plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب : ۳۴۶۰
مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی اعلام کرد:

جانی تازه در کالبد مهمترین ایستگاه جزرومدسنجی کشور

ایستگاه جزرومدی شهیدرجایی با بیش از سه دهه قدمت نقش اساسی در تعیین ارتفاعات کشور به عهده دارد.
در جهت تداوم پایش تراز آب و جزرومد سنجی در بندر شهید رجایی و به دنبال پوسیدگی لوله های آرامش و خرابی سنسور دستگاه جزرومدسنج، تعمیرات اساسی در مهمترین ایستگاه جزرومدی واقع در این بندر صورت گرفت.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، فائزه سلامی کارشناس ارشد جزرومدی با اشاره به اهمیت ایستگاه جزرومدی بندر شهید رجایی اظهار کرد: «تعمیرات اساسی ایستگاه جزرومدسنج شامل تعویض لوله های آرامش و تعویض سنسور فراصوتی و نصب مجدد آن در بندر شهید رجایی به انجام رسید. به دنبال پوسیدگی زیاد لوله های آرامش و همچنین از کالیبره خارج شدن سنسور فرا صوتی این ایستگاه، تعمیرات اساسی و نصب مجدد تجهیزات در جهت ادامه پایش تراز آب و عدم گپی داده در این بندر صورت گرفت.»

وی با بیان اینکه مبدا ارتفاعی کشور متوسط سطح دریا در بندر شهید رجایی می باشد گفت :«بنچ مارک ارتفاعی DNG_1001 واقع در اسکله شهیدرجایی بندر عباس در سال 1374 به عنوان نقطه مبنای ارتفاعی شبکه ترازیابی دقیق کشور در نظر گرفته شد که ارتفاع آن بر اساس مشاهدات پیوسته پنج ساله تایدگیج ایستگاه جزرومدی بندر شهید رجایی بدست آمده بود. ارتفاع این بنچ مارک که در حال حاضر نیز نقطه مبنای ارتفاعی کشور است با صفر ارتفاعی قبلی در بندر فاو اختلافی در حدود 30 سانتی متر داشت.

سلامی افزود:« مفهوم ارتفاع ارتباط مستقیم با سطح تراز (سطح هم پتانسیل)  دارد و سطح هم پتانسیلی که بهترین وجه ممکن به سطح متوسط آبهای آزاد منطبق باشد به عنوان سطح مبنای ارتفاعی یا ژئوئید در نظر گرفته می شود بدیهی است که بین متوسط تراز آب حاصل از آنالیز داده های پیوسته ایستگاههای جزرومدی و سطح ژئوئید اختلافی وجود دارد اما استفاده از متوسط سطح دریا منتج شده از داده های ایستگاههای جزرو مدی متداول بوده و ایستگاه جزرومدی واقع در بندر شهید رجایی به عنوان مبدا یا صفر ارتفاعی کشور در نظر گرفته شده است. بنابراین لزوم سرکشی دوره ای منظم و نگهداری مداوم  از ایستگاه جزرو مدی و مراقبت و به روز رسانی دستگاههای جزرومدسنجی امری اجتناب ناپذیر می باشد.»

وی در خاتمه گفت : «مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی نگهداری شبکه ملی جزرومدی (ترازسنجی) در سواحل شمال و جنوب کشور، آنالیز داده ها و پیش بینی جزرومد را عهده دار است. این شبکه هم اینک با 12 ایستگاه در سواحل جنوب کشور و 4 ایستگاه در سواحل شمال کشور فعالیت مینماید. ایستگاه بندر شهید رجایی از قدیمی ترین ایستگاههای جزر ومدی به شمار می رود که در سال 1368 با سنسور مکانیکی شناوری تاسیس شده و هم اینک نیز با اضافه شدن سنسورهای جدید به فعالیت خود ادامه میدهد.
ایستگاههای جزرومد سنجی با قدمت بالا در جهان از ارزش فوق العاده ای برخوردار بوده و حفظ و نگهداری از این ایستگاهها در اولویت قرار دارد. چرا که داده های بلند مدت ضمن امکان برآورد دقیق تر مولفه های جزرومدی، محاسبه مولفه های بلند مدت جزرومد مانند مولفه نوتیشن را امکان پذیر مینماید. همچنین، مطالعات بلند مدت تغییرات تراز دریا ناشی از تغییرات آب و هوایی و پدیده گرمایش زمین از این طریق قابل بررسی است.»

                                         
  • بدون عنوان

    بدون عنوان

  • بدون عنوان

    بدون عنوان

نگارنده : فائزه سلامی
https://www.ncc.gov.ir/vdce.p8xbjh8e79bij.html
ncc.gov.ir/vdce.p8xbjh8e79bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی