plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب : ۴۵۹
فعالیت ها

همکاری در تدوین دستورالعمل ها و استانداردهای مورد نیاز بهبود و بازنگری نقشه ها در مقیاس های مختلف

plusresetminus
۰

همکاری در تدوین دستورالعمل ها و استانداردهای 
مورد نیاز 
بهبود و بازنگری نقشه ها در مقیاس های مختلف

1همکاری در تدوین روش بازنگری نقشه های پوششی 1:25000 و دستورالعمل های اجرایی آن
سازمان نقشه برداری کشور در دو دهه گذشته موفق به تولید نقشه های پوششی به مقیاس 1:25000 گردیده است. با توجه به گذشت زمان و ارتقاء دانش فنی و همچنین نیازهای جدید، این استانداردها پاسخگوی تمامی نیازها نمی باشند، لذا بازنگری و تدوین مجدد این استانداردها و به دنبال آن دستورالعمل های اجرایی مربوطه جزء اهداف سازمان نقشه بردرای کشور قرار گرفته است. در این خصوص فعالیت هایی درگذشته توسط اداره پایگاه داده توپوگرافی، اداره کل GISو SDI از طریق همکاری با سایر ادارات فنی صورت گرفته است. در سال 1394 نیز اداره مذکور عضو دو کارگروه فنی "تدوین ویرایش سوم استاندارد نقشه های 1:25000" و "کمیته شیوه اجرایی و دستورالعمل بازنگری نقشه های 1:25000" شد. لازم به ذکر است که تدوین ویرایش سوم استاندارد نقشه های 1:25000 پایان یافته و جهت آزمایش از سوی گروه استاندارد سازی در اختیار ادارات فنی قرار گرفته است. 
روند کنونی تولید نقشه های شهری به مقیاس 1:2000 عمدتاً نیازهای سنتی کاربران شهری را پوشش می دهد و بسیاری از نیازهای جدید آنها را برطرف نمی سازد. لذا از سال های گذشته تدوین دستورالعمل های اجرایی کارآمد جزء اهداف سازمان نقشه برداری کشور قرار گرفته است. مجری اصلی این فرآیند اداره کل نظارت و کنترل فنی سازمان نقشه برداری است که تاکنون فعالیت هایی در این خصوص انجام داده است. اداره پایگاه داده توپوگرافی نیز با توجه به تجربیات کارشناسان خود به عضویت کمیته فنی مربوطه درآمده است. فعالیت های اولیه تدوین این دستورالعمل از سوی اداره کل نظارت و کنترل فنی آغاز شده است.

2- تدوین دستورالعمل­ های اجرایی جهت فرآیندهای مختلف
صحت انجام یک فرآیند و امکان کنترل آن مسلماً منوط به وجود استانداردها و دستورالعمل های اجرایی قابل استناد می باشد و عدم وجود آن باعث صعف و نقصان می گردد. تمامی فعالیت هایی که در مراحل تولید داده مکانی در اداره پایگاه داده، اداره کل GIS و SDI صورت گرفته و می گیرد ملزم به رعایت دستورالعمل ها و استانداردهای سازمان نقشه برداری کشور است. تدوین دستورالعمل های کاری و اجرایی برحسب نیاز توسط کارشناسان این اداره تدوین و مبنای اجرای پروژه های مختلف قرار گرفته است.
ازجمله این دستورالعمل ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1- دستورالعمل پردازش گرافیکی خط تولید سیستم اطلاعات مکانی(GIS) مقیاس 1:25000
2- دستورالعمل پردازش اطلاعات توپوگرافی خط تولید سیستم­ های اطلاعات مکانی(GIS) مقیاس 1:25000
3- دستورالعمل خط تولید پایگاه داده ­های توپوگرافی ملی(NTDBمقیاس 1:25000
4- دستورالعمل تبدیل نقشه­ های پوششی 1:25000 به فرمت Shape File
5- دستورالعمل Geometric Enhancement  نقشه­ های پوششی 1:25000 کشور
تولید نقشه های پوششی 1:25000 کشور در بازۀ زمانی نسبتاً طولانی صورت گرفته  که این موضوع در کنار تغییر فرآیندها و نرم افزار­های مورد استفاده، ارتقای دستورالعمل­ های کاری و... سبب ایجاد برخی اختلافات ذاتی و فنی داده­ ها در  محصول Shape File شده بود. جهت رفع این مشکلات و بهبود کیفیت داده­ها در تمامی143 بلوک نقشه­ های پوششی، فرآیندی به نام  Geometric Enhancement تعریف و برروی تمامی داده­ ها اعمال گردید. این فرآیند در مرحله اول عمدتاً شامل دو بخش ساختاری و هندسی بوده که در بخش ساختاری، یکسان­ سازی نام لایه­ ها، نام جداول، نام و اندازه فیلدها و... مد نظر بوده و در بخش هندسی نیز برخی قوانین توپولوژی به  فرا­ خور داده­ ها انتخاب و اعمال شده است.
6- دستورالعمل آماده سازی داده های مکانی برای ورود به پایگاه اطلاعات مکانی ((GISReady


                                                شکل: نمایی از قوانین اعمال شده در مرحله   Geometric Enhancement                                                   
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما