Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب : ۴۴۵۱
در نشست تخصصصی با حضور دکتر جعفرزاده ایمن آبادی در سازمان نقشه برداری کشور بررسی شد:

ایجاد سامانه ملی هشدار سریع زمین‌لرزه مبتنی بر مشاهدات و اندازه‌گیری‌های سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای GNSS

به منظور بررسی و امکان‌سنجی ایجاد سامانه ملی هشدار سریع زمین‌لرزه مبتنی بر مشاهدات و اندازه‌گیری‌های سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای GNSS؛ با حضور دکتر جعفرزاده ایمن آبادی نشست تخصصی در سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، به منظور بررسی و امکان‌سنجی ایجاد سامانه ملی هشدار سریع زمین‌لرزه مبتنی بر مشاهدات و اندازه‌گیری‌های سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای GNSS؛ نشست تخصصی در روز سه شنبه مورخ 5 مرداد ماه 1400 بصورت نیمه حضوری و ویدئو کنفرانس با حضور دکتر جعفرزاده ایمن آبادی رییس سازمان نقشه‌برداری کشور، اعضا و کارشناسان کمیته مخاطرات زمینی و اساتید و متخصصین پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پژوهشکده علوم زمین و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار گردید.
 
 
در ابتدای جلسه دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی، ضمن تشکر از حضور و همفکری اساتید و متخصصین مراکز علمی کشور در بررسی طرح مذکور، به اهمیت موضوع با توجه به لرزه‌خیر بودن کشور پرداختند. ایشان ضمن یادآوری برخی زلزله‌های مخرب در کشور به اهمیت سامانه‌های هشدار سریع برای حفاظت از جان و مال مردم اشاره نمودند.
سپس دکتر فرخ توکلی، در خصوص جزئیات طرح سامانه ملی هشدار سریع زمین‌لرزه و لزوم ایجاد آن در کشور توضیحاتی ارائه کردند.  ایشان اشاره کردند در قانون مدیریت بحران کشور- مصوب 1398 و آیین نامه های اجرایی و برنامه‌های آن نیز تکالیفی در این خصوص بر عهده سازمانهای تخصصی گذاشته شده که با توجه به تجربه و سابقه سازمان نقشه‌برداری کشور در حوزه پردازش داده‌های GNSS، می‌توان از این ظرفیت در ایجاد سامانه ملی هشدار سریع زمین‌لرزه در کشور استفاده نمود.
پس از آن اهمیت موضوع توسط متخصصین حوزه علوم زمین مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تمام کارشناسان بر لزوم حفظ و گسترش شبکه ایستگاههای دائمی ژئودینامیک و GNSS در مناطق مختلف کشور به منظور پایش تغییرشکل سه‌بعدی پوسته زمین در ایران تاکید داشتند. همچنین ضمن اشاره به عدم امکان پیش‌بینی زمان و مکان دقیق زمین لرزه‌ها در دنیا، کارشناسان مدعو با توجه به نزدیکی و مجاورت کلان‌شهرها به پهنه‌های گسلی، نقش سامانه‌های هشدار سریع را برای قطع برق و گاز، متوقف کردن حرکت متروها و قطارهای سریع‌السیر سامانه‌های بحران زا نظیر تاسیسات حیاتی مناسب ارزیابی کردند و پیشنهاد دادند به منظور ابهام زدایی، عنوان طرح بازنگری شده و بصورت پایلوت در برخی مناطق پرجمعیت کشور اجرا گردد
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.tdjiw6djygiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.tdjiw6djygiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی