plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۲
کد مطلب : ۳۸۱۱
به بهانه روز مشهد (8 اردیبهشت)، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی معرفی می‌کند:

نقشه تقسیمات کشوری استان خراسان رضوی، نقشه گردشگری استان خراسان رضوی و شهر مشهد، نقشه راهنمای شهر مشهد و کتاب ابعاد کشور معرفی شد.

نقشه تقسیمات کشوری استان خراسان رضوی، نقشه گردشگری استان خراسان رضوی و شهر مشهد، نقشه راهنمای شهر مشهد و کتاب ابعاد که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه تقسیمات کشوری استان خراسان رضوی، نقشه گردشگری استان خراسان رضوی و شهر مشهد، نقشه راهنمای شهر مشهد و کتاب ابعاد را معرفی می‌کند.


نقشه تقسیمات کشوری استان خراسان رضوی:

در این نقشه‌ها از آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان شهریور ماه 1399 استفاده گردیده و مرزهای بین‌المللی، حدود استان، شهرستان، بخش، دهستان و مراکز آن­ها به نمایش درآمده است. همچنین جداول اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص‌های جمعیتی بر اساس سرشماری سال 1395 برای استان و شهرستان­‌ها، جهت ارائه اطلاعات تکمیلی در این نقشه‌ها لحاظ شده است.
استان خراسان رضوی دارای 33 شهرستان، 81 بخش، 177 دهستان و 86 نقطه شهری می­‌باشد.
استان خراسان رضوی با مساحتی حدود 117٫684 کیلومترمربع رتبه پنجم و با جمعیت 6٫434٫501 نفر ( سرشماری 1395)، رتبه دوم را در کشور دارا می­‌باشد. نرخ شهرنشینی در این استان 06/ 73 درصد و تراکم جمعیت 54/68 نفر در کیلومتر مربع می‌باشد.
نقشه گردشگری استان خراسان رضوی و شهر مشهد:

نقشه­‌های گردشگری کمک شایانی در معرفی و مکان­‌یابی آثار باستانی و جاذبه­‌های گردشگری و توریستی دارد. اداره نقشه­‌های موضوعی و موردی، درمدیریت نقشه­‌نگاری و اطلس‌­های ملی جهت رسیدن به این اهداف، نقشه‌­های گردشگری را برای 31 استان کشور و مراکز این استان­‌ها بصورت دورو و در قالب یک نقشه تهیه نموده و در اختیار کاربران قرار داده است. در این سری نقشه­‌ها عوارضی همچون راه­‌ها، مراکز تقسیماتی، رودها، آثار باستانی و مکان­‌های گردشگری به همراه اندکس راهنمای مسیرهای گردشگری، لیست هتل­‌ها و اندکس راهنمای فواصل با مراکز استان­‌های هم‌جوار و ... آورده شده است.
با تفکیک شدن استان بزرگ خراسان به سه استان در سال 1383، قسمت مرکزی آن به مرکزیت شهر مقدس مشهد، به نام خراسان رضوی نامیده شد. استان خراسان رضوی از سمت شمال به جمهوری ترکمنستان، از طرف جنوب به استان خراسان جنوبی، از سمت غرب به استان سمنان، از شمال غربی به استان خراسان شمالی و از طرف شرق به کشور افغانستان محدود می­‌شود. استان خراسان رضوی در زمره استان­‌های نسبتا وسیع کشور محسوب می­‌شود. تقریبا نیمی از مساحت استان خراسان رضوی را مناطق کوهستانی و نیمی دیگر را دشت‌­ها تشکیل داده‌­اند. ارتفاعات این استان را می­‌توان به دو بخش شمال و جنوبی تفکیک کرد. ارتفاعات شمال استان عمدتا در امتداد شمال غربی- جنوب شرقی هستند که عبارتند از ارتفاعات هزار مسجد و کوه‌­های بینالود. در مرکز این استان نیز ارتفاعاتی شرقی - غربی وجود دارند ولی ارتفاعات جنوب استان امتداد شمالی- جنوبی دارند. بلندترین نقطه استان قله بینالود، بین مشهد و نیشابور، به ارتفاع حدود 3٫600 متر و پست‌ترین نقطه استان در دشت سرخس به ارتفاع حدود 300 متر از سطح دریا می‌­باشد. در استان خراسان رضوی رودخانه پرآب جود ندارد. دو رودخانه مهم این استان عبارتند از کشف رود و جام رود.
آب و هوای استان خراسان رضوی به طور کلی خشک و نیمه خشک است به طوریکه در نواحی مرتفع دارای زمستان­‌های سرد و تابستان­‌های معتدل و در نواحی کم ارتفاع دارای زمستان‌­های نسبتا سرد و تابستان­‌های گرم و خشک می­‌باشد. میانگین بارندگی سالیانه این استان در نقاط مختلف آن متفاوت است و از 110 میلیمتر در خواف تا حدود 300 میلیمتر در قوچان متفاوت است. همچنین متوسط دمای سالیانه در نقاط مختلف استان از 11/5 درجه تا 18 درجه متفاوت است.
استان خراسان رضوی دارای جاذبه‌­های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری می­‌باشد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
حرم امام رضا(ع) - آرامگاه فردوسی - آرامگاه خواجه ربیع - آرامگاه نادرشاه افشار - مسجد گوهرشاد - مقبره هارون الرشید - پارک وکیل­‌آباد - آرامگاه تربت شیخ جام - باغ ملی تربت حیدریه - روستا و آبشار اخلمد - برج و یخچال رادکان - روستا و کاروانسرای مزینان - مسجد جامع سبزوار - مناره خسروگرد - دریاچه و غار بزنگان - بند تاریخی فریمان - قصر خورشید(کاخ کلات) - مسجد نادری - مجموعه اقامتگاه نادر - آبشار کاخک - مسجد جامع گناباد - آرامگاه ابوسعید ابوالخیر - آرامگاه خیام - آرامگاه عطار نیشابوری - مقبره کمال الملک - بازار نیشابور و موزه نیشابور.
شهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوی و دومین شهر بزرگ کشور و مهم‌ترین شهر نیمه شرقی کشور و همچنین مهم­ترین شهر مذهبی ایران می­‌باشد. مساحت شهر مشهد حدود 328 کیلومتر مربع است و جمعیت این شهر طبق سرشماری سال 1395 بیش از 3٬000٬000 نفر می­‌باشد. شهر مشهد از سمت غرب و جنوب غربی به ارتفاعات بینالود به قللی با ارتفاع حداکثر 3٫300 متر محدود می­‌شود و از سایر جهات به زمین‌­های تقریبا هموار و دشت همجوار می­‌باشد. ارتفاع مشهد از سطح دریا در نقاط مختلف شهر از حدود 950 متر تا تقریبا 1200 متر متفاوت است. آب و هوای استان خراسان رضوی به طور کلی خشک و نیمه خشک است ولی در نواحی مرتفع دارای زمستان­‌های سرد و تابستان‌­های معتدل و در نواحی کم ارتفاع، زمستان­‌ها نسبتا سرد و تابستان­‌ها، گرم و خشک است. بدین ترتیب، شهر با توجه به موقعیت آن، دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می‌­باشد. میانگین دمای سالیانه شهر مشهد در حدود 14/5 درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالانه این شهر تقریبا 250 میلیمتر می­‌باشد. تعداد روزهای یخبندان در شهر مشهد در حدود 84 روز است. شهر مشهد از جمله شهرهای کم باران کشور محسوب می­‌شود.
مهم­‌ترین جاذبه‌­های گردشگری شهر مشهد عبارتند از: حرم مطهر امام رضا - آرامگاه نادر شاه افشار - مسجد گوهرشاد - آرامگاه خواجه ربیع - مقبره هارون الرشید - گنبد سبز - پارک کوه سنگی - موزه آستان قدس رضوی - بازار رضا - مقبره پیرپالان دوز و پارک ملت.
بی‌شک مهم‌­ترین و زیباترین نقطه شهر مشهد، بارگاه ملکوتی امام رضا (ع)، همان کعبه دل عاشقان در سرتاسر جهان است. با توجه به ارزش معنوی و والای این بنا، بهترین و باشکوه‌ترین هنرهای اسلامی را در این مجموعه زیارتی می‌توان مشاهده نمود. این حرم با شکوه و مجموعه تاریخی و هنرمندانه آن با صحن‌ها، ایوان‌ها، رواق‌ها، موزه غنی و کتابخانه مرکزی آستان‏ قدس، مکانی دیدنی و زیارتی و دارای اهمیت بسیار برای مسلمانان است.
نقشه گردشگری استان خراسان رضوی در سال 1399 و نقشه گردشگری شهر مشهد در سال 1397 تهیه شده است.


نقشه راهنمای شهر مشهد:

مشهد مقدس، دومین کلان‏‌شهر مذهبی جهان، از قرون گذشته یادگارهایی بس افتخارآفرین و پیشینه‌ای پربار داشته‏ است.شهر مشهد، با وجود پاک و شریف ثامن‌الحجج حضرت علی بن موسی‌‏الرضا (ع) به مانند نگینی درخشان در عالم تشیع و به‏ عنوان پایگاه معارف دینی و رضوی تجلی یافته ‏است. اکنون این شهر، میعادگاه ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و میلیون‏‌ها زائر و مسافر عاشقی است که از سراسر ایران و مناطق دیگر وارد این شهر می‏‌شوند.
مشهد کلان شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان پایتخت ایران بوده است. بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 این شهر با بیش از 3,000,000 نفر جمعیت دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است.
مشهد به واسطه وجود بارگاه نورانی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر از داخل و خارج از کشور است، امکانات وسیعی شامل فرودگاه بین المللی فعال با پروازهای متعدد داخلی و خارجی، پایانه مدرن و شبکه حمل و نقل برون شهری و درون شهری، فعال‌­ترین ایستگاه قطار، وجود بزرگراه و جاده­‌های مناسب، بیشترین تعداد هتل‌­ها و مهمان­‌پذیرها در سطح کشور و وجود جاذبه­‌های طبیعی و تاریخی و گردشگری هر ساله تعداد بیشتری از هموطنان را به این شهر جذب می­‌نماید.
ضمن اینکه وجود کنسولگری­‌های کشورهای متعدد مسلمان در شهر مشهد نشان‌دهنده دامنه وسیع ارتباطات سیاسی- اقتصادی آن کشورها با استان خراسان رضوی و شهر مشهد است و شیعیان تبعه آن­ها رقم قابل توجهی از زائران مشهد را تشکیل می­‌دهند. جاذبه­‌ها و امکانات مشهد همچنین باعث افزایش جمعیت و توسعه شهر مشهد گردیده به طوری­که جمعیت این شهر نسبت به سال 1355 بیش از سه برابر افزایش داشته ­است.
اقتصاد مشهد بیشتر بر روی زعفران، زرشک، نبات، آجیل و خشکبار و همچنین چرم صنعتی (به صورت زینتی) و صنعت فرش قرار دارد و از سویی مشهد دومین قطب تولید خودرو در ایران است. به علاوه نباید از درآمدزایی ناشی از حضور زائران حرم رضوی و گردشگران غافل شد. از دیگر محصولات مهم کشاورزی مشهد غلات، چغندر قند و محصولات جالیزی می‌باشند.
در سال‌­های اخیر سرمایه­‌گذاری در بخش پروژه­‌های کلان اداری، تجاری و اقامتی رونق یافته‌ ­است. مشهد با دارا بودن بیشترین هتل­‌ها در سطح کشور قطب مهم توسعه گردشگری ایران محسوب می‌­شود و برگزاری نمایشگاه­‌های گردشگری موجب افزایش آشنایی مردم و بازدیدکنندگان با قابلیت­‌های استان خراسان رضوی به ویژه مشهد در این بخش می­‌شود.
مهم‌ترین سوغات مشهد زعفران است. گران‏‌ترین ادویه جهان که مرغوب‏‌ترین نوع جهانی آن، در خراسان و عمدتا در شهرستان‌‏های قاینات و تربت حیدریه و گناباد و مشهد و فردوس و کاشمر و… کشت می‏‌شود، در بازارها و کارخانجات مشهد به عنوان سوغات اصلی این شهر، فرآوری، بسته بندی و به فروش می‏‌رسد.
این نقشه در سال 1386 تهیه و انتشار یافته است.کتاب ابعاد کشور:

تقسیمات کشوری فرایندی سیاسی _ اداری است که باهدف اصلی تقسیم کشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر، صورت می­‌گیرد و درنهایت امنیت، وحدت و مشارکت ملی را تأمین می‌کند. براین اساس، تقسیمات کشور‌ی بر ساختار اداری _ مدیریتی سرزمین و شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشارکت ملی را تامین کند. بنابراین تقسیمات کشوری باید به گونه­‌ای کارآمد طراحی شود تا کمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همکاری دو سویه را در منطقه‌ها و بین سرزمین‌های همجوار کشور ایجاد کند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای، اعداد و ارقام مربوط به "درصدمساحت استان­‌ها مانند مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل"، تعاریف ومفاهیم درخصوص لغات تخصصی بکاررفته درکتاب، نقشه تقسیماتی استان­‌ها و شهرستان‌ها و به پیوست توضیحاتی راجع به آوانگاری کلی نام‌های جغرافیایی، تاریخچه آن و جداول علائم برای همخوان‌های زبان فارسی می­‌باشد.
در این مجموعه نقشه استان خراسان رضوی و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز به نمایش درآمده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.

 
https://www.ncc.gov.ir/vdce.z8xbjh8vz9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.z8xbjh8vz9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی