کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تولید جدیدترین نقشه تقسیمات کشوری 31 استان کشور توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور

21 مهر 1399 ساعت 9:30

به همت کارشناسان مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی سازمان نقشه‌برداری کشور، جدیدترین نقشه تقسیمات کشوری 31 استان ایران بر اساس آخرین مصوبات تا پایان تیر ماه 1399، تهیه گردید.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، نقشه تقسیمات کشوری 31 استان کشور توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی تهیه گردید.
تقسیمات كشوری فرآیندی سیاسی - اداری است كه با هدف اصلی تقسیم كشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به ‌منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر صورت می‌گیرد و در نهایت امنیت، وحدت و مشاركت ملی را تأمین می‌كند. براین اساس، تقسیمات كشوری بر ساختار اداری - مدیریتی سرزمین، شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشاركت ملی را تامین كند. بنابراین تقسیمات كشوری باید به گونه‌­ای كارآمد طراحی شود تا كمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همكاری دوسویه را در منطقه­‌ها و بین سرزمین­‌های همجوار كشور ایجاد كند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌­ای فراهم آورد.
حکومت­‌ها برای اداره قلمرو سرزمین خود ناگزیرند که کشور را به واحدهای اداری کوچک‌تر تقسیم کنند، تا بتوانند در زمینه اعمال حاکمیت، ارائه خدمات و ایجاد سرمایه اجتماعی مؤثر، به ایفای نقش بپردازند. تقسیمات کشوری یکی از مهم‌ترین و موثرترین ابزارهای حکومت در سازماندهی سیاسی فضا به‌ شمار می‌رود.
نخستین قانون تقسیمات كشوری پس از انقلاب مشروطیت در اولین دوره قانون‌گذاری به سال 1285 هجری شمسی، قانونی تحت عنوان، قانون تشكیلات ایالات و ولایات به تصویب رسید.
تقسیمات کشوری ایران دارای چهار سطح است و به‌ترتیب به چندین استان و هر استان به چند شهرستان و هر شهرستان به چند بخش و هر بخش به چند دهستان تقسیم می‌شود. واحدهای اداری مربوط به مسئولان نامبرده در بالا به ترتیب وزارت کشور، استانداری، فرمانداری، بخشداری و دهداری نام دارند.

نقشه تقسیمات کشوری ۳۱ استان تهیه گردید.

نقشه تقسیمات کشوری برای ۳۱ استان در ابعاد 420*297 سانتی‌متر در اداره نقشه‌های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه گردید.
در این نقشه‌ها از آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان تیر ماه 1399 استفاده گردیده و مرزهای بین‌المللی، حدود استان، شهرستان، بخش، مراکز آن­ها به نمایش درآمده است. همچنین جداول اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص‌های جمعیتی بر اساس سرشماری سال 1395 برای هراستان جهت ارائه اطلاعات تکمیلی در این نقشه‌ها لحاظ شده است.
  


کد مطلب: 2847

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/gallery/2847/1/تولید-جدیدترین-نقشه-تقسیمات-کشوری-31-استان-کشور-توسط-مدیریت-نقشه-نگاری-اطلس-های-ملی-سازمان-نقشه-برداری

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir