کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

 با موازی‎کاری و اتلاف منابع در تولید اطلاعات مکانی چه کنیم؟/ راهکارهای رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور را ببینید

21 مهر 1398 ساعت 13:02

مهندس مسعود شفیعی با حضور در پنل تخصصی «چالش‌ها و راهبردهای توسعه ژئوماتیک در کشور» که از سوی گروه ژئوماتیک، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشکده مهندسی نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی پردیس دانشکده‎های فنی دانشگاه تهران برگزار شد؛ با تاکید بر لزوم جداسازی امور حاکمیتی از امور تصدی‎گری، گفت: باید مشخص شود که تولید داده تا چه میزان در حوزه امور حاکمیتی است و تا چه میزان می‎تواند از سوی بخش خصوصی، ذی‎نفعان، مردم و ... تامین شود.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، وی با اشاره به تعدد سازمان‎ها و نهادهایی که در حوزه اطلاعات مکانی فعالیت دارند، ادامه داد: حدود تکالیف و وظایف تمامی این دستگاه‎ها را باید با قوانین شفاف مشخص کرد تا با تعاریف مبهم، به موازی کاری و تداخل در وظایف دامن زده نشود.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور از تولید نقشه یک بیست و پنج هزارم کشور با بیش از 160 لایه اطلاعاتی در این سازمان یاد کرد و افزود: آیا سازمان نقشه برداری به عنوان یک سازمان حاکمیتی باید تمامی این نقشه‌ها و لایه‌ها را به‌روز کند یا می‌توان متولی هر یک از آن لایه‌های اطلاعاتی را مشخص کرد و مسئولیت به‌روزرسانی اطلاعات آن لایه را به آنها واگذار کرد؟ با شکل گیری NSDI در کشور می‌توان مرجع تولید داده در هر لایه اطلاعاتی را مشخص کرد و از ظرفیت و توان تخصصی آن مرجع در حوزه مربوطه بهره برد. بی آنکه تداخل وظیفه‌ای صورت بگیرد.
وی در این پنل تخصصی به لزوم جمع سپاری گردآوری اطلاعات و ارائه بخشی از اطلاعات از سوی مردم نیز اشاره کرد که در این ویدئو می‎بینید.


کد مطلب: 1719

آدرس مطلب: http://www.ncc.gov.ir/fa/video/1719/با-موازی-کاری-اتلاف-منابع-تولید-اطلاعات-مکانی-کنیم-راهکارهای-رئیس-سازمان-نقشه-برداری-کشور-ببینید

سازمان نقشه برداری کشور
  http://www.ncc.gov.ir