plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۴
کد مطلب : ۹۹۹
بررسی گام‌های شفاف‌سازی سازمان نقشه برداری کشور با حضور دو تن از نمایندگان تهران

تقدیر محمود صادقی از مهندس شفیعی/نگرانی بادامچی از فرونشست تهران

با حضور دکتر محمود صادقی و مهندس محمدرضا بادامچی نمایندگان تهران و اعضای فراکسیون «شفافسازی و سالم سازی اقتصاد و انصباط مالی مجلس دهم» در سازمان نقشه برداری کشور، گام‌های شفاف‌سازی در سازمان نقشه برداری کشور، در جلسه‎ای با حضور مدیران این سازمان بررسی شد.
تقدیر محمود صادقی از مهندس شفیعی/نگرانی بادامچی از فرونشست تهران
plusresetminus
۱
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی در ابتدای این نشست با تاکید بر اهمیت شفاف‌سازی در سازمان نقشه‌برداری کشور، این امر را راهی برای مقابله با چالش‌های اجتماعی همچون تنزل اعتماد اجتماعی دانست و جلب رضایت عمومی جامعه را گامی مؤثر در توسعه کشور عنوان کرد.
شفیعی با بیان اینکه یکی ازچالش‎هایی که با گذشت چهاردهه از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان با آن مواجهیم، موضوع کاهش سرمایه اجتماعی است؛ ادامه داد: بسیاری از آسیب های حوزه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به نوعی با این موضوع ارتباط مستقیم دارد که  منجر به تنزل اعتماد در جامعه، بالاخص به مسئولین می شود. در نتیجه ممکن است مردم همکاری لازم را با دستگاه ها نداشته باشند؛ حال آنکه یکی از  ملزومات توسعه کشور جلب رضایت عمومی است.

وی افزود: در همین راستا سازمان نقشه برداری کشور تلاش می کند تا به نوبه خود در راستای افزایش این سرمایه اجتماعی و جلب اعتماد عمومی مردم قدم بردارد و عملکرد خود را بر مبنای جلب رضایت جامعه تنظیم کند. این امر نه تنها بهبود روابط سازمان نقشه برداری کشور با ذینفعان را در بر خواهد داشت، بلکه کارایی این مجموعه را نیز ارتقا می‎بخشد. در همین راستا سعی کردیم موضوع افزایش سرمایه اجتماعی را با اجرای شفاف سازی در این سازمان آغاز کنیم. برای تحقق شفافیت، در اولین گام تصمیم گرفتیم تا هزینه‌های مالی سازمان را در قالب سرفصل‌های تعیین شده و با جزئیات کامل منتشر کنیم. قراردادهای سازمان با اشخاص یا دستگاه های دیگر با ذکر موضوع آن قرار داد و همچنین کل پرداختی‎های صورت گرفته در سازمان با جزئیات کامل در این گزارش‌ها قید شده و به صورت عمومی اطلاع رسانی شده است.

شفیعی به انتشار گزارش حقوق مدیران سازمان نقشه برداری کشور در سامانه "حقوق و مزایای کارکنان دولت" اشاره کرد و از انتشار پنج گزارش شفافسازی مالی از هزینه‌های ماهانه این سازمان از آذرماه سال گذشته تا کنون خبر داد و افزود: در این سازمان نه تنها پاسخگوی سوالات و ابهامات دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان بازرسی و دیوان محاسبات هستیم؛ بلکه حتی فراتر از آن و پیش از آنکه سوالی از ما پرسیده شود، داوطلبانه و برای اولین بار در نظام اداری ایران، عملکرد مالی سازمان را به صورت ماهیانه منتشر می‌کنیم. اقدامی که اگرچه برای آن انتظار تقدیر نداریم اما هم گواه صداقت و پاکدستی مالی در این سازمان است و هم به جهت انتشار آن برای عموم همکاران، منجر به نوعی نظارت داخلی و خودکنترلی میان همکاران ما نیز شده است. البته این اقدام بازخورد های متنوعی از سوی سایر دستگاه ها نیز داشته است. این میزان از شفاف سازی اگرچه برای سازمان نقشه برداری کشور امری عادی و منطقی است، از سوی برخی دستگاه ها مورد نقد یا تحسین قرار گرفت. مطمئنا نظارت همگانی ماحصل این اقدام؛ در بهبود عملکرد سازمان تأثیرگذار خواهد بود.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور به ردیف درآمدی سازمان نقشه برداری کشور در قوانین بودجه نیز اشاره کرد و گفت: گزارش‎های این ردیف ها نیز با جزئیات، طی چندماه اخیر منتشر شده است. منابع اعتبارات سازمان نیز همان قانون بودجه کشور است که در اختیار همه قرار دارد.
وی با تاکید بر تعهد سازمان نقشه برداری کشور به عمل در چهارچوب های قانونی بویژه قانون دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: اگر همه دستگاه ها شفاف سازی کنند، حساسیت های حاشیه ای در تعامل مردم با دولت و دستگاه های اجرائی برداشته می شود. همچنین به ارتقای کیفیت عملکرد آنها نیز کمک خواهد کرد. کما اینکه در همین راستا سازمان نقشه برداری کشور در سال جاری با بالاترین نرخ رشد (14درصد) در ارزیابی عملکرد اختصاصی در میان دستگاه‌های زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه روبرو بوده و در مجموع در ارزیابی عملکرد عمومی و اختصاصی نیز 4 درصد رشد داشته است. همچنین شوراي اجرايي فناوري اطلاعات در ارزيابي سالانه دستگاه‌هاي اجرايي کشور در زمينه ارائه خدمات الکترونیک؛ در جدیدترین گزارش خود اعلام كرد كه رتبه سازمان نقشه برداري كشور در ميان 105 دستگاه اجرايي، 17 بوده كه نسبت به سال گذشته 20 رتبه ارتقا يافته است. نکته جالب توجه این است که در برخی از این شاخص ها مثل شاخص تعامل در فضای مجازی، سازمان نقشه برداری کشور افزایش نمره50% درصدی داشته است. در ارزیابی عملکرد سازمان در شاخص‎های عمومی، امتیاز این سازمان در سال 96، 399 بوده که این عدد در ارزیابی سال 97 به 520 رسیده است. البته این رتبه هنوز در دست بررسی است و در آن تجدید نظر خواهد داشت.

وی افزود: برای بهبود میزان پاسخگویی به مراجعان سازمان نقشه برداری کشور و در دسترس قرار دادن خدمات آن، تلاش ها و برنامه ریزی های متعددی صورت گرفته است. بستر سازی لازم برای ارائه خدمات در دفاتر پیشخوان دولت، در این راستا قابل ارزیابی است که تا پایان نیمه اول سال جاری محقق خواهد شد. به این ترتیب همه خدمات و تولیدات سازمان به صورت الکترونیکی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت تا هم مراجعه حضوری به سازمان نقشه برداری به صفر برسد و هم میزان تراکنش های ارتباطی کاملا شفاف و مشخص باشد.

شفیعی با بیان اینکه پیش از این، در ارائه اطلاعات درخواستی کاربران با حجم بالا، محدودیت و سلسله مراتب اداری زمان بر، وجود داشت، گفت: حذف این مراحل و ارائه سرویس های جدید برای درخواست کنندگان، مورد استقبال کاربران و مخاطبان ما قرار گرفته است؛ به گونه ای در سامانه جدید ارائه خدمات الکترونیکی سازمان، بیش از 30000درخواست کننده یعنی هر دو ثانیه یک درخواست و جستجو در سرور سازمان نقشه برداری کشور به ثبت رسیده است. بخشی از این خدمات در چهارچوب قانون دسترسی آزاد به اطلاعات انجام شده است که نشان می‎دهد این سازمان به اجرای این قانون و احترام به حقوق شهروندی اهتمام داشته است.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور ادامه داد: حتی برای شفافسازی در انتصابات سازمان نیز تا کنون، از دی ماه سال گذشته سه فراخوان استخدام مدیران پایه، میانی و ارشد و کارشناسان داخلی داشتیم و سعی کردیم در پست های مدیریتی علاوه بر ظرفیت های درون سازمانی از ظرفیت های برون سازمانی نیز استفاده کنیم.

همچنین پست افرادی که در آستانه بازنشستگی هستند نیز در فراخوان ذکر می شود تا پیش از بازنشستگی آن فرد، جایگزین مناسب انتخاب و آماده فعالیت باشد.
وی با اشاره به جدیت در کنترل حجم بدنه نیروی انسانی در دولت، اظهار داشت: با اعلام چنین فراخوان‌هایی در سطح عمومی، از حبس نیروی انسانی در یک دستگاه جلوگیری می شود و بدین ترتیب نیروی انسانی از دستگاهی به دستگاه دیگر رفته و ضمن برخورداری از تجارب متنوع، کارایی و توانمندی خود را در دیگر دستگاهها نیز محک خواهد زد. شاید کمتر دستگاهی دست به چنین اقدامی بزند و گاهی ممکن است بر اساس روابط انسانی، نیروی متخصص دستگاه ها جذب دیگر بخش‌ها در دولت شوند. اما با اعلام چنین فراخوانی حتی در سطح کارشناسی، سازمان نقشه برداری کشور بدون هیج واسطه ای از نیروی متخصص مورد نیاز خود را دعوت  به همکاری می کند.

شفاف‌سازی به افزایش اعتماد مردم به حاکمیت می‌افزاید
در ادامه این نشست دکتر محمود صادقی رئیس  فراکسیون «شفافسازی و سالم سازی اقتصاد و انصباط مالی مجلس دهم» از اقدامات شفاف‌سازی مالی سازمان نقشه‌برداری کشور تقدیر کرد و از خطر کاهش اعتماد عمومی به حاکمیت به عنوان سرمایه اجتماعی نظام سخن گفت.
صادقی تشکیل فراکسیون" شفافسازی و سالم سازی اقتصاد و انصباط مالی" را برای اولین بار در این دوره از مجلس به دلیل ضرورت‎های موجود در نظام اداری کشور دانست و به تلاش‌های این فراکسیون در حوزه قانونگذاری و نظارت اشاره کرد و گفت: پیش از این؛ مجموعه‎ای از قوانین در این حوزه جمع آوری و بررسی شده است تا در بحث شفاف سازی، اجحافی در بین دستگاه‎های اجرائی اتفاق نیفتد.

وی خاطر نشان کرد: دولت با ارائه دو لایحه "شفافیت" و "مدیریت تعارض منافع" سعی بر این دارد تا بحران بی اعتمادی در جامعه را بهبود بخشد؛ چرا که روز به روز این اعتماد به دستگاه‌های حاکمیتی رو به تنزل است. این موضوع آثار و تبعات خوشایندی در سرمایه اجتماعی نخواهد داشت. در همین راستا در توئیتی در واکنش به مصاحبه اخیر آقای رئیسی رئیس قوه قضاییه با این مضمون نوشتم که "توضیحات رییس قوه قضاییه درباره حساب های سپرده به ویژه شفاف سازی خرج و دخل و گزارش مردم، گامی رو به جلوست؛ برای شفافیت نهادی، طبق اصل ۵۳ قانون اساسی باید کلیه دریافت ها در خزانه متمرکز و طبق اصل ۵۵ اسناد و مدارک آن برای حسابرسی و تفریغ و گزارش به مردم به دیوان محاسبات داده شود".  اهمیت شفاف سازی مورد تأکید این فراکسیون در مجلس است تا اهمیت جایگاه شفاف سازی و نهادینه کردن آن در اولویت باشد نه وابسته به عواملی مثل موارد مطرح شده از سوی آقای رئیسی.

نماینده تهران فرهنگ سازی در حوزه شفاف سازی عملکرد دستگاه های اجرائی را مهم برشمرد و نظارت بر اجرای قوانین ناظر بر شفافیت از جمله قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را از اولویت‌های فراکسیون شفافسازی دانست و گفت: نهادینه کردن شفاف‌سازی، مهمترین هدف و راه برای اعتماد سازی در میان افکار عمومی است.
به گفته وی، علاوه بر نظارت دقیق و موشکافانه نهادهای نظارتی و پاسخگویی صریح دستگاه‌های اجرایی به نهادهای نظارتی؛ باید شفافسازی، نهادینه شود.
این نماینده تهران همچنین از لزوم اطلاع رسانی از اقدامات شفافسازی سازمان نقشه‌برداری كشور سخن گفت و افزود: البته این اطلاع رسانی، نباید تبدیل به شوآف شود، چرا که دیگر از سوی مردم باورپذیر نخواهد بود.

صادقی با اشاره به اصل 53 قانون اساسی مبنی بر اینکه «كليه دريافت‌هاي دولت در حساب هاي خزانه‌داري ‌كل متمركز شود و همه پرداخت ها در حدود اعتبارات مصوب به‌ موجب قانون انجام گيرد»، گفت: علی‌رغم صراحت قانون بر چنین امری، می بینید که همواره در اجرایش با ضعف‌ها و تخطی‌هایی روبرو بوده و هستیم. کما اینکه در دوره مدرس هم رئیس الوزرا را به دلیل عدم تمرکز درآمدهای دولتی در خزانه کشور استیضاح می کردند و هنوز هم در مجالس کنونی با همین مشکل روبرو هستیم. این به دلیل عدم نهادینه شدن شفاف سازی در کشور است و باید با اطلاع رسانی صحیح، در این باره فرهنگ سازی شود.
نماینده تهران با تأکید بر اهیمت نظارت دیوان محاسبات به عنوان بازوی نظارتی مجلس و پاسخگو بودن دستگاه‎ها به دیوان محاسبات خاطر نشان کرد: یکی از شاخص های حسن عملکرد و شفافیت دستگاه ها، میزان واخواهی‌های آن دستگاه به دیوان محاسبات است. گرچه دستگاه ها در ارائه گزارش های خود با سختگیری های مجدانه دیوان محاسبات مواجه هستند؛ اما این موضوع نیز در نهادینه شدن شفاف سازی ضروری است.
 
نگرانی نماینده تهران از فرونشست تدریجی و زلزله‌خیز بودن پایتخت
در بخش دیگری از این دیدار مهندس محمدرضا بادامچی نماینده تهران و نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس معضل فرونشست را حیاتی خواند و گفت: مطالعات این سازمان در زمینه فرونشست باید به تولید ملی برسد و تمامی مردم در جریان آن قرار بگیرند تا از نگرانی های مردم در حوزه زلزله و فرونشست کاسته شود.

نماینده تهران اظهار داشت: سازمان نقشه برداری کشور تولیدات و خدمات متعددی ارائه می کند که متاسفانه در سطح عموم مثلا در کتاب فروشی ها عرضه نمی شود. تولیدات سازمان که بنا بر نیازهای دستگاه های دیگر صورت می گیرد؛ سرلوحه برنامه ریزی‎های کلان کشور هستند که مورد تحسین است؛ اما برخی از این اطلاعات برای همه آحاد جامعه لازم و مورد نیاز هستند. به عنوان مثال ارائه اطلاعاتی در حوزه شهرسازی، ساخت مترو، ساختمان سازی و... می تواند برای شهروندان ضروری و حتی امری حیاتی باشد.
وی همچنین بر لزوم اطلاع رسانی از مناطق زلزله خیز پایتخت از سوی سازمان نقشه برداری کشور تاکید کرد.
بادامچی میزان بهره برداری از دانش بین المللی برای ارتقای دانش بومی در حوزه نقشه برداری کشور را از رئییس سازمان نقشه برداری کشور جویا شد که مهندس شفیعی در پاسخ از عضویت سازمان نقشه برداری کشور در کمیته های بین المللی تخصصی و همکاری با برترین دانشگاه های دنیا بویژه فرانسه خبر داد و گفت: آخرین دستاوردهای متخصصان این سازمان حاکی از آن است که دانش نقشه برداری در کشور نه تنها عقب تر از سایر کشورها نیست، بلکه در دنیا پیشرو و پیشرفته نیز شناخته می شود.

حسن شریفی ذیحساب و مدیرکل امورمالی سازمان نقشه برداری کشور نیز در بخش دیگری از این نشست درباره برنامه و قوانین مورد نیاز برای حفظ حریم خصوصی و رعایت حقوق شهروندی در عین اعمال قوانین نظارتی و شفافسازی مثل اعلام حقوق مدیران دولتی، از نمایندگان مجلس سوالاتی را مطرح کرد. وی همچنین به موضوع طرح های نظارتی مثل نظارت دیوان محاسبات بر عملکرد سازمان نقشه برداری کشور نیز پرداخت. دکتر محمود صادقی نماینده تهران نیز در توضیح این موارد به سامانه‎ای که دولت برای ارائه همه جزئیات مالی راه اندازی کرده است؛ اشاره و اعلام کرد: سطح دسترسی به این سامانه در حال بررسی و تحقیق است تا مشخص شود میزان دسترسی به اطلاعات مالی افرادچقدر است. پیش از بارگزاری این اطلاعات مالی باید سطح دسترسی افراد به آن نیز باید تعیین شود. ارائه چنین جزئیاتی در یک سامانه دولتی موضوع عمومی است که ما به انتشار و ملاحظه آنها عادت نداریم و آن را بخشی از حریم خصوصی می‎دانیم. در حالیکه در همه کشورها از هر جای دنیا که بخواهید می‎توانید با در اختیار داشتن مشخصات اولیه هر فردی، همه اطلاعات مالی کسی که کارمند دولت است را مشاهده کنید. بنابراین دریافتی همه کارمندان در هر جایگاه و پست دولتی بخشی از اطلاعات عمومی قابل ارائه محسوب می شود.

در بخش پایانی این نشست؛ اپلیکیشن NCCViewer اپلیکیشن «نقشه‌های فرونشست»، که از سوی سازمان نقشه برداری کشور طراحی شده است به نمایندگان حاضر معرفی شد.
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما