Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۳۰
کد مطلب : ۳۲۶۷
به بهانه روز اردبیل (4 مرداد)، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی معرفی می‌کند:

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان اردبیل، نقشه گردشگری استان و شهر اردبیل، نقشه راهنمای شهر اردبیل و کتاب ابعاد کشور معرفی شد

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان اردبیل، نقشه گردشگری استان و شهر اردبیل، نقشه راهنمای شهر اردبیل و کتاب ابعاد کشور که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه‌ تقسیمات کشوری استان اردبیل، نقشه گردشگری استان و شهر اردبیل، نقشه راهنمای شهر اردبیل و کتاب ابعاد کشور را منتشر کرد.


نقشه تقسیمات کشوری استان اردبیل:

در این نقشه‌ها از آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان تیر ماه 1400 استفاده گردیده و مرزهای بین‌المللی، حدود استان، شهرستان، بخش و مراکز آن‌­ها به نمایش درآمده است. همچنین جداول اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص‌های جمعیتی بر اساس سرشماری سال 1395 برای استان و شهرستان­‌ها، جهت ارائه اطلاعات تکمیلی در این نقشه‌ها لحاظ شده است.
استان اردبیل دارای 12 شهرستان، 31 بخش، 75 دهستان و 31 نقطه شهری می­‌باشد.
این استان با مساحتی حدود 18٫000 کیلومترمربع، رتبه بیست و چهارم و با جمعیت حدود 1٫270٫000 نفر. رتبه بیست و دوم را در کشور دارا می­‌باشد. نرخ شهرنشینی در این استان 68/17 درصد و تراکم جمعیت 70/57 نفر در کیلومتر مربع می‌باشد.

نقشه گردشگری استان و شهر اردبیل:


این ‌استان در شمال غربی ایران ‌به ‌عنوان‌ جزئی ‌از منطقه ‌آذربایجان‌، شامل‌ نواحی‌ شرقی‌، شمال‌ شرقی ‌و جنوب ‌شرقی ‌آن منطقه ‌می‌شود و از لحاظ ‌شکل ‌ظاهری، استانی ‌است‌ مطول در جهت شمالی جنوبی، که ‌فاصله ‌شمالی‌­ترین ‌و جنوبی‌ترین ‌نقطه ‌آن ‌در حدود 290  کیلومتر و فاصله‌ شرقی‌­ترین‌ و غربی‌­ترین نقاط ‌آن، حداکثر حدود 115 کیلومتر است. استان اردبیل با استان­‌های آذربایجان شرقی و زنجان و گیلان و همچنین از شمال با کشور جمهوری آذربایجان هم‌مرز می‌­باشد.
استان اردبیل با توجه به شکل طولی آن در امتداد نصف النهارات، از تنوع اقلیمی قابل توجهی برخوردار می‌باشد. شهرستان ‌اردبیل‌ در اقلیم ‌کوهستانی سردسیر قرار دارد که‌ ماه­‌های یخبندان ‌آن ‌بیش ‌از 8 ماه ‌است‌ و شدت‌ بارندگی‌ در بهار و پائیز  بوده ‌و دارای ‌زمستان بسیار ‌سرد و تابستان‌ معتدل ‌است. پوشش ‌گیاهی ‌در این‌ منطقه ‌به ‌صورت ‌استپی ‌بوده ‌و در بعضی نواحی ‌آن ‌پوشش‌ نیمه ‌جنگلی و جنگلی نیز مشاهده ‌می‌شود.
 استان زیبای اردبیل با جاذبه‌­های طبیعی و تاریخی منحصر بفرد، یکی از مناطق جالب گردشگری در ایران می‌باشد. مهم‌­ترین ویژگی این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصول بهار و تابستان می‌باشد. استان اردبیل در شمالی‌­ترین نقطه ایران قرار دارد.
رودهای مهم آن بالیقلو چائی، قوری چای و قره سو می‌باشد. محصولات کشاورزی و دامی آن گندم، جو، سیب‌زمینی، تخم چغندر قند، میوه­‌های درختی، حبوبات، عسل و لبنیات می‌­باشد. صنایع دستی و سوغات آن نیز، گلیم، جاجیم، شال، ورنی، مسند، سفال، صنایع چوب، مصنوعات چرمی و قالی بوده و سوغاتی­‌های آن سرشیر، عسل، حلوای سیاه و شیرینی‌­های محلی می‌­باشد.
 اردبیل مرکز استان اردبیل و مرکز شهرستان اردبیل است. اردبیل از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان بوده، دارای ارتفاع زیاد و از سردترین شهرهای ایران است که جاذبه‌­های طبیعی زیادی دارد. زبان مردم استان اردبیل ترکی آذربایجانی است. شهر اردبیل در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا و میان کوه‌های باغرویا طالش و سبلان (ساوالان) واقع در رشته کوه البرز در فلات ایران جای گرفته است. اردبیل دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های ملایم است. جمعیت این شهر حدود 530 هزار نفر است و زبانشان ترکی است. مذهب اکثر مردم اردبیل اسلام (شیعه دوازده امامی) می­‌باشد.آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و مسجد جامع اردبیل از بناهای تاریخی این شهر به شمار می‌رود. از جاذبه‌های طبیعی این شهر دریاچه شورابیل در داخل شهر و دریاچه نئور، جنگل فندقلو پیکره سنگی بابا داوود عنبران و شهر توریستی سرعین در نزدیکی این شهر می‌باشد. از آب­‌های معدنی که اغلب مزین به زیبایی­‌های بی‌­نظیر طبیعی می­‌باشند، می‌­توان سردابه، قوتورسویی، دودو، ایلاندو، مشه سویی، شابیل، قینرجه، ویلادره، خاخال سویی و... را نام برد.
نقشه گردشگری استان اردبیل در سال 1399 و نقشه گردشگری شهر اردبیل در سال 1397 بروزرسانی شده است.

نقشه راهنمای شهر اردبیل:


اَردَبیل (نام باستان: آرتاویل) یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی این کشور است. این شهر در قبل و پس از اسلام، مرکز آذربایجان بوده‌است. واژه اردبیل یک واژه ایرانی است که ریشه در اوستایی دارد که از واژه «آرتا» (به‌معنی مقدس که در فارسی میانه تبدیل به «ارد» شده ‌است و در کلماتی نظیر اردشیر، اردوان، اردستان، اردکان آمده ‌است) و «ویل» به معنی شهر تشکیل شده ‌است. این شهر نخستین بار بر روی لوحه‌های گلی سومریان در 5000 سال پیش در شهر نیپور باستان به عنوان شهری کوهستانی و با عنوان آراتا ثبت شده است. این شهر در دوران مختلف مرکز ایالت آذربایجان بوده و به نام‌های آرتاویل، باذان پیروز، فیروز گرد، دارالارشاد، دار الملک، دارالعرفان، دارالامان و شهر مقدس (به سبب وجود مدفن اجداد صفوی) ملقب بوده است و به علت قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم از رونق اقتصادی بسیاری برخوردار بوده است. چهره عمومی شهرستان اردبیل متاثر از ارتفاعات کوهستان‌های ساوالان (سبلان)، باغرو (تالش) و بزغوش است که این عوامل طبیعی سبب محصور شدن آن شده ‌است. اردبیل از مناطق با اهمیت ایران به‌شمار می‌آید و دارای آثار و ابنیه تاریخی و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی است. اردبیل به واسطه داشتن تاریخ کهن در ادوار مختلف و تکامل در این دوره‌ها صنایع دستی مختلفی را در جهت نیاز به آن به تکامل رسانده و به جوامع مختلف معرفی و صادر نموده ‌است. به وضوح می‌توان اوج این شکوه را در دوره صفویه جستجو نمود. آبگینه، بافته و نساجی سنتی، رودوزی‌های سنتی، سفال و سرامیک سنتی، صنایع دستی تلفیقی، صنایع دستی چرمی،  گلیم بافی، نمد مالی، صنایع دستی سنگی و صنایع دستی چوبی و حصیری از صنایع دستی اردبیل می‌باشد.
آش دوغ اردبیل (آیران آشی) مهم‌ترین غذای سنتی اردبیل است و به‌ عنوان غذای سنتی جهانی شناخته شده ‌است. از مهم‌ترین سوغات اردبیل می‌توان آب‌نبات، تخمه آفتابگردان، حلوای سیاه، سرشیر، شیرینی‌های محلی، شکلات روسته، عسل طبیعی سبلان، عصاره گل‌های سبلان و کره را نام برد.
این نقشه در سال 1387 تهیه و انتشار یافته است.

کتاب ابعاد کشور:


تقسیمات کشوری فرایندی سیاسی _ اداری است که باهدف اصلی تقسیم کشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر، صورت می­‌گیرد و درنهایت امنیت، وحدت و مشارکت ملی را تأمین می‌کند. براین اساس، تقسیمات کشور‌ی بر ساختار اداری _ مدیریتی سرزمین و شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشارکت ملی را تامین کند. بنابراین تقسیمات کشوری باید به گونه­‌ای کارآمد طراحی شود تا کمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همکاری دو سویه را در منطقه‌ها و بین سرزمین‌های همجوار کشور ایجاد کند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای و اطلاعاتی همچون درصد مساحت استان­‌ها نسبت به مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل و... می باشد. 
در این مجموعه نقشه استان اردبیل و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز ارائه شده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.
 
نگارنده : رامین رحیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.metfuqe8asfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.metfuqe8asfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی