plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب : ۷

اعلام آمادگی سازمان نقشه‎‌‌‌برداری كشور برای ارائه مشاوره‎ فنی درباره كنوانسیون خزر به وزارت خارجه و مجلس

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: «طی مکاتباتی با وزارت امورخارجه و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، برای همکاری و مساعدت در خصوص ارائه اطلاعات دقیق نقشه‌ها و چارتهای دریای خزر در چارچوب کنوانسیون رژیم حقوقی این دریا، اعلام آمادگی کرده‎ایم».
اعلام آمادگی سازمان نقشه‎‌‌‌برداری كشور برای ارائه مشاوره‎ فنی درباره كنوانسیون خزر به وزارت خارجه و مجلس
plusresetminus
۰
پرطرفدارترین سوال خبرنگاران از رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور در مراسم رونمایی از نخستین چارت‎های بین‎المللی دریای خزر پس از انقلاب، این بود که این سازمان چه نقشی در مذاکرات دیپلماتیک پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر می‎تواند داشته باشد؟

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور در نشست خبری امروز (یکشنبه 25 شهریورماه 1397) این سازمان با اصحاب رسانه، ضمن معرفی فعالیت‎های هیدروگرافی و آبنگاری سازمان نقشهبرداری، برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی از چارت‎های بینالمللی دریای خزر که توسط این سازمان تهیه شده و به تایید IHO (سازمان بینالمللی هیدروگرافی) رسیده بود، رونمایی شد.

پس از ارائه توضیحات جامع از سوی مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشهبرداری کشور و دکتر علی سلطلانپور مدیرکل آبنگار و امور جزرو مدی این سازمان، درباره ماهیت نقش حاکمیتی سازمان نقشهبرداری کشور در مرزهای آبی کشور، ادامه جلسه به پرسش و پاسخ مسئولین سازمان با خبرنگاران سپری شد.

خبرنگار روزنامه هفتصبح درباره افزایش تعرفه‎های محصولات سازمان پرسید. شفیعی در پاسخ گفت: «با وجود انواع فشارهای اقتصادی تلاش کردیم که افزایش قیمت در فروش خدمات سازمان و محصولاتمان نداشته باشیم؛ اما باید این را گفت که تهیه شناورهای مجهز به تجهیزات هیدروگرافی و نگهداری آنها نیازمند منابع مالی زیادی است».
این خبرنگار در ادامه برنامه‎ریزی‎های سازمان برای تقویت سیستم‎های سخت افزاری و نرم افزاری را جویا شد و شفیعی در این خصوص به رابطه مستقیم اطلاعات مکانی و فناوری اطلاعات اشاره کرد و از ارائه تولیدات سازمان نقشهبرداری در قالب الکترونیکی طی شرایط خاص و جدید خبر داد.

وی افزود: «سازمان نقشهبرداری کشور جزو معدود دستگاههای اجرایی است که با حجم بسیار بالایی از اطلاعات مواجه است و برای نگهداری آنها، نیازمند یک مرکز داده (دیتا سنتر) بسیار پیشرفته است. فاز اول چنین مرکزی تا پایان سال جاری به بهرهبرداری خواهد رسید که منجر به ذخیره اطلاعات تا حجم بسیار زیادی طی دو سال آینده خواهد شد».

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور خاطر نشان کرد: «یکی دیگر از برنامه‌های سازمان، حرکت در مسیر ارتقای فناوری سرویس‎های بومی مناسب، برای جایگزینی سرویس‎های جهانی است که در صورت قطع ارتباط ما با سرویس‎های مذکور - به‌خصوص به دلیل اعمال تحریمها- بتوانیم همچنان به فعالیت‎های خود ادامه دهیم و به نیازهای عمومی مردم پاسخ دهیم. در همین راستا از پتانسیل بخش خصوصی بهره گرفتیم و با برخی شرکتهای دانش بنیان نیز وارد مذاکره شده‎ایم که منجر به حمایت از چند نرمافزار بومی شده است».

خبرنگار صدا وسیما درباره خطوط مرزی کشور سوالی را مطرح کرد که شفیعی این موضوع را از وظایف وزارت امور خارجه برشمرد و تاکید کرد: «کنترل میله‎های مرزی از طریق «سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح» انجام می‌شود که البته در این زمینه -در صورت لزوم-، سازمان نقشه‌برداری کشور، همواره همکاری نزدیکی با بخش نظامی کشور داشته است. یکی از مهمترین وظایف سازمان نقشهبرداری کشور، ایجاد، توسعه و نگهداری شبکه‌های مبنایی کشور(ارتفاعی، مسطحاتی و ثقلی) و بررسی تغییرات ارتفاعی در خشکی و فرونشست است که به صورت گزارش دورهای به وزارت کشور و ستاد مدیریت بحران کشور ارائه می گردد. در آخرین گزارش از این دست با تهیه اطلس فرونشست تربت جام در استان خراسان رضوی، آخرین وضعیت تغییرات زمین در این منطقه به اطلاع وزیر کشور و استاندار خراسان رضوی رسید».

یکی دیگر از موضوعات چالش برانگیز این نشست خبری، نقش سازمان نقشهبرداری کشور در کنوانسیون دریای خزر بود که رئیس سازمان را با سوالات متعددی مواجه کرد.
شفیعی در پاسخ به خبرنگار صدا و سیما در همین باره گفت: «پیش از برگزاری پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر در قزاقستان، از سازمان نقشهبرداری کشور به‌طور مستقیم درخواست مشاوره یا همکاری نشد؛ اما این که آیا از اطلاعات و چارت‎های سازمان در تنظیم این قرارداد، استفاده شده یا نه را ما بی‎خبریم. سازمان نقشهبرداری کشور می‎تواند در برخی از بندهای این توافق، از جمله بند یک و 13 به وزارت امور خارجه مشاوره کارشناسی ارائه دهد. طی مکاتباتی با وزارت امورخارجه و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، برای همکاری و مساعدت در خصوص ارائه اطلاعات دقیق نقشهها و چارتهای دریای خزر اعلام آمادگی کرده‎ایم».

شفیعی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر هزینه تهیه چارت‌های دریایی، افزود: «این هزینه‌ها برای سازمانی با منابع ما سنگین است اما در مقایسه با هزینه‌های بسیار زیادی که برای ایجاد و نگهداری بنادر و تأسیسات دریایی و توسعه دریانوردی در کشور می‌شود، ناچیز است. ضمن اینکه اگر امکانات موجود سازمان ارتقا یابد، میتوانیم با فروش چارتهای بینالمللی بخش عمده هزینه‎های تحقیقاتی را تامین کنیم و چه بسا درآمد مازادی نیز برای کشور ایجاد نماییم. هزینه تولید چارتهای دریایی از چند صد میلیون تومان تا چند میلیارد تومان با توجه به مقیاس و محدوده دریایی چارت، متغیر است».

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تعداد شناورهای مورد نیاز برای تحقیقات هیدروگرافی سازمان نقشهبرداری در دریای خزر و خلیج فارس گفت: «متاسفانه در دریای خزر کشتی تحقیقاتی اختصاصی نداریم و با استفاده از شناورهای کوچک و یا کشتی‌های متعلق به شیلات، نیروی دریایی، سازمان بنادر و...(عمدتاً به صورت استیجاری) همه تلاشمان را برای تهیه نقشه‌های کاربردی از آب‌های سرزمین‌مان به‌کار بسته‌ایم، این در حالی است که کشور روسیه از سال‌ها پیش با تعداد قابل توجهی شناور تحقیقاتی در نقاط مختلف دریای خزر فعالیت هیدروگرافی دارد. در سواحل جنوب نیز شناور سی و چهارمتری «ایران آبنگار» که در داخل کشور ساخته شده‌، تنها شناور  تحقیقاتی این سازمان محسوب می‌شود و هزینه عملیات و نگهداری آن بدون حقوق پرسنل هیدروگرافی، سوخت و پشتیبانی، سالیانه بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان است».

شفیعی در پاسخ به خبرنگار ایلنا درباره نقش و اهمیت چارتهای دریایی تهیه شده در سازمان نقشهبرداری کشور، بیان کرد: «تنها چارت دریایی که قبل از انتشار چارت اختصاصی ایران در آب‌های خلیج فارس وجود داشت، نقشه‌های انگلیس بود که مفتخریم بعد از ۵۰ سال، ایران نقشه‌های دریانوردی مختص به خود را برای تردد انواع کشتی‌ها در آب‌های خلیج فارس عرضه کرده و جایگزین نقشه‎های انگلیس شده‌است. به‌تازگی در دریای خزر نیز نقشه‎های ایران از سواحل نوشهر و فریدونکنار که به تایید IHO رسیده، جایگزین نقشه‎های روسیه شده است. منتظر تایید نقشه‎های بنادر ترکمن، آستارا، امیرآباد و انزلی از سوی سازمان بین‌المللی هیدروگرافی هستیم تا کلیه نقشه‌های ما از سواحل جنوبی خزر جایگزین نمونه روسی شود».
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما