواهیم دید و با کلیک بر روی هریک از آنها، داده مکانی آن نمایش داده خواهد شد.
  • * ویرایش اطلاعات
مجدداً وارد صفحه اصلی شده و ورود اطلاعات پرواز را کلیک می­ کنیم، این بار در صفحه ورود اطلاعات به ژئوپورتال، ویرایش اطلاعات را انتخاب و وارد صفحه­ای می شویم که مشخصات محصولات پیوست شده را نشان می­ دهد. در اینجا می­ توان تغییرات لازم را بر روی فراداده اعمال کرده و داده مکانی مورد نظر را تغییر داد، برای مثال داده جدیدتر را مجدداً پیوست نمود. چنانچه بر روی فراداده ویرایش ­هائی صورت پذیرد، در اینصورت فراداده ما تغییر خواهد کرد. اما با هرگونه تغییری در فراداده، اطلاعات قبلی در آرشیو این سامانه با عنوان نسخۀ قدیمی ­تر ذخیره خواهد شد و با تغییر در فرادادۀ موجود، نسخۀ قبلی با  عدد صفر و نسخۀ جدید با عدد یک ذخیره شده و موجود می­ باشد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما