کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کنترل ویروس کرونا با استفاده از ردیابی مخاطبین توسط اپلیکیشن تلفن همراه/بر اساس تحقیقی در دانشگاه آکسفورد

25 فروردين 1399 ساعت 13:57

تیمی از پژوهشگران پزشکی و زیست شناسی دانشگاه آکسفورد نتایجی منتشر کردند که منجر به درک بیشتری از انتقال ویروس کرونا می‌شود. این نتایج حاکی از آن است که ویروس کرونا با استفاده از ردیابی مخاطبین توسط یک اپلیکیشن در تلفن همراه قابل کنترل خواهد بود.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در مقاله‌ای که در در نشریه GPS WORLD اخیرا منتشر شده (2020-04-12)، آمده است: بر اساس شواهد بدست آمده از سوی این تیم پژوهشگر، شرکت‌های بین‌المللی قادرند در جهت توسعه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل گام  بردارند. اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند مخاطبان تلفن همراه را ردیابی کنند.

توسعه سریع و گسترده این اپلیکیشن‌ها، گامی است در جهت پایین آمدن نرخ سرایت ویروس کرونا و نیز بیرون آمدن کشورها از قرنطینه کامل.محققان می گویند كه برنامه تلفن همراه می تواند به كاهش شیوع عفونت كمك كند تا زمانی‌که واكسن‌ها و درمان‌های ضد ویروسی به طور گسترده در دسترس قرار بگیرند.

همکاران این پروژه انستیتوی بهداشت عمومی نروژ (FHI) و NHSX و گروهی مشترك از تیم‌های NHS انگلیس و وزارت بهداشت ومراقبت‌های اجتماعی بریتانیا هستند.

کریستوفر فریزر، عضو انستیتوی بزرگ‌داده دانشگاه آکسفورد، دانشکده پزشکی نوفیلد و یکی از نویسندگان اصلی این مقاله علمی چنین توضیح می‌دهد: «ما به یک برنامه ردیابی تماس با تلفن همراه نیاز داریم تا از خدمات بهداشتی فوری پشتیبانی کنیم تابتواند انتقال کرونا ویروس، مداخلات هدفمند و ایمن نگه داشتن افراد را انجام دهد. تجزیه و تحلیل ما نشان می‌دهد که حدود نیمی از انتقالها در مرحله اولیه عفونت قبل از بروز هر گونه علائم رخ می‌دهد. مدل‌های ریاضی ما همچنین تأکید میکند که رویکردهای سنتی ردیابی تماس در جهت سلامت عمومی جامعه، داده‌های ناقصی را ارائه می‌دهد و نمی‌تواند در کاهش سرعت این بیماری همه گیر موثر باشد».

این پروژه به همت دیوید بونسال، محقق ارشد گروه پزشکی نوفیلد دانشگاه آکسفورد و پزشک بیمارستان “جان رادکلیف آکسفورد” انجام م‌ شود. بونسال گفت: «مفهوم برنامه تلفن همراهی که از نظر ریاضی مدل کرده‌ایم بسیار ساده است و نیازی به ردیابی موقعیت مکانی افراد ندارد.»
 
هشدارهای ناشناس

«این برنامه از یک نسخه بلوتوث با قدرت پایین استفاده می‌کند و یک حافظه برای همه کاربران برنامه که در طی چند روز اخیر به آنها نزدیک شده‌اید، ایجاد می‌کند. اگر بعدها به ویروس آلوده شوید، به این افراد فوراً  هشدار و به آنها توصیه میشود که به خانه رفته‌ و خود را قرنطینه‌کنند.»

بونسال می‌افزاید: «اگر کاربران برنامه تصمیم به اشتراک‌گذاری داده‌های بیشتری بگیرند، میتوانند به نحو بهتری از خدمات درمانی پشتیبانی کنند و روند شناسایی افراد نیازمند به کمک را تسریع بخشند.»
 
نویسندگان استدلال می‌کنند که یک برنامه تلفن همراه می‌تواند انتقال را در هر مرحله از بیماری همه‌گیر  در کشورهای مناطقی که اپیدمی به تازگی در حال ظهور است، در اوج اپیدمی یا در مرحله بیرون آمدن، آن را کاهش دهد. این تکنولوژی همچنین می‌تواند به کاهش تأثیرات جدی اجتماعی، روانی و اقتصادی ناشی از فشارهای قرنطینه کمک کند.

به گفته محققان برنامه تلفن همراه میتواند به كاهش شیوع عفونت كمك كند تا هنگامی که واكسنها و درمان‌های ضد ویروسی در دسترس همگان قرار گیرد.

یکی از شهروندان اروپایی میگوید: «برنامه ردیابی مخاطب میتواند با هشدار دادن به افراد در معرض خطر، شهروند خوب بودن را تقویت کند. اگر مطمئن باشیم که با افراد ناقل برخورد نخواهیم داشت، میتوانیم با خیال راحت از خانه خارج شویم، در عین حال که هنوز از عزیزان خود محافظت می‌کنیم. همچنین با این روش می‌توان از تجدید حیات مجدد ویروس کرونا در جامعه جلوگیری کرده، خود را از قید قرنطینه رهایی بخشیم.»

با توجه به سطح آلودگی فراوان در بیشتر مناطق قاره اروپا، این تیم معتقد است که گسترش کاربرد این اپلیکیشن به صورت مشترک در سراسر اتحادیه اروپا، باعث کاهش گسترده انتقال و جلوگیری از افزایش موارد مبتلا میشود. همچنانکه اگر این تکنولوژی در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط استفاده می‌شد، میتوانست از همه‌گیری جلوگیری کند.

تیم آکسفورد تأکید می‌کند که برنامه ردیابی مخاطب تلفن همراه باید همچنان با جداسازی موارد، ردیابی و قرنطینه افراد، رعایت مسافت فیزیکی، تست‌های تشخیصی، ضد عفونی و اقدامات بهداشتی همراه باشد.

بونسال توضیح می‌دهد: «مدل‌های ما نشان می‌دهد که اگر برنامه تلفن همراه به طور گسترده در هر کشوری ایجاد شود البته همراه باسایر اقدامات مهم نظیر مسافت فیزیکی و آزمایش‌های گسترده، می‌توان همه‌گیری بیماری را تحت کنترل درآورد. این برنامه، ابزاری است برای هر فرد که علاوه بر خود، در تامین خدمات درمانی برای سایر افراد جامعه نیز مشارکت کرده و بطور تدریجی جامعه را از قرنطینه گسترده آزاد کند.»

استانداردهای سختگیرانه اخلاقی
امروزه مطالعات علمی اهمیت وجود استانداردهای اخلاقی سختگیرانه را برجسته میکند. وجود این الزامات اخلاقی، در افزایش اعتماد عمومی بسیار موثر است.
مایکل پارکر، مدیر مرکز اخلاقیات و علوم انسانی و همچنین یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «با نظارت اخلاقی شفاف و فراگیر در راستای افزایش اعتماد عمومی، می‌توان هم زندگی افراد را نجات داد و هم از آزادی‌های مدنی محافظت کرد».

برنامه انتخاب شده باید دارای ایمنی کامل در ذخیره مشخصات باشد. همچنین لازم است که حریم خصوص افراد را رعایت کند. اگر عملکرد این برنامه به صورت جامع و در هر مرحله برای افراد جامعه و کاربران روشن باشد و اقبال عمومی پیدا کند در صورت تحقق همه ضمانتها و نیز استفاده گسترده توسط کاربران در سراسر کشور یا یک بلوک منطقه‌ای، یک برنامه تلفن همراه حتی می‌تواند به خاتمه یک بیماری همه‌گیر منجر شود».
 
فقط برنامه‌های رسمی
با راه اندازی برنامههای تلفن همراه طی هفتهها و ماههای آینده، تیم تحقیقاتی آکسفورد از مردم میخواهد تا از برنامههای رسمی که توسط موسسات قابل اعتماد و شرکای آن‌ها تهیه شدهاند، پشتیبانی کنند. مانند برنامه ردیابی مخاطب تلفن همراه که تحت ارزیابی پیشرفته در چندین کشور اروپایی قرار دارد.

فریزر نتیجهگیری میکند: «ما امیدواریم که از اجتماعات دارای “اطلاعات نجاتدهنده زندگی” حمایت کنیم زیرا این بیماری همه‌گیر میشود و این اپلیکیشن می‌تواند کشورها را از قرنطینه در مقیاس بزرگ آزاد کند. بر اساس علم ریاضیات واضح است که هر چه افرادی که از برنامه ردیابی استفاده میکنند بیشتر باشد، شانس بیشتری برای توقف پیش روی این بیماری همه گیر و در نهایت متوقف کردن آن در مسیرهای خود دارند. اگر یک کشور نرخ رشد اپیدمی را به زیر صفر برساند، همه‌گیری به سرعت کاهش مییابد و سرانجام متوقف میشود. با هم میتوانیم این کار را عملی کنیم».
 

ترجمه مقاله از صدیقه حسینی، کارشناس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور


کد مطلب: 2171

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/article/2171/کنترل-ویروس-کرونا-استفاده-ردیابی-مخاطبین-توسط-اپلیکیشن-تلفن-همراه-اساس-تحقیقی-دانشگاه-آکسفورد

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir