plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب : ۴۵۸
فعالیت ها

تهیه عکس نقشه به صورت زمین مرجع (GeoTiff)از نقشه های شهری در مقیاس 1:2000

plusresetminus
۵

تهیه عکس نقشه به صورت زمین مرجع
(GeoTiff)از نقشه های شهری در مقیاس 1:2000


در سال های گذشته تولید نقشه های شهری در فرمت CAD صورت گرفته است. تعداد این نقشه ها به دهها هزار برگ می رسد.
با پیشرفت نرم افزارها و ارتقاء دانش فنی کاربران GIS نیاز به نقشه های شهری در فرمت SHP سبب تولید این فرمت از داده در کنار فرمت CAD توسط شرکت های مشاور نقشه برداری شده است. انبوه نقشه های قدیمی و هزینه بر بودن تولید فرمت SHP از آنها و از سوی دیگر جهت غنی سازی پایگاه داده مکانی ژئودیتابیس اداره کل سامانه ها و زیرساخت های اطلاعات مکانی، سبب ارائه پیشنهادی مبنی بر تهیه تصویر Geo tiff از این نقشه ها از سوی اداره پایگاه داده توپوگرافی شد .
در تولید تصاویر اطلاعات حاشیه ای و گرید نقشه حذف شده و امکان موزائیک کردن این تصاویر بدون تداخل اطلاعات حاشیه ای و لژاند امکان پذیر شده است. قطعاً کاربران بسیاری از این تصاویر به هم پیوسته در سطح شهر می توانند استفاده مناسب داشته باشند.
شکل: نمایی از تصویر یک نقشه


تهیه سرویس های مکانی مناسب از این تصاویر و ارائه آنها از طریق ژئوپورتال سازمان نقشه برداری کشور، امکان دسترسی سریع به این تصاویر و نقشه های به فرمت CAD را میسر می سازد. 
در فرآیند تولید این تصاویر از کیفیت یکسانی برای همه آنها استفاده شده و نحوه نام گذاری تصاویر براساس استاندارد نام گذاری شیت های 1:2000 سازمان نقشه برداری کشور می باشد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما