plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب : ۴۶۱
فعالیت ها

طراحی سرویس فهرست اطلاعات مکانی (کاتالوگ سرویس) سازمان نقشه برداری کشور و مدیریت فراداده های مربوطه

plusresetminus
۰

طراحی سرویس فهرست اطلاعات مکانی 
(کاتالوگ سرویس) سازمان نقشه برداری کشور و مدیریت فراداده های مربوطه1- تدوین سازوکار مدیریت فراداده اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور:
استاندارد سازی فرادادۀ محصولات سازمان نقشه برداری کشور، اقدامی الزامی برای راه اندازی کاتالوگ سرویس سازمانی است. از آنجا که فراداده های موجود، مربوط به محصولات سازمان نقشه برداری کشور، مطابق با استاندارد خاصی نبود، مقرر گردید استاندارد سازی آن در دستور کار سازمانی قرار گیرد. از این رو سازوکار مدیریت فراداده تدوین شد که خروجی آن قالب فراداده استاندارد است. فراداده شامل اقلامی مانند تاریخ تولید داده، مقیاس داده، سیستم تصویر داده، تولیدکننده داده، کیفیت داده و ... بوده که در جستجوی داده، اعتمادپذیری داده، استفاده بهینه از داده و ... نقش بسزایی دارد. این بخش شامل مراحل زیر می باشد:
1- شناسایی وضع موجود محصولات سازمان نقشه برداری کشور
2- شناسایی وضع موجود اقلام فراداده برای محصولات سازمان نقشه برداری کشور
3- تعیین حداقل اقلام فراداده متناسب با هر نوع محصولات بر اساس استاندارد فراداده
4- مدیریت و ساماندهی اقلام فراداده ­های موجود و نگاشت آن به استاندارد فراداده
5- تعیین سلسله مراتب اقلام فراداده
6- تهیه فراداده برای داده­ های فاقد فراداده بر اساس حداقل اقلام فراداده 
در مراحل عملیاتی استاندارد سازی فراداده های محصولات براساس"استاندارد فراداده برای حداقل مستند سازی داده های مکانی در زیرساخت ملی داده های مکانی" (بر اساس ISO 19115 )، نگاشت اقلام فراداده به فراداده استاندارد برای اولین بار انجام شد. جهت استفاده از اقلام فراداده در یک کاتالوگ سرویس، باید اقلام مذکور را استاندارد سازی نمود. با توجه به ویژگی های تعریف شده داده در فراداده ها و اقلام متناظر آنها در استاندارد مذکور و نیز با توجه به کلاس ها و زیرکلاس های اقلام فراداده و کدلیست ها در آن استاندارد، نگاشت اقلام فراداده های محصولات سازمان نقشه برداری کشور انجام گرفت. اقلام فراداده های موجود به متناظر این اقلام در استاندارد، طبق مسیرهای منطقی نگاشت گردید و همچنین اقلام فراداده هایی که بر اساس استاندارد باید بصورت الزامی برای محصولات تهیه شوند به آنها اضافه شد. پس از انجام نگاشت، لیست هر یک از اقلام فراداده های موجود و متناظر آنها در استاندارد و در برخی موارد اقلام فراداده هایی که باید اضافه شوند، همراه با راهنمای پر کردن فیلدهای اقلام در قالب، دستورالعمل تهیه فراداده سازمان، تدوین گردید. 


شکل1: نگاشت اقلام فراداده سازمان به فراداده های مطابق با استاندارد ISO 19115


سلسله مراتب، روشی برای دسته بندی و طبقه بندی بر اساس یک قانون مشخص شده مانند رابطه والد و فرزند است. به صورت انتزاعی می توان مدل ریاضی سلسله ‌مراتب را با استفاده از درخت های ریشه دار نظریه گراف نمایش داد. ریشه درخت، بالاترین رده را تشکیل داده و همه فرزندان هر راس درخت در یک رده و زیرِ راس والد مشترکشان قرار می گیرند. 
با توجه به اینکه برخی از مقادیر اقلام فراداده در سری داده ها تکرار می شوند، تعریف سلسله مراتب به اجتناب از ورود تکراری (هنگام ورود دستی فراداده از طریق فرم)، کمک شایانی می کند. تعیین اقلام مشترک فراداده محصولات و ورود اطلاعات آنها صرفاً یک بار در سطوح بالایی و پرکردن مقادیر متغیر اقلام فراداده در سطوح پایین تر سلسله مراتب محصولات، اساس کار می باشد.شکل2: سلسله مراتب اقلام مشترک فراداده محصولات

2- راه اندازی و پیاده سازی پایگاه فراداده (metadata repository) اطلاعات موجود در سازمان نقشه برداری کشور
پس از تدوین دستورالعمل فراداده محصولات سازمانی، لازم است مقادیر فراداده بر اساس این دستورالعمل در پایگاه داده ذخیره شوند. ساختار "استاندارد فراداده برای حداقل مستندسازی داده های مکانی در زیرساخت ملی داده های مکانی" به منظور ذخیره سازی فراداده در پایگاه داده،  بصورت XML  مستندسازی شد.
3- امکان ورود، بازیابی و ذخیره سازی اقلام فراداده توسط کاربران
در این مرحله، نرم افزار متن باز کاتالوگ سرویس، به منظور ورود، بازیابی و ذخیره سازی فراداده (از طریق فرم یا به صورتXML در پایگاه داده برای فراداده) به کار گرفته شد. از این رو اتصال این نرم افزار با پایگاه دادۀ فراداده برقرار گردید. فرم های ورود فرادادۀ این نرم افزار شخصی سازی شدند به طوری که اولاً تنها حاوی اقلام فراداده در نظر گرفته شده برای ورود در این مرحله بودند، در مرحله بعد امکان حذف و اضافه قلم در آن غیرفعال گردید تا قلمِ فراداده به اشتباه توسط کاربر حذف یا اضافه نشود و در مرحله سوم امکان انتخاب تاریخ به صورت شمسی به فرم ها اضافه شد.
4- تکمیل محتوای پایگاه دادۀ فراداده

لازم است مقادیر فراداده محصولات سازمان نقشه برداری کشور، بر اساس دستورالعمل فراداده وارد پایگاه داده شوند. از آنجا که محصولات سازمانی حجم عظیمی دارد، تهیه و ورود فراداده آنها به پایگاه داده نیز بسیار زمان بر خواهد بود. برای رفع این مشکل می توان روش های خودکار برای تهیه و ورود فراداده به پایگاه داده را به کار گرفت و تنها برای محصولات کوچک از طریق واسط ورود فراداده اقدام به ورود فراداده به پایگاه داده نمود.
* نوشتن ابزارهای لازم برای تولید فراداده ها به طور اتوماتیک و ذخیره آنها در پایگاه داده فراداده به صورت فایل­ های XML 
5-توسعه کاتالوگ سرویس
با وجود پایگاه داده برای فرادادۀ استاندارد، لازم است کاتالوگ سرویس استاندارد براساس استاندارد CSW راه ­اندازی شده و ارتباط آن با پایگاه فراداده برقرار گردد. بدین منظور یک نرم افزار متن باز کاتالوگ سرویس استاندارد انتخاب و پیاده سازی شد. در صورت تکمیل بودن محتوای پایگاه فراداده، کاتالوگ سرویس، در عملیات جستجوی کاربران، عبارات مورد نظر کاربران را از محتوای XML درون پایگاه دادۀ فراداده جستجو کرده و پس از یافتن نتیجه مورد نظر کاربران، فرادادۀ مربوط به دادۀ مورد نظر را به عنوان خروجی نمایش می دهد. 

از آنجا که کاتالوگ سرویس درخواست جستجوی محصول را از طریق یک ژئوپورتال دریافت می کند، گام بعدی، راه اندازی ژئوپورتال و ثبت کاتالوگ سرویس های محصولات سازمان نقشه برداری کشور در آن است. در صورتی که برای داده های مورد نظر سرویس های مکانی (نمایش داده، دانلود داده، پردازش داده و ...)  نیز ارائه شده باشد، این سرویس ها نیز به وسیله کاتالوگ سرویس، از طریق ژئوپورتال قابل ارائه خواهند بود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما