plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۱۵
کد مطلب : ۳۳۴۴
به مناسبت روز تبریز (14 مرداد)، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی معرفی می‌کند:

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان آذربایجان شرقی، نقشه گردشگری استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز، نقشه راهنمای شهر تبریز و کتاب ابعاد کشور معرفی شد

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان آذربایجان شرقی، نقشه گردشگری استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز، نقشه راهنمای شهر تبریز و کتاب ابعاد کشور که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه‌ تقسیمات کشوری استان آذربایجان شرقی، نقشه گردشگری استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز، نقشه راهنمای شهر تبریز و کتاب ابعاد کشور را منتشر کرد.نقشه تقسیمات کشوری استان آذربایجان شرقی:

در این نقشه‌ها از آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان تیر ماه 1399 استفاده گردیده و مرزهای بین‌المللی، حدود استان، شهرستان، بخش، دهستان و مراکز آن­ها به نمایش درآمده است. همچنین جداول اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص‌های جمعیتی بر اساس سرشماری سال 1395 برای استان و شهرستان­‌ها، جهت ارائه اطلاعات تکمیلی در این نقشه‌ها لحاظ شده است.
استان آذربایجان شرقی دارای 21 شهرستان، 47 بخش، 145 دهستان و 68 نقطه شهری می‌­باشد.
این استان با مساحتی حدود 48٫054 کیلومترمربع رتبه یازدهم و با جمعیت 3٫909٫652 نفر، رتبه ششم را در کشور دارا می‌­باشد. نرخ شهرنشینی در این استان 71/86 درصد و تراکم جمعیت 81/362 نفر در کیلومتر مربع می‌باشد.


نقشه گردشگری استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز:


نقشه­‌های گردشگری کمک شایانی در معرفی و مکان­‌یابی آثار باستانی و جاذبه­‌های گردشگری و توریستی دارد . اداره نقشه­‌های موضوعی و موردی، درمدیریت نقشه­‌نگاری و اطلس‌­های ملی جهت رسیدن به این اهداف، نقشه‌­های گردشگری را برای 31 استان کشور و مراکز این استان­‌ها به صورت دورو و در قالب یک نقشه تهیه نموده و در اختیار کاربران قرار داده است. در این سری نقشه­‌ها عوارضی همچون راه­‌ها، مراکز تقسیماتی، رودها، آثار باستانی و مکان­‌های گردشگری به همراه اندکس راهنمای مسیرهای گردشگری، لیست هتل­‌ها و اندکس راهنمای فواصل با مراکز استان­‌های هم‌جوار و ... آورده شده است.
استان آذربایجان شرقی از استان‌های مهم و پرجمعیت ایران است که در شمال غرب کشور واقع گردیده است. این استان از نظر موقعیت طبیعی، در محل به‌ هم خوردگی دو رشته کوه البرز و زاگرس، به ‌عبارتی در زون البرز و آذربایجان و در گوشه شمال‌ غرب فلات ایران واقع شده‌ است. از نظر تقسیمات حوضه‌های آب‌ریز کشور، حوضه‌های آب‌خیز ارس، سفیدرود _ قزل‌اوزن و دریاچه ارومیه، پهنه استان را پوشش می‌دهند که بیشترین مساحت استان در محدوده حوضه آب‌ریز دریاچه ارومیه قرار گرفته ‌است. در حالت کلی، استان آذربایجان ‌شرقی یک منطقه کوهستانی محسوب می‌شود که حدود 40 درصد از سطح آن را کوهستان فرا گرفته ‌است. از مناطق کوهستانی معروف منطقه، می‌توان توده آتشفشانی سبلان در شرق و سهند در غرب و جنوب غربی و رشته کوه‌های قره‌داغ در شمال و رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب و ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان را نام برد.
آب و هوای آذربایجان شرقی به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است. این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس قرارگرفته است. به علاوه، بادهای محلی نیز تحت تأثیر شرایط طبیعی استان از سوی کوهستان‌های بلند و دریاچه‌های ارومیه و خزر به سوی دشت‌ها و جلگه‌ها می‌وزند. آذربایجان شرقی یک منطقه سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید و میانگین بارندگی سالیانه آن 250 الی 300 میلی‌متر است. موقعیت کوهستانی و عرض جغرافیایی استان از عوامل برودت و سرمای قسمت اعظم این منطقه است. کم‌ارتفاعی و اثرات ملایم‌کننده بخارهای دریای خزر در پاره‌ای از مناطق از عوامل اعتدال اقلیمی آن به ­شمار می‌آید. به­ علاوه آذربایجان تا حدودی تحت تأثیر جریان‌های مرطوب دریای مدیترانه از سمت غرب و جنوب غربی قرار دارد و توده‌های هوای سرد سیبری نیز از شمال بر آب و هوای آن اثر می‌گذارد. تبریز نیز دارای هوایی کم‌رطوبت بوده و حد متوسط بارندگی آن در سال 285 میلی‌متر است. این جلگه در اثر ارتفاعی که از سطح دریا دارد، دارای زمستان‌های طولانی و سرد و تابستان‌های معتدل است. علاوه بر پوشش گیاهی متنوعی که در فضاهای جلگه‌ای، دره‌ای و کوهستانی استان وجود دارد، جنگل‌های متراکمی نیز نقاط مختلف استان را پوشانده است. در شمال ارسباران، دره ارس و شهر ورزقان، کوه‌های قازان‌داغی و قندراتباشی واقع شده است که پوشیده از درختان جنگلی و مراتع کوهستانی است. کوه‌های گویچه‌بئل پوشیده از درختان نیمه‌جنگلی و مراتع سرسبز و خرم است و در جنوب غربی اهر واقع شده است. این مکان کوهستانی، ییلاق ایلات قره‌خانلو و مددلو است. بیشترین گونه‌‌های درختی که در جنوب غربی اهر مشاهده می‌شود، بلوز و ممرز است. جنگل‌های شهرستا‌ن‌های مراغه و هشترود نیز از نظر درجه اهمیت در مرتبه بعدی قرار دارند. این جنگل‌ها که از وسعت کمتری نسبت به جنگل‌های ارسباران برخوردار است عمدتاً از درختچه گز تشکیل شده است.
تبریز کلان­‌شهری در منطقه آذربایجان و مرکز استان آذربایجان شرقی ، بزرگ­ترین قطب اقتصادی منطقه آذربایجان و مرکز اداری و سیاسی و فرهنگی این منطقه می‌باشد. کلان‌­شهر تبریز حدود 244 کیلومتر مربع وسعت دارد و به این ترتیب سومین شهر بزرگ ایران پس از تهران و مشهد محسوب می‌شود. جمعیت تبریز بر اساس سرشماری سال 95 تقریبا  1٫600٫000  نفر است. اکثریت ساکنین تبریز آذری هستند و به زبان ترکی آذربایجانی و با لهجه تبریزی سخن می­‌گویند.
تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و از شمال به کوه‌­های پکه چین و عون بن علی و از شمال شرق به کوه‌­های گوزنی و بابا باغی، از شرق به گردنه پایان و از سمت جنوب به دامنه­‌های کوه سهند محدود می­‌شود. تبریز از سمت غرب به دشت تبریز و شوره‌زارهای تلخه رود ( آجی چای) محدود می­‌شود. ارتفاع این شهر از سطح دریا از 1350 متر تا حدود 1560 متر متغیر بوده و شیب کلی شهر به سمت غرب می­‌باشد. از شهر تبریز و اطراف آن دو رودخانه عبور می‌­کنند که عبارتند از تلخه­‌رود و قوری­چای .
آب و هوای تبریز استپی با تابستان­‌های معتدل و نسبتا گرم و خشک و زمستان­‌های سرد بوده به­ طوری که میانگین دمای هوا در تیر ماه 25 و در دی ماه  5/2-  درجه سانتیگراد می­‌باشد و متوسط بارندگی سالیانه تبریز حدود 330 میلی­متر است.
تبریز به عنوان شهر اولین­‌ها معروف است. همچنین تبریز به عنوان شهر بدون فقیر، امن­‌ترین شهر ایران، سالم­‌ترین شهر ایران، دومین شهر صنعتی ایران، دومین شهر دانشگاهی ایران، دومین قطب علوم پزشکی ایران، شهر شکلات ایران و شهر جهانی بافت فرش نیز معروف است.
مهم‌­ترین جاذبه­‌های گردشگری تبریز عبارتند از:
ائل­گلی یا شاه­گلی، مسجد کبود، ارگ علیشاه، مسجد جامع، مقبر‌ه‌­الشعرا، بازار تبریز، ربع رشیدی، مدرسه اکبریه، مسجد مقبره، برج خلعت پوشان، موزه آذربایجان و کلیساهای تبریز.
نقشه گردشگری استان آذربایجان شرقی در سال 1399 و شهر تبریز در سال 1398 بروزرسانی شده‌­است.
نقشه راهنمای شهر تبریز:


شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی می­‌باشد. شهر تبریز یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ایران بوده و در دره آجی­چای بنا شده است. تبریز در گوشه شرقی دشت رسوبی همواری با شیب متوسط به سوی دریاچه ارومیه گسترده شده‌­است. در شمال آن کوه‌­های عون بن علی پله چین بهلول و بابا باغی و در جنوب آن سلسله جبال سهند قرار دارد. شهر تبریز در مجموع منطقه خوش آب و هوا و سردسیری است و از لطافت ویژه‌ای برخوردار است.این شهر از فراز و نشیب‌های مختلفی در ادوار گوناگون برخوردار بوده و این موضوع حاکی از حقایقی است که در رابطه با آن می‌توان آنها را عنوان کرد. در این شهر بازار بزرگی تاسیس شده است که از لحاظ مساحت و طول در نوع خود در دنیا بی‌نظیر است، به طوری که نام آن به ثبت یونسکو نیز رسیده است. در این شهر فرش‌­های دستباف و قالی­‌های زیبا باعث شده که نام شهر تبریز در جهان بدرخشد و همه آن را با نقش و نگار فرش‌­های دستباف بشناسند. بعد از دانشگاه تهران می‌توان نام دانشگاه تبریز را به عنوان یکی از قدیمی­‌ترین دانشگاه‌­های کشور معرفی کرد. پایتخت بودن تبریز در ادوار مختلف نیز از دیگر حقایق مهم و جالب این شهر شناخته می‌­شود.
این نقشه در سال 1378 تهیه و انتشار یافته است.
کتاب ابعاد کشور:


تقسیمات کشوری فرایندی سیاسی _ اداری است که با هدف اصلی تقسیم کشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر، صورت می­‌گیرد و درنهایت امنیت، وحدت و مشارکت ملی را تأمین می‌کند. براین اساس، تقسیمات کشور‌ی بر ساختار اداری _ مدیریتی سرزمین و شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشارکت ملی را تامین کند. بنابراین تقسیمات کشوری باید به گونه­‌ای کارآمد طراحی شود تا کمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همکاری دو سویه را در منطقه‌ها و بین سرزمین‌های همجوار کشور ایجاد کند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای، اعداد و ارقام مربوط به "درصدمساحت استان­‌ها مانند مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل"، تعاریف ومفاهیم درخصوص لغات تخصصی بکاررفته درکتاب، نقشه تقسیماتی استان­‌ها و شهرستان‌ها و به پیوست توضیحاتی راجع به آوانگاری کلی نام‌های جغرافیایی، تاریخچه آن و جداول علائم برای همخوان‌های زبان فارسی می­‌باشد.
در این مجموعه نقشه استان آذربایجان شرقی و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز به نمایش درآمده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.


 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.jdmiw6dmjgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.jdmiw6dmjgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی