Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۱
کد مطلب : ۳۵۳۰

از سرگیری همکاری های مشترک سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح؛ سرآغازی در توسعه کشور و اجرای صحیح طرح های ملی و زیربنایی

پنجشنبه؛ چهاردهم اسفند ماه 1399، سازمان نقشه برداری کشور میزبان رئیس، معاونین و برخی مدیران ارشد سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح بود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، طی 3 روز متوالی در تاریخ های 12، 13 و 14 اسفندماه سال 1399 سه جلسه و مراودات طرفین با حضور روسای دو سازمان نقشه‌برداری کشور و جغرافیایی نیروهای مسلح برگزار گردید. در سومین نشست که صبح روز پنج شنبه چهاردهم اسفندماه 1399 با حضور رئیس، معاونین و برخی مدیران دو سازمان و در محل سالن شهدای سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار گردید، به راهکارهای توسعه مشارکت و افزایش تعامل دو سازمان؛ به عنوان بزرگترین مراجع تولید، به روزرسانی و ارائه نقشه ها و داده های مکانی کشور پرداخته شد. همچنین در خصوص ایفای نقش دو سازمان مرجع اطلاعات مکانی پایه کشور در طرح ملی حدنگاری(کاداستر) نیز بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی، رئیس سازمان نقشه برداری کشور ضمن خوشامدگویی به میهمانان بیان نمود: «بین دو سازمان مهم و زیربنایی نقشه برداری کشور و جغرافیایی نیروهای مسلح، به عنوان بزرگترین سازمان های تولید کننده نقشه و داده های مکانی پایه و پوششی، نباید هیچ خلا و ناهماهنگی وجود داشته باشد. شرح وظایف هر یک از این دو سازمان کاملا شفاف است و در اساسنامه هریک به تفکیک وجود دارد. با تعامل و هماهنگی های بیشتر دو سازمان، بسیاری از پروژه های ملی کشور می تواند در مسیر صحیح خود اجرا گردد و شاهد انحراف از روند اصولی  مهندسی نقشه برداری نباشیم.» جعفرزاده ایمن آبادی همچنین عنوان نمود: «چنانچه در اجرای پروژه ها و طرح های بزرگ ملی که به داده های مکانی پایه نیاز دارد، توجهی به قابلیت ها، تجهیزات و توانمندی های درخشان متخصصین حوزه مهندسی نقشه برداری در دو سازمان نشود، قطعا شاهد اتلاف منابع و سرمایه های ملی خواهیم بود. کما اینکه متاسفانه برخی موارد نیز در این راستا در کشور رخ داده است و سریعا لازم است به مسیر صحیح خود برگردد. در این راستا یکی از راهکارهای مفید، انعقاد تفاهم نامه مشترک همکاری های همه جانبه بین دو سازمان می باشد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور افزود: «سازمان نقشه برداری کشور حسب تخصص و وظیفه قانونی خود، از مهرماه99 طرح جامعی در بخش تولید و به روز رسانی نقشه ها و داده های مکانی پایه مورد نیاز اجرای طرح ملی حدنگار(کاداستر) با صرف ساعتها کار کارشناسی دقیق و فنی شامل هفت برنامه جامع تدوین و ارایه نمود. طی ارایه طرح مذکور، آمادگی کامل سازمان نقشه برداری کشور را برای اجرای طرح طی یک زمان بندی دقیق و با برنامه ای هدفمند و مشخص نیز اعلام گردید و طی این مدت این سازمان بارها مکاتبات متعدد و پیگیری های جدی را داشته است. انتظار می رفت به طرح پیشنهادی سازمان توجه کافی می شد. هم اکنون نیز سازمان نقشه برداری کشور کماکان آمادگی خود را برای انجام وظیفه در پیشبرد طرح کاداستر ملی کشور اعلام می نماید و چنانچه در طرح ملی کاداستر از تجارب 70 ساله سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و توان اجرایی دو سازمان بهره گیری کافی شود، قطعا شاهد پیشرفت بزرگ و تسریع در اجرای طرح جامع حدنگار و سایر طرح های مهم ملی کشور خواهیم بود.»

امیر سرتیپ دوم فخری، رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در بخش دیگری از این نشست صمیمانه، ضمن تشکر از میزبانی سازمان نقشه برداری کشور و ارایه مطالب علمی و فنی خوب در این نشست بیان داشت: «با نگاه ملی و فرابخشی که در هر دو سازمان وجود دارد، همچنین قابلیت ها، تجارب و پرسنل خبره ای که در حوزه های مختلف مهندسی نقشه برداری هر دو سازمان در اختیار دارند، پتانسیل بزرگی در اجرای بخش تولید، به روز رسانی و ارائه نقشه و داده های مکانی محسوب شده که در اجرای طرح های ملی و زیربنایی کشور نظیر طرح ملی کاداستر نقش موثری خواهد داشت.»

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح افزود: «پتانسیل منحصر به فرد فنی هر دو سازمان زمانی می تواند توانمندی خود را ارتقا دهد که هم افزایی و مشارکت بین دو سازمان تقویت گردد. در این تعاملات شاهد این خواهیم بود که در تولید و به روز رسانی نقشه و داده های مکانی نیز هیچ دوباره کاری یا موازی کاری رخ نخواهد داد و بودجه کشور در مسیر صحیح خود با بهترین بهره وری هزینه خواهد شد.»
امیرسرتیپ دوم فخری عنوان نمود: «از حوزه هایی که دو سازمان می توانند با یکدیگر هماهنگی و تعامل نمایند می توان به اجرای مشترک پروژه به روز رسانی نقشه های پوششی یک بیست و پنج هزارم و نقشه های شهری، مشارکت در شبکه ایستگاه های دائمی کشور، تعامل و هماهنگی در تولید چارتهای دریایی، مشارکت در ژئوپرتال ملی زیرساخت داده مکانی و ده ها پروژه زیربنایی موجود دو سازمان نام برد.»

در این نشست، مهندس بکتاش، معاون فنی و تولید اطلاعات مکانی کشور و مهندس صادقی نائینی، مدیرکل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری کشور به ارایه مطالبی فنی پیرامون طرح جامع پیشنهادی سازمان در حوزه کاداستر ملی کشور و همچنین موارد و نکات فنی مربوط به عکسبرداری هوایی و تولید داده های مکانی پایه در این حوزه پرداختند.

در خاتمه این نشست؛ طبق توافق مشترک دو سازمان، کارگروه فنی و تخصصی مشترکی بین سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ایجاد گردید و مقرر شد تا حداقل هر ماه دو نشست در محل هر دو سازمان به تناوب برگزار گردد تا در این نشست ها تعامل، هماهنگی، ارایه گزارشات فنی و اتخاذ راهکارهای مشترک اجرایی هر دو سازمان و فعالیت های اجرایی مورد بحث و تصمیم گیری قرار گیرد. روسای دو سازمان؛ این نشست را بسیار مثبت و مفید ارزیابی کردند و با صرفه جویی های اقتصادی ناشی از هماهنگی، تعامل و مشارکت دو سازمان؛ این آغاز را گامی مهم برای توسعه و پیشرفت کشور و در جهت پاسداری از خون شهدا، افزایش بهره وری و خدمت بیشتر به مردم شریف کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانستند.
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.1q1a2bqpxla82.html
ncc.gov.ir/vdcc.1q1a2bqpxla82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1