plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب : ۲۹۹
ارائه آخرین دستاوردهای سازمان نقشه برداری کشور در نشریه بین المللی GJI :

بررسی و محاسبه تغییر شكل پوسته زمین در ایران طی یك دهه گذشته

آخرین دستاوردهای سازمان نقشه برداری کشور با درج مقاله ای در نشریه بین المللی GJI با موضوع بررسی و محاسبه تغییر شکل پوسته زمین در ایران طی یک دهه گذشته، ارائه شد.
بررسی و محاسبه تغییر شكل پوسته زمین در ایران طی یك دهه گذشته
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، چند تن از کارشناسان اداره ژئودزی و ژئودینامیک در این سازمان با تدوین یک مقاله تخصصی با عنوان :
" An up-to-date crustal deformation map of IRAN using in tegrated campaign-mode and permanent GPS velocities   "
"تلفیق میدان سرعت شبکه ایستگاه های دائمی GPS ایران و شبکه های موردی به منظور تهیه نقشه به روز تغییر شکل پوسته ایران"
 به بررسی منطقه ایران در حوزه های مختلف از جمله زلزله پرداختند. كشور ايران به دليل قرار گرفتن در يك منطقه فعال تكتونيكي به عنوان بخشی از كمربند زلزله آلپ هيماليا همواره زلزله‌هاي فراوان و مخربي را تجربه كرده ‌است علت اين زلزله‌ها، همگرايي بين دو صفحه تكتونيكي اوراسيا در شمال و عربستان در جنوب است. در این مقاله برای اولین بار، یک میدان سرعتGPS  یکپارجه، به روز و جامع با استفاده از اندازه گیریهای شبکه ایستگاههای GPS دائمی کشور در بازه زمانی ده ساله 2006تا2015 و میدان سرعت شبکه هایGPS  موردی در بازه زمانی 1997 تا 2013 محاسبه و تغییر شکل کنونی پوسته ایران بررسی می شود. همانطور که میدانیم استرین یکی از پارامترهای مهم در برآورد خطرپذیری لرزه ای محسوب می شود. لذا با استفاده از میدان سرعت بدست آمده نرخ دگرشکلی (استرین) در مناطق مختلف ایران به ویژه ناحیه فرورانش مکران از نظر تکتونیکی مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد. همچنین با بهره گیری از روش مدلسازی بلوکی، تغییرشکل در بلوکهای تکتونیکی مطالعه و بررسی می شود.
گفتنی است نشریه بین المللی GJI یکی از معتبرترین نشریات ISI در حوزه علوم زمین است که از سوی دانشگاه آکسفورد لندن تهیه و تولید می شود.
برای مطالعه این مقاله اینجا را کلیک کنید.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما