plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۴
کد مطلب : ۳۱۴۴
رئیس سازمان نقشه برداری کشور در نشست ویژه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی:

دیگر زمان آن رسیده که برای سرعت بخشیدن به اجرای طرح جامع کاداستر، به نقش حیاتی سازمان نقشه برداری کشور در بخش تولید و به روز رسانی نقشه ها و داده های مکانی پایه مورد نیاز این طرح، توجه جدی تر شود

دکتر جعفرزاده ایمن آبادی؛ در نشست روز سه‎شنبه چهارم آذرماه 1399 کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:«چنانچه مطابق با قوانین و مصوبه های قانونی متعدد، به نقش زیربنایی و کلیدی سازمان نقشه برداری کشور در بخش تولید و به روز رسانی نقشه های پایه و داده های مکانی مورد نیاز اجرای طرح جامع کاداستر کشور توجه ویژه تری شود، به یقین شاهد افزایش چشمگیر سرعت اجرای این طرح در کشور در چهار حوزه کاداستر شهری و روستایی، کشاورزی، منابع طبیعی و دریایی خواهیم بود.»
plusresetminus
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، نشست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به صورت ویژه در ارتباط با اجرای طرح جامع حدنگاری(کاداستر) کشور تشکیل گردید که با حضور روسای سازمان های اصلی مرتبط با اجرای کاداستر ملی کشور(سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان نقشه برداری کشور، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان امور اراضی کشور) به ریاست دکتر ساداتی‌نژاد؛ رئیس کمیسیون مذکور و سایر اعضای این کمیسیون، در خانه ملت برگزار شد.
 
رئیس سازمان نقشه برداری کشور در این نشست؛ ضمن مروری بر قوانین تصویب شده در خصوص جایگاه این سازمان در اجرای طرح جامع کاداستر کشور، به بیان فعالیت ها و خدماتی که تا کنون در این راستا انجام شده  پرداخت و جزئیات روند انجام این طرح در سازمان نقشه برداری کشور را برای دیگر مجریان اصلی تشریح نمود.
 
دکتر جعفرزاده ایمن آبادی؛ در بخش دیگری از سخنان خود، به معرفی طرح جامع جدید ارایه شده سازمان نقشه برداری کشور حاوی هفت برنامه اصلی بسیار کاربردی و دارای زمان بندی مشخص فصلی و خروجی های مورد انتظار در هر مقطع زمانی پرداخت و در انتهای بیانات خود قوانین و مقررات مورد نیاز به منظور تسریع در روند اجرای کاداستر کشور در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی کاداستر، را بیان نمود.
در این نشست، همچنین روسای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان امور اراضی کشور و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور به تبیین دیدگاه ها و خط مشی های سازمان متبوعه خود پرداختند و برخی چالش های پیش روی خود را بازگو نمودند.
 
به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی طی گفتگو با این خبرگزاری با اشاره به اینکه قانون جامع حدنگاری سال 1393 تصویب، در سال 1394 آغاز و پس از پنج سال نیز باید به پایان می‌رسید، ادامه داد: در حال حاضر به صورت متوسط 10 درصد از قانون حدنگاری اجرا شده و90 درصد دیگر آن به دلیل وجود برخی از مسائل و مشکلات، اجرایی نشده است. وی با تاکید بر اینکه در نشست امروز کمیسیون کشاورزی مشکلات پیش‌روی قانون حدنگاری و راه‌کار عبور از آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفت، عنوان کرد: سند دار شدن اراضی کشاورزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، در حال حاضر کشاورزان برای دریافت تسهیلات به وثیقه نیاز دارند و علی رغم داشتن اراضی کشاورزی باید به دنبال ضامن باشند که جای تاسف دارد.
 
ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه باید نگاه ما به بخش کشاورزی تولید محور باشد و سند دار کردن اراضی در زمینه توسعه کشاورزی دارای اهمیت بسیار زیادی است، ادامه داد: بخشی از اراضی متعلق به منابع طبیعی است و اجرای قانون حد نگاری در آنها سرعت خوبی دارد و مقرر شد تا سال 1400به پایان برسد.
 
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان نقشه برداری کشور آمادگی کامل برای اجرای طرح کاداستر دارند، گفت: مسئله مهم در زمینه اجرای قانون حدنگاری در زمینه اراضی کشاورزی است زیرا تعارضاتی بین املاک کشاورزی با منابع طبیعی وجود دارد.
 
 ساداتی‌نژاد با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی زمان پنج ساله برای اجرای قانون حدنگاری در بخش اراضی کشاورزی را نپذیرفت زیرا حوزه کشاورزی دچار مشکلات بسیار زیادی شده است، گفت: اجرای طرح حدنگاری در بخش کشاورزی باید طی دوسال به اتمام برسد و از مجریان آن حمایت‌های لازم انجام می‌شود.
 
 وی ادامه داد: این نگرانی وجود دارد که با توجه به پیش بودن بخش منابع طبیعی تعارضاتی در اسناد املاک زراعی رخ دهد، مقرر شد به منظور جلوگیری از تعارضات در نقشه‌ برداری‌ها از معتمدین محلی نیز استفاده شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، همچنین گفت: کمیته امور اراضی کمیسیون کشاورزی مجلس با حضور مسئولین ذی‌ربط نشست‌هایی را در زمینه اجرای قانون حدنگاری برگزار می کند.
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.o0s2yt0foa26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.o0s2yt0foa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی