کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

شورای عالی نقشه برداری کشور با حضور دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد:

با تصویب طرح جامع تولید و بازنگری نقشه های شهری بزرگ مقیاس ، نقشه های پوششی و ساماندهی شبکه های تعیین موقعیت آنی کشور در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای عالی نقشه برداری کشور؛ مهندسی نقشه برداری و صنعت ژئوماتیک کشور جانی تازه گرفت!

29 خرداد 1400 ساعت 20:00

تنظیم کننده : مریم صادقی

در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها؛ با تشکیل یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای عالی نقشه برداری کشور به ریاست دکتر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و دبیری دکتر جعفرزاده ایمن آبادی، رییس سازمان نقشه برداری کشور؛ آیین نامه شورا مورد بازنگری قرار گرفت و در خصوص تولید و بازنگری نقشه های شهری بزرگ مقیاس و نقشه های پوششی کشور و همچنین ساماندهی شبکه های تعیین موقعیت آنی کشور؛ تصمیمات بسیار مهمی گرفته شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور،يكصد و بيست و يكمين جلسه شوراي عالي نقشه برداري كشور به رياست دكتر محمدباقر نوبخت، معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور و به دبيري دکتر جعفرزاده ايمن آبادي، رييس سازمان نقشه برداري كشور با حضور اعضاي شوراي عالي نقشه برداري كشور، صبح روز شنبه ۲۹ خردادماه ۱۴۰۰ در سالن شهداي سازمان نقشه برداري كشور برگزار شد.
 
در ابتدای جلسه، دکتر جعفرزاده ايمن آبادي، رييس سازمان نقشه برداري کشور و دبير شوراي عالي نقشه برداري، ضمن خيرمقدم به دكتر نوبخت و اعضاي شوراي عالي نقشه برداري كشور به تشريح تاريخچه تشكيل شوراي عالي  نقشه برداري كشور پرداخت و بیان کرد: «بر اساس ماده (2) قانون تاسيس سازمان نقشه برداري كشور در هفتم خردادماه سال ۱۳۳۲، رييس سازمان نقشه برداري موظف شد شوراي اداري متشكل از نمايندگان وزارتخانه ها و سازمان هاي ذيربط براي اداره اين سازمان تشكيل دهد. متعاقبا بر اساس تبصره (5) لايحه مصوبه شوراي انقلاب در سال ۱۳۵۹ به منظور ايجاد نظام نقشه برداري كشور و نظارت بر امور مربوط به آن، شورايي با نام شوراي عالي نقشه برداري كشور وابسته به سازمان برنامه و بودجه تشكيل شد و هيات وزيران نیز در بهمن ماه ۱۳۸۱ آيين نامه، مقررات و اعضاي مربوط به شوراي عالي نقشه برداري كشور را به تصويب رساند.»

دبیر شورای عالی نقشه برداری کشور افزود: « دستور اول جلسه بر اساس موضوعات مطروحه در جلسات كميسيون معين شوراي عالي نقشه برداري كشور، اصلاح آيين نامه وظايف شوراي عالي نقشه برداري است. اين آيين نامه از سال ۱۳۸۱ تا به اكنون تغييري نكرده است كه با توجه به تغيير وزارتخانه ها و تغيير ماموريت ها نياز به تغيير و اصلاح آن بوده است. دستور دوم جلسه نیز ارایه طرح جامع تهيه و بازنگري نقشه هاي بزرگ مقياس شهرها  و نقشه های پوششی کشور است كه بر اساس موضوع  ماده (24) ضوابط فني اجرايي توسعه دولت الكترونيك كه مصوب سال گذشته بود، و بر اساس تصمیم کمیسیون معین شورا، توسط دبیرخانه تدوین و برای تصویب در شورا ارایه می شود.»

در ادامه، دکترجعفرزاده ايمن آبادي به تشريح و تبيين جزئيات تغييرات پيشنهادي آيين نامه اصلاحی شوراي عالي ارایه شده از مجموع نظرات مطرح شده در كميسيون معين شوراي عالي نقشه برداري كشور و در مقايسه با آيين نامه مصوب سال ۱۳۸۱ پرداخت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: «نظر به اهمیت نقشه و اطلاعات مکانی در برنامه ریزی های کلان کشور در شورای عالی نقشه برداری کشور ذینفعان مشخص هستند و بر این اساس دغدغه های دستگاه ها پس از نیازسنجی برطرف می گردد.»
 
در ادامه؛ بر اساس نظر دكتر محمدباقر نوبخت، معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور و رييس شوراي عالي نقشه برداري كشور، اعضاي حاضر در جلسه با ارائه پيشنهادات و نظرات خود به بررسي، تحليل و ارزيابي آيين نامه پيشنهادي پرداختند. پس از آن، دستور دوم يكصد و بيست و يكمين جلسه شوراي عالي نقشه برداري كشور، تحت عنوان ارایه «طرح جامع توليد و بازنگري نقشه هاي بزرگ مقياس شهري و نقشه هاي پوششي كشور» كه موضوع ماده (24) ضوابط فني اجرايي توسعه دولت الكترونيك بود، مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت.

شایان ذکر است علاوه بر اصلاحات آیین نامه شورای عالی نقشه برداری، هر دو مورد از موضوعات پيشنهادي دبيرخانه شورا مورد تاييد و تصويب معاون رییس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور و اعضاي حاضر در جلسه قرار گرفت.

بر این اساس، مقرر شد اعتبارات «طرح جامع توليد و بازنگري نقشه هاي بزرگ مقياس شهري و نقشه هاي پوششي كشور»، در يك بازه زماني حداكثر چهارساله توسط سازمان برنامه و بودجه كشور و در يك رديف اعتباري زيرمجموعه اعتبارات سازمان نقشه برداري كشور پيش بيني تا با استفاده از ظرفيت بخش خصوصي و مشاركت تمامي دستگاه هاي مرتبط اقدام به اجرا گردد.

گفتنی است این طرح جامع شامل چهار زیرطرح: «تولید نقشه های بزرگ مقیاس شهرها»؛ «بروز رسانی و بروزنگهداری نقشه های پوششی کشور»؛ «حفظ و به روزنگهداری داده ها، شبکه های مبنایی و چارچوب های مختصاتی کشور» و نهایتا «تهیه نقشه های بزرگ مقیاس از آبهای شهرهای ساحلی» بوده که به تصویب شورایعالی نقشه برداری کشور رسید.

همچنين به جهت جلوگيري از دوباره كاري و افزايش بهره وري از توان، ظرفيت و امكانات كشور، سازمان نقشه برداري كشور، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح مكلف شدند حداكثرظرف مدت شش ماه، در جهت تلفيق شبكه يكپارچه تعيين موقعيت آني خود و بر اساس مقررات و ضوابط چارچوب مرجع ملي ابلاغي از سوي دبيرخانه شورا اقدام نمايند.

در پايان جلسه شورا؛ دكتر نوبخت، به همراه تمامی اعضاي شوراي عالي نقشه برداري کشور، از موزه تازه تاسیس سازمان نقشه برداري و سایر محیط های باز این سازمان بازديد بعمل آوردند. معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور؛ طی این بازدید؛ اقدامات کم نظیر آقای دکتر جعفرزاده ایمن آبادی را از زمان تصدی وی به عنوان رییس سازمان نقشه برداری کشور، ستودنی توصیف کرد و برای پیشبرد دانش و صنعت ژئوماتیک و مهندسی نقشه برداری کشور آرزوی موفقیت نمود. 


کد مطلب: 4149

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/gallery/4149/1/تصویب-طرح-جامع-تولید-بازنگری-نقشه-های-شهری-بزرگ-مقیاس-پوششی-ساماندهی-شبکه-تعیین-موقعیت-آنی-کشور-یکصد-بیست-یکمین-جلسه-شورای-عالی-برداری-مهندسی-صنعت-ژئوماتیک-جانی-تازه-گرفت

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir

1