plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب : ۳۱۶۱
اولین نشست کمیسیون مدیریت بحران

اهمیت کمیته‌های تخصصی زمین لرزه و آتشفشان، فرونشست، سیلاب ، بیماری های واگیر(کرونا ) و سونامی و طوفان های دریایی

plusresetminus
اولین جلسه کمیسیون مدیریت بحران با اشاره به ساختار شورای راهبری مدیریت بحران و پدافند غیرعامل سازمان و همچنین حضور رئیس‌ها و دبیران 5 کمیته تخصصی زیر مجموعه این کمیسیون آغاز گردید. در ادامه به بیان دستور جلسات برای این کمیسیون و اقدامات صورت گرفته مانند: صدور احکام اعضای کمیته‌ها و معرفی رئیس‌ها و دبیران این 5 کمیته تخصصی زیر مجموعه کمیسیون پرداخته شد.
در ادامه ضمن اشاره به قانون مدیریت بحران، به بیان چارچوب کمیته‌های تخصصی و نحوه‌ی مشارکت در وبینار سازمان مدیریت بحران پرداخته شد. در ادامه پدیده‌های طبیعی که منجر به بحران می‌شوند و همچنین چرخه‌ی مدیریت بحران بیان شد. ضمن اشاره به سند راهبرد ملی مدیریت بحران و برنامه ملی کاهش سوانح یادآوری شد که 54 مخاطره تعریف شده است، که 14 تا از آن‌ها حائز اولویت هستند. وی گفت: «برنامه آمادگی و پاسخ برای سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است که پس از ارسال برنامه توسط آن سازمان به سازمان نقشه‌برداری کشور نظرات این سازمان اعلام خواهد شد، همچنین در برنامه آمادگی و پاسخ پس از مکاتبات از سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان دستگاه پشتیبان یاد شده است. همچنین اشاره شد که در این مرحله بایستی برنامه‌هایی تهیه گردد، مخاطرات سطح بندی گردند و برنامه‌های هشدار نوشته شود که در نهایت برای چارچوب ملی پاسخ سطح‌بندی صورت گیرد.
سپس مقرر گردید یک وبینار برای رئوسای ادارات مدیریت بحران استان‌ها تهیه گردد که در آن جلسه، کمیته‌ها این فرصت را دارند که به بیان اقدامات و فعالیت‌های خود بپردازند و آموزش‌های لازم را به ادارت مدیریت بحران استان‌ها بدهند.
در بخش دیگری از این نشست به پیچیدگی سیل و سایر مخاطرات پرداخته شد و بیان شد که وجود فناوری و امکانات مانند: ماهواره‌ها و علم سنجش از دور به این معنی نیست که جلوی بحران را بگیرند و دیگر بحرانی نیاید.
در ادامه دکتر جعفرزاده -رئیس محترم سازمان نقشه برداری کشور- ضمن تشکر از گزارش دبیر این کمیسیون بیان کردند که در حال حاضر یک ذهنیت بسیار مثبتی نسبت به سازمان نقشه‌برداری کشور ایجاد شده است. وی با اشاره به اینکه انتظارات از این کمیسیون بالاست فرمودند: «هدف ما این است که نقش و اهمیت سازمان را با وجود پتانسیل و ظرفیت علمی و توانایی‌های سازمان نقشه‌برداری کشور را با توجه به وجود افراد نخبه در این سازمان معرفی کینم و هرچه بیشتر و بهتر بتوانیم به کشور خدمت نماییم. وی در ادامه به اهمیت کمیته‌های تخصصی مانند: زمین لرزه و آتشفشان، رانش کوه، فرونشست، دبی رودخانه، سیل، کرونا و سونامی پرداختند.»
در پایان همچنین مقرر گردید آیین‌نامه‌ای نوشته شود برای کمیسیون مدیریت بحران و در اختیار رئیس‌های کمیته‌ها گذاشته شود و هر کمیته شرح خدمات خود را بنویسد که منجر به اخذ این تصمیم گردد که کمیته‌ها آیین‌نامه‌ای واحد داشته باشند یا بصورت مستقل باشند.
همچنین تقویم زمانی پیشنهادی دبیر کمیسیون برای رئوسای کمیته ارسال شود تا زمان‌بندی نهایی خود را در صورت نیاز به تغییر اعلام نمایند.
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.eq1a2bqssla82.html
ncc.gov.ir/vdcc.eq1a2bqssla82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی