Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۴۵۸۱
به مناسبت روز قزوین (9 شهریور)، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی معرفی می‌کند:

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان قزوین، نقشه گردشگری استان و شهر قزوین و کتاب ابعاد کشور معرفی شد

نقشه‌ تقسیمات کشوری استان قزوین، نقشه گردشگری استان و شهر قزوین و کتاب ابعاد کشور که توسط مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه و تولید شده است، معرفی می‌شود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس‌های ملی، نقشه‌ تقسیمات کشوری استان قزوین، نقشه گردشگری استان و شهر قزوین و کتاب ابعاد کشور را منتشر کرد.نقشه تقسیمات کشوری استان قزوین:

در این نقشه‌ها از آخرین اطلاعات تقسیمات کشوری تا پایان تیر ماه 1399 استفاده گردیده و مرزهای بین‌المللی، حدود استان، شهرستان، بخش، دهستان و مراکز آنها به نمایش درآمده است. همچنین جداول اطلاعات جغرافیایی و آمار و شاخص‌های جمعیتی بر اساس سرشماری سال 1395 برای استان و شهرستان­‌ها، جهت ارائه اطلاعات تکمیلی در این نقشه‌ها لحاظ شده است.
 استان قزوین با توجه به تقسیمات کشوری تا پایان سال 1399 دارای 6 شهرستان، 19 بخش، 46 دهستان و 28 نقطه شهری می­‌باشد.این استان با مساحتی حدود 15،559 کیلومترمربع رتبه بیست و ششم و با جمعیت 1،273،761 نفر (سرشماری 1395) رتبه بیست و یکم را در کشور دارا می­‌باشد. نرخ شهرنشینی در این استان 74٫75 درصد و تراکم جمعیت 81/87 نفر در کیلومتر مربع می‌باشد.

نقشه گردشگری استان و شهر قزوین:

نقشه­‌های گردشگری کمک شایانی در معرفی و مکان‌­یابی آثار باستانی و جاذبه­‌های گردشگری و توریستی دارد. اداره نقشه­‌های موضوعی و موردی، درمدیریت نقشه­‌نگاری و اطلس‌­های ملی جهت رسیدن به این اهداف، نقشه‌­های گردشگری را برای 31 استان کشور و مراکز این استان­‌ها به صورت دورو و در قالب یک نقشه تهیه نموده و در اختیار کاربران قرار داده است. در این سری نقشه­‌ها عوارضی همچون راه­‌ها، مراکز تقسیماتی، رودها، آثار باستانی و مکان­‌های گردشگری به همراه اندکس راهنمای مسیرهای گردشگری، لیست هتل­‌ها و اندکس راهنمای فواصل با مراکز استان­‌های هم‌جوار و ... آورده شده است.
استان قزوین در شمال غربی استان‌­های تهران و البرز قرار گرفته که از سمت شمال به استان­‌های گیلان و مازندران، از جنوب به استان‌­های همدان و مرکزی، از غرب به استان زنجان و از سمت شرق به استان البرز محدود می­‌شود. استان قزوین در مناطق شمالی و جنوبی کاملا کوهستانی و در مناطق مرکزی نیمه‌بیابانی است.  بلندترین منطقه استان ارتفاعات شمال‌شرقی استان می­‌باشد که قله آن سیالان به ارتفاع 4150 متر، مرز بین استان­‌های قزوین و مازندران است. کم‌ارتفاع‌ترین منطقه استان نیز در اطراف دریاچه سد سفیدرود و ارتفاع حدود  250 متر از سطح دریا واقع شده است.
مهم‌ترین و پرآب­‌ترین رودهای استان قزوین شاهرود و الموت رود می‌­باشند که در ارتفاعات شمال استان و به سمت غرب و به طرف گیلان جاری می‌­شوند. سایر رودخانه‌­های استان عبارتند از ابهررود - خررود - حاجی عرب - کلنجین رود و رود شور.
استان قزوین دارای آب و هوای متفاوتی در نقاط مختلف است به طوریکه در مناطق شمالی و جنوبی دارای آب و هوای سرد کوهستانی، در نواحی مرکزی آب و هوای نیمه‌بیابانی و کوهپایه­‌ای و در نزدیکی سد سفیدرود دارای آب و هوای مدیترانه‌ای می­‌باشد. میانگین دمای سالیانه استان از 9/5 درجه تا  7/5 درجه سانتیگراد در نقاط مختلف متفاوت است، همچنین متوسط بارندگی سالیانه استان در نقاط مختلف آن بین 210 تا 550 میلیمتر است که بدین ترتیب از جمله استان­‌های با بارش متوسط محسوب می­‌شود.
استان قزوین دارای جاذبه‌­های گردشگری طبیعی و تاریخی متعددی است. علاوه بر جاذبه‌­های گردشگری خود شهر قزوین، مهم‌ترین جاذبه­‌های گردشگری سایر نقاط استان به قرار زیر می‌­باشند:
برج­‌های خرقان - بقعه پیر - قلعه الموت - برج باراجین - قلعه لمبسر - قلعه سمیران - قز قلعه یا قلعه دختر - روستای اندج - دریاچه اوان - آبگرم خرقان - ایوان سنگی نیاق - قلعه شمس کلایه - میل خرم آباد و عمارت شاهی تاکستان.
شهر تاریخی قزوین در شمال غرب تهران، مرکز استان قزوین می­‌باشد. شهر قزوین از شمال به الموت و استان گیلان، از طرف جنوب به شهرهای بویین زهرا و تاکستان، از شرق به استان البرز و شهر آبیک و از غرب به ارتفاعات کوهین و استان زنجان محدود می­‌شود. مساحت شهر قزوین حدود 64 کیلومتر مربع و جمعیت این شهر طبق سرشماری سال 1395 تقریبا 403،000 نفر بوده است. شهر قزوین از سمت شمال و شمال شرق به ارتفاعات البرز محدود است و همین‌طور از طرف غرب و شمال غرب به ارتفاعات بین استان­‌های گیلان و زنجان محدود می‌­شود. ارتفاع شهر از سطح دریا بین 1280 تا 1400 متر در نقاط مختلف آن متفاوت است. در اطراف شهر قزوین رودخانه مهم و پرآبی وجود ندارد و فقط یکی دو رود کوچک از ارتفاعات شمال شهر به سمت جنوب سرازیر می­‌شوند. آب و هوای شهر قزوین نیمه‌بیابانی و نیمه‌کوهستانی و کوهپایه‌ای است. میانگین درجه حرارت سالیانه شهر قزوین حدود 14 درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالیانه این شهر تقریبا 314 میلیمتر می‌باشد و بدین ترتیب در زمره شهرهای با بارندگی نسبتا کم است.
مهم‌ترین جاذبه­‌های گردشگری شهر قزوین عبارتند از: عمارت شهرداری - سردر عمارت عالی قاپو - بازار قزوین -  موزه چهلستون - مسجد جامع - گرند هتل - کلیسای ارامنه - کلیسای کانتور - مدرسه التفاتیه - مسجد سبز - مسجد و مدرسه سجاد - مقبره حمدالله مستوفی - مقبره شهید ثالث - موزه سنگ (حمام بلور) - موزه قزوین - خانه یزدی­‌ها - آب انبار آقا - آب انبار حاج کاظم - آب انبار زنانه بازار - آب انبارهای سردار - آرامگاه احمد غزالی - امامزاده سلطان سید محمد - بقعه چهار انبیا - حمام قجر - حمام صفا - خانه فرهنگ امیرکبیر - دروازه تهران - دروازه درب کوشک - سرای وزیر - سرای سعد السلطنه و کلیسای آشوریان.
نقشه گردشگری استان و شهر قزوین در سال 1397 بروزرسانی شده­ است.
کتاب ابعاد کشور:

تقسیمات کشوری فرایندی سیاسی _ اداری است که با هدف اصلی تقسیم کشور به واحدهای همگن، برای رشد هماهنگ و به منظور اداره قلمرو ملی و عرضه خدمات بهتر، صورت می­‌گیرد و درنهایت امنیت، وحدت و مشارکت ملی را تأمین می‌کند. براین اساس، تقسیمات کشور‌ی بر ساختار اداری _ مدیریتی سرزمین و شتاب بخشیدن به روند توسعه و رشد هماهنگ ملی، تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند امنیت، همگرایی، وحدت و مشارکت ملی را تامین کند. بنابراین تقسیمات کشوری باید به گونه­‌ای کارآمد طراحی شود تا کمترین تنش و بیشترین هماهنگی و همکاری دو سویه را در منطقه‌ها و بین سرزمین‌های همجوار کشور ایجاد کند و زمینه لازم را برای توسعه منطقه‌ای فراهم آورد.
کتاب ابعاد کشور که در اداره نقشه‌­های موضوعی و موردی مدیریت نقشه‌نگاری و اطلس­‌های ملی تهیه شده است، حاوی توضیحاتی در مورد سابقه تقسیمات کشوری و تاثیر آن در برنامه‌ریزی منطقه­‌ای، اعداد و ارقام مربوط به "درصدمساحت استان­‌ها مانند مساحت کل کشور، آب‌های سطحی داخلی، ارتفاعات و سواحل"، تعاریف ومفاهیم درخصوص لغات تخصصی بکاررفته درکتاب، نقشه تقسیماتی استان­‌ها و شهرستان‌ها و به پیوست توضیحاتی راجع به آوانگاری کلی نام‌های جغرافیایی، تاریخچه آن و جداول علائم برای همخوان‌های زبان فارسی می­‌باشد.
در این مجموعه نقشه استان قزوین و شهرستان‌های استان و جداولی حاوی اطلاعات جغرافیایی مربوطه نیز به نمایش درآمده است.
کتاب ابعاد کشور در سال 1395 تهیه شده است.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.oexfuqeivsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.oexfuqeivsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی