plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۶
کد مطلب : ۳۹۰۹
29 اردیبهشت، روز جهانی موزه و میراث فرهنگی گرامی باد:

به مناسبت 29 اردیبهشت، روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی معرفی می‌کند

اطلس ملی صنایع دستی و اطلس ملی گردشگری که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، اطلس ملی صنایع دستی و اطلس ملی گردشگری را معرفی می‌کند.

اطلس‌های ملی مجموعه‌ای مدون از نقشه‌ها، نمودارها، تصاویر و گزارش‌های مربوط به یک یا چند موضوع هستند که با نظمی خاص در کنار هم چیده شده و به‌ راحتی می‌توانند جایگزین ده‌ها جلد کتاب و گزارش فنی شوند. این اطلس‌ها با روش‌های نوین و با استفاده از جدیدترین نرم‌افزارها بر اساس آخرین اطلاعات و آمار گردآوری شده در سطح کشور تهیه می‌شوند. 
سازمان نقشه­‌برداری کشور، اطلس ملی صنایع دستی را در سال 1380 (نگارش اول) و در سال 1395 (نگارش دوم) تهیه و تدوین کرده است. برخی از مباحث و شاخص‌هایی که در این اطلس در سطح کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند شامل عناوین زیر می‌باشند:
ویژگی­‌های صنایع دستی در برنامه‌ توسعه، آموزش صنایع دستی، شاخص‌های اقتصادی رشته‌های صنایع دستی و سازمان‌های بین‌المللی و تجارت جهانی صنایع دستی، صنعتگران فعال در رشته‌­های مختلف، هنرجویان رشته صنایع دستی شاخه کار و دانش و فنی و حرفه‌ای، شرکت‌های تعاونی مرتبط با صنایع دستی ثبت شده در بانک اطلاعاتی ویستا، صادرات در رشته­‌های مختلف، بافندگان فرش دستباف و کارگاه‌ها و مشاغل مرتبط، آثار دریافت‌کننده نشان مرغوبیت یونسکو در صنایع دستی و...
سازمان نقشه­‌برداری کشور، اطلس ملی گردشگری را در سال 1381 (نگارش اول) و در سال 1392 (نگارش دوم) تهیه و تدوین کرده است. برخی از مباحث و شاخص‌هایی که در این اطلس در سطح کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند شامل عناوین زیر می‌باشند:
سیمای گردشگری در جهان و تاریخچه آن در ایران، آموزش و اشتغال در این بخش، جاذبه‌های گردشگری ایران، درآمد ارزی، تعداد گردشگران، تعداد دفاتر خدمات مسافرتی، تعداد واحدهای اقامتی، آموزش‌دیدگان دوره­‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری، آثار ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، میراث ناملموس معنوی، پراکنش جاذبه‌های گردشگری استان­‌های کشور و...
 نمونه‌هایی از صفحات داخلی اطلس ملی صنایع دستی (نگارش دوم) و اطلس ملی گردشگری (نگارش دوم) در زیر نمایش داده شده است.

 

 
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.xq1a2bqoola82.html
ncc.gov.ir/vdcc.xq1a2bqoola82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی