Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۶
کد مطلب : ۴۶۷۷
اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، ازبرگزاری وبینار آموزشی در راستای راه‌اندازی پایلوت «رشت دیجیتال» خبر داد

برگزاری وبینار آموزشی در راستای راه‌اندازی پروژه پایلوت همسان رقومی «رشت دیجیتال»

همگام با راه‌اندازی زیرپورتال پایلوت «رشت دیجیتال» و آماده‌سازی دیتاهای موجود برای ورود به زیرساخت داده‌های مکانی و پیشرفت پروژه ، اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور، وبینار آموزشی با هدف توجیه فنی و آموزش دستگاه‌های استان گیلان برای ورود به این پروژه ملی برگزار نمود.
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، به‌نقل از اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، در روز چهارشنبه، 1400/07/07، و همگام با راه‌اندازی زیرپورتال پایلوت «رشت دیجیتال» و آماده‌سازی دیتاهای موجود برای ورود به زیرساخت داده‌های مکانی و پیشرفت پروژه ، اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور، وبینار آموزشی با هدف توجیه فنی و آموزش دستگاه‌های استان گیلان برای ورود به این پروژه ملی برگزار نمود.

پیشتر اداره کل سامانه‌ها و زیرساخت‌های اطلاعات مکانی، با هدف کاربردی ‌سازی SDI فاز مطالعاتی پروژه همسان رقومی را آغاز کرده بود. در ادامه نمونه کوچکی از شهر رشت برای اجرای این پروژه انتخاب گردید. سپس زیرپورتال «رشت دیجیتال» راه‌اندازی شد. مراحل آماده‌سازی داده‌های موجود در سازمان نقشه‌برداری کشور نیز به همت کارشناسان محترم در این پروژه ملی انجام گردید. مطالعات و بررسی‌های لازم برای ادامه روندکار نیز بصورت موازی و پی‌درپی درحال انجام می‌باشد. در این وبینار آموزشی سعی بر توجیه فنی و آموزش دستگاه‌های مرتبط با این پروژه، شامل: توزیع برق، آب منطقه‌ای، آبفا، اداره حمل‌ونقل عمومی، اداره پست، اداره ثبت،شهرداری، اداره راه‌وشهرسازی، نوسازی مدارس،..... گردیده است.

در ابتدا دکتر فرجی، مدیر پروژه پایلوت «رشت دیجیتال»، با ارائه پاورپوینتی https://www.ncc.gov.ir/images/docs/files/000004/nf00004677-1.pptx، به معرفی پروژه همسان رقومی "Digital Twin" پرداخت و با ارائه مثال‌های موجود در جامعه، الزام بر راه‌اندازی این پروژه را تشریح نمود. ایشان با اشاره به راه‌اندازی این پروژه در کشورهایی چون: آمریکا، استرالیا و اتحادیه اروپا، خاطرنشان کرد که استفاده از یک سامانه ترکیبی در امور اقتصادی و برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای بسیار کارآمد و حائزاهمیت می‌باشد. آقای فرجی در ادامه با اشاره به داده‌های موردنیاز دستگاه‌های استان گیلان برای ادامه روند اجرائی این پروژه، عنوان کرد که هرچه اطلاعات ورودی دقیق‌تر و کامل‌تر باشد، تحلیل‌های بعدی پربارتر خواهد بود. سپس ایشان با اشاره به نمونه کارهای انجام‌شده تاکنون، تعدادی از این امور را برای دستگاه‌های استان گیلان و به‌منظور توجیه هرچه بیشتر آنها نمایش داد.https://www.ncc.gov.ir/images/docs/files/000004/nf00004677-2.docx

در ادامه خانم مهندس اسمعیلی،نماینده سازمان نقشه برداری کشور در استان گیلان، به آموزش نرم‌افزارهای ضروری برای ورود دیتاهای دستگاه‌های استان گیلان پرداخت. دستگاه‌های استان گیلان پیشتر اقدام به نصب این نرم‌افزارها در سرورهای خود نموده بودند. خانم اسمعیلی با ارائه توضیحاتی در خصوص سرویس‌های داده و فراداده، عنوان نمود که داده‌های دستگاه‌های موردنیاز پروژه همسان رقومی«رشت دیجیتال» باید در قالب سرویس‌ ارائه گردد. سپس خانم اسمعیلی، ساخت سرویس‌های داده را در نرم‌افزار ژئوسرور و ساخت سرویس‌های فراداده را در نرم‌افزار ژئونتورک آموزش داد. ایشان با اشاره به اهمیت و نقش فراداده در کنار داده، عنوان نمود که اقلام فراداده باید مطابق با نگاشت ارائه شده توسط سازمان نقشه برداری کشور باشد. 
نگارنده : نیره اسمعیلی تکلیمی
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.edjiw6dvegiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.edjiw6dvegiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی