Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۳
کد مطلب : ۴۶۲۵
معاونت فنی و تولید اطلاعات مکانی در راستای تعامل با مرکز آمار ایران اعلام کرد:

مشارکت فعال سازمان نقشه برداری کشور در سرشماری عمومی، نفوس و مسکن ثبتی مبنا 1405

معاون فنی و تولید اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور بلافاصله پس از درخواست مرکز آمار ایران مبنی بر ارسال طرح یا پروژه های پیشنهادی در راستای ارتقاء کیفیت یا تولید داده های مرتبط با سرشماری ثبتی مبنا سال 1405 با مشارکت سایر واحدهای سازمانی؛ طرح های پیشنهادی و کاربردی سازمان را در کمیته آماربخشی نهایی نمود و این موارد توسط ریاست سازمان به مرکز آمار ایران ارائه گردید.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور؛ پیش از این کمیته آمار بخشی سازمان به ریاست معاون فنی تشکیل شد و لیست کاملی از نقشه­ها و اطلاعات مکانی این سازمان بنا به در خواست مرکز آمار ایران به آن مرکز ارسال شد.
با توجه به اینکه در سال 1400 عمل به شعار «مانع زدایی» سرلوحه سازمان نقشه برداری کشور قرار گرفته و روحیه تعامل و همکاری فراسازمانی با دستگاههای دیگر یکی از اصول اولیه این سازمان است؛ سازمان نقشه برداری کشور در اولین فرصت و به محض دریافت درخواست مرکز آمار ایران مبنی بر ارائه پیشنهاداتی که موجب غنی سازی تولید و جمع آوری داده های مرتبط با سرشماری عمومی و نفوس و مسکن ثبتی مبنا 1405 می­باشد؛ اقدام به ارائه سه پییشنهاد در بخش داده های مکانی نمود.
بکتاش؛ معاون فنی و تولید اطلاعات مکانی و رییس کمیته آماربخشی سازمان با اعلام آمادگی در خصوص استفاده از ظرفیت ژئوپرتال این سازمان در بحث سرشماری عمومی سال 1405 گفت: «با توجه به اینکه هدف اصلی ژئوپرتال ملی (زیرساخت داده مکانی) این است که دولت ها و سازمان ها و دستگاه های اجرایی با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن به داده های مکانی پایه و پردازش شده؛ دسته بندی و به روز شده دسترسی داشته باشند و هدف این است که هر سازمانی متولی تهیه و به هنگام رسانی لایه های تخصصی حوزه خود باشد و از سوی دیگر داده ها و نقشه های پایه نیز از سوی دستگاه متولی تولید نقشه و اطلاعات مکانی پایه (سازمان نقشه برداری کشور) مورد استفاده قرار گیرد، با استفاده از ظرفیت مناسب بستر ژئوپرتال ملی میتوان شاهد افزایش سرعت، دقت و کاهش برخی از هزینه های آمارگیری باشیم.»
وی افزود:« گردآوری و اخذ داده های آماری با استفاده از روشهای سنتی کاری پرزحمت و دارای هزینه های بالایی بوده و در برخی موارد موجب ایجاد خطاها و اشتباهات فراوانی نیز می گردد. در یکی از طرح هایی که از سوی سازمان نقشه برداری کشور به ستاد سرشماری ثبتی مبنا 1405 ارائه شده است؛ باتوجه به پیشرفت تکنولوژی های نوین، سعی شده است که در بستر سامانه های کاربردی، امکان استفاده ازفناوریها فراهم گردد. در همین راستا برنامه کاربردی سرشماری با استفاده از بستر زیرساخت داده مکانی در این سازمان تهیه شده است و مراحل آزمایشی را نیز با موفقیت به اتمام رسانده است. در یکی از وبینارهای برگزار شده کمیته زیر ساخت و تبادل داده وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات که در خصوص داده های مرتبط با نقشه جهت سرشماری از دستگاههای ذیربط تشکیل شده است؛ از نسخه اولیه برنامه کاربردی فوق که توسط سازمان نقشه برداری کشور تهیه شده است؛ رونمایی شد و به رؤیت سایر اعضای کمیته رسانده شد. »
از دیگر پیشنهادات کاربردی این سازمان میتوان به «بروزرسانی و به­ هنگام سازی داده و نقشه آماری با استفاده از سامانه گویاسازی رقومی» که موجب افزایش کیفیت و  بالا رفتن سرعت اعمال تغییرات برروی داده ها و نقشه های آماری گردیده و هزینه های وارده را کاهش دهد و خدمات­ دهی به کاربران را نیز بصورت برخط و از طریق زیرساخت ژئوپرتال ملی سازمان نقشه برداری کشور فراهم میکند، اشاره کرد.
همانگونه که ذکر شد تا کنون سه وبینار از سوی مرکز آمار ایران و با محوریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاههای ذیربط از جمله سازمان نقشه برداری کشور در رابطه با موضوع سرشماری سال 1405 برگزار شده است که در دو جلسه معاون فنی سازمان، به تبیین ظرفیت ها؛ توانمندی ها و پتانسیل بالای این سازمان در خصوص تسهیل آمارگیری با استفاده از ژئوپرتال این سازمان توضیحات مبسوطی به اعضای حاضر در جلسه ارائه داده است که با استقبال و همکاری سایر اعضا مواجه شده است. به گونه ای که در جلسه سوم این کمیته دو ارائه به ژئوپرتال و ظرفیت های آن تخصیص داده شد.
همچنین گفتنی است در این وبینارهای تخصصی، جاویدانه معاون فناوری و ارائه اطلاعات مکانی، مدد مدیرکل سامانه ها و زیرساخت های مکانی و سعیدی سرپرست معاونت اداره کل سامانه ها و زیرساخت های مکانی به همراه معاون فنی ؛ اعضای کمیته را به نحو مطلوب با SDI ملی آشنا کردند و بر استفاده از بستر ژئوپرتال ملی این زیرساخت مکانی تاکید نمودند.
نگارنده : فاطمه رضائی
https://www.ncc.gov.ir/vdci.ra5ct1aqwbc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.ra5ct1aqwbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی