plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۳
کد مطلب : ۲۸۳۴
دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی:

سازمان نقشه‌برداری کشور نقشی فراتر از جایگاه کنونی خود ایفا می‌کند/مرجع مختصات کل کشور در سازمان نقشه‌برداری کشور

دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی در جمع مسئولین عالی رتبه سازمان برنامه و بودجه کشور و در نشست مشترکی که با حضور معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه و روسای دفاتر تخصصی سازمان برنامه و بودجه کشور در سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد، گفت:« سازمان نقشه‌برداری کشور نقشی فراتر از جایگاه کنونی خود ایفا می‌کند.»
plusresetminus

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور ظهر روز دوشنبه 14 مهر 1399 در جلسه‌ای مشترک با معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور و بیش از ده تن از رؤسای دفاتر تخصصی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت:« در حال حاضر کشور ما تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه بدون توانایی فروش نفت است و همه موظفیم به دولت و حاکمیت کمک کنیم. سازمان نقشه‌برداری کشور با 70 سال سابقه در امور زیربنایی کشور، می‌تواند در چنین شرایطی همراه و همگام با سازمان برنامه و بودجه کشورباشد.»

 
دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان اینکه سازمان نقشه‌برداری کشور در حال پوست اندازی برای تطبیق با شرایط حال فعلی کشور است، خاطر نشان کرد:«این سازمان با در اختیار داشتن بزرگترین آرشیو ملی در حوزه داده‌های مکانی، ظرفیت‌ها و توانایی‌های قابل توجهی برای ارائه خدمات و سرویس داده مکانی در حوزه‌های مختلف کشور مانند اقتصاد ودارایی، راه و شهرسازی، مسکن، ارتباطات، کشاورزی و دامپروزی، صنعت و معدن دارد.»

 
بر این اساس رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در خصوص ادامه همکاری این سازمان در اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی، اعلام آمادگی کرد و افزود:«با اجرای طرح کاداستر در کشور مشکلات و چالشهایی از جمله کوه خواری، زمین خواری، دریا خواری و ... در کشور از بین خواهد رفت.»

 
دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی در بخش دیگری از این نشست از آمادگی سازمان  نقشه‌برداری کشور در ارائه خدمات مورد نیاز در حوزه مدیریت بحران ، خصوصا در بخش بررسی نرخ فرونشست خبر داد و نسبت به پیشروی این پدیده در بسیاری از مناطق کشور خصوصاً استان تهران، به شورای شهر و شهردار پایتخت هشدار جدی داد.
 

دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی در ادامه افزود:« ظرفیت و امکان تهیه نقشه شیوع کرونا در سازمان نقشه‌برداری کشور وجود دارد که می‌تواند در مهار ویروس کرونا بسیار تأثیرگذار باشد. همچنین این سازمان آمادگی دارد تا چنین اطلاعاتی را به صورت کاملاً  محرمانه در اختیار وزیر بهداشت و مسئولین ستاد مبارزه با کرونا قرار دهد.  در سازمان نقشه‌برداری کشور پتانسیل و ظرفیت همکاری مؤثر در اجرای طرح کاداستر و طرح ماهی در قفس نیز وجود دارد.
 

وی یادآور شد:« سازمان نقشه‌برداری کشور نیم میلیون دلار درآمد سالانه دارد. بخشی از این درآمد ارزی از فروش چارتهای دریایی است که در آبهای ایران تنها مرجع استفاده برای شناورهای بین‌المللی است.»

 
دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی در ادامه بیان کرد:« نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی علم و ابزار کمک به پیشرفت کشور است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم یک جدول زمان‌بندی برای تمام دفاتر سازمان برنامه و بودجه در استانها تهیه شود و تاگزارش پیشرفت استانها در حوزه نقشه‌برداری به صورت لحظه‌ای ارائه شود.»

 
وی با بیان این که به صلاح نیست که یک دستگاه اقدام به تولید و ارائه اطلاعات نماید؛ گفت:« سازمان نقشه‌برداری کشور توانایی تولید هرگونه اطلاعات مکانی برای تمام دستگاه‌های اجرایی کشور را دارد که آن دستگاه می‌تواند آنها را در اختیار کاربران خود قرار دهد. از سوی دیگر هیچ ماهواره وپهبادی رزولویشن و دقت تصاویر ماهواره‌ای و هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور را ندارد و نمی‌تواند موزاییک نقشه کل کشور را پوشش دهد. این موارد تنها نمونه‌هایی از معرفی توانمندی وظرفیت موجود در این سازمان است که باید بدر وهله اول به خوبی معرفی شود و سپس به درستی مورد بهره برداری در کشور قرار بگیرد.»


دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی در خاتمه سخنان خود عنوان کرد:«شرح خدمات سازمان به تفکیک دفاتر سازمان برنامه و بودجه طی چند روز آتی به دکتر پورمحمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه خواهد شد.»
 

گفتنی است پیش از آغاز مذاکرات تخصصی و تبادل نظر بین مسئولین دو سازمان، دکتر علی جاویدانه معاون فناوری توسعه، برنامه‌ریزی و هماهنگی امور دستگاه‌‌های سازمان نقشه‌برداری کشور گزارش مفصلی تحت عنوان "عملکرد سازمان نقشه برداری" و همچنین ظرفیت‌های سازمان برای همکاری با دفاتر تخصصی سازمان برنامه و بودجه در سه محور ماموریت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور،نیروی انسانی متخصص سازمان و ارائه برخی از کارهای انجام شده در زمینه امور زیر بنایی کشور ارائه  کرد.

وی در ادامه به بیان ضرورت اطلاعات مکانی، فعالیتها و خدمات قابل ارائه سازمان نقشه‌برداری کشور و همچنین شرح ماده 11 قانون احکام دائمی توسعه پایدار در همین زمینه پرداخت.
 

https://www.ncc.gov.ir/vdci.parct1av5bc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.parct1av5bc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی