plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب : ۴۵۷
فعالیت ها

توسعه ژئوپورتال سازمانی به ژئوپورتال ملی  زیرساخت ملی(NSDI ) داده های مکانی جمهوری اسلامی ایران

plusresetminus
۰
توسعه ژئوپورتال سازمانی به ژئوپورتال ملی 
زیرساخت ملی(NSDI ) داده های مکانی جمهوری اسلامی ایران

طراحی معماری ژئوپورتال ملی به صورت توزیع یافته می باشد تا بتواند به عنوان پایه ای برای ژئوپورتال ملی قرار گیرد. ارائه خدمات توسط این سامانه بر اساس استانداردهای OGC پیاده سازی شده و هر دستگاه با رعایت استانداردهای مذکور قابلیت اتصال به این سامانه را دارد. این سامانه به گونه ای طراحی شده که تمام دستگاه ها و سازمان های کشور بتوانند اطلاعات و لایه های مکانی خود را در قالب استاندارد و سطح دسترسی های تعریف شده به اشتراک گذارند.


شکل1: امکان ورود دستگاه های مختلف به پورتال ملی و ورود اطلاعات موردنظر


در معماری ژئوپورتال طراحی شده ، سه حالت کلی برای ورود داده توسط متولیان به سیستم وجود دارد: 
در حالت اول، کاربر خود، قادر به ساخت سرویس نبوده و از امکانات داخلی Geonode یعنی Mapserver داخلی آن که یک Geoserver است و کاتالوگ سرویس داخلی آن که PYCSW بوده، استفاده می کند. در این حالت کاربر صرفاً لایه های Shapefile خود را در سامانه قرار داده سپس سامانه، سرویس WMSرا در Geoserver داخلی خود ایجاد نموده و فراداده نیز در PYCSW پر می شود و بدین ترتیب سرویس کاتالوگ محصول نیز ایجاد می گردد. 

شکل2: نمایی از ژئوپورتال زیرساخت داده های مکانی (حالت اول)
در حالت دوم، کاربر خود، سرویس محصول خود را بدون فراداده با وارد نمودن آدرس WMS ، add کرده و بدین ترتیب سرویس به سامانه اضافه می شود. در این حالت نیز فراداده محصول درون کاتالوگ سرویس داخلی Geonode یعنی PYCSW پر می‌ شود. 

شکل3: نمایی از ژئوپورتال زیرساخت داده های مکانی (حالت دوم)
در حالت سوم، ایجاد سرویس بطور کامل همراه با سرویس فراداده در اختیار متولی داده می‌ باشد. بدین صورت که کاربر در Mapserver کاتالوگ سرویس خود را در اختیار دارد، سرویس نمایش داده و فراداده محصولات خود را ایجاد کرده و سپس کاتالوگ سرویس ایجاد شده را نهایتاً در Geonode ثبت می کند. در واقع در این حالت ، سرویس های نمایش داده در داخل فراداده‌ها در قلم منبع بر خط فراداده معرفی می‌گردد. با توجه به استانداردهای OGC در سامانه هر دستگاهی که بتواند این استاندارد را در تهیه کاتالوگ سرویس، فراداده‌ها و سرویس‌ های نقشه رعایت نماید می‌تواند اطلاعات خود را در سامانه وارد و برای کاربران مختلف با تعیین مجوزهایی که توسط خود متولیان داده فراهم می‌شود به اشتراک بگذارد.شکل4: نمایی از ژئوپورتال زیرساخت داده های مکانی (حالت سوم)
متولیان اطلاعات مکانی با این سه روش، اطلاعات خود را وارد سامانه نموده تا کاربران بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را جستجو و در مورد دسترسی به این اطلاعات آگاهی یابند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما