Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۷
کد مطلب : ۴۸۳۷

باحضور سازمان نقشه برداری کشور در جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی؛ پدیده فرونشست و وضعیت پایش گسل های مهم کشور بررسی شد

باحضور سازمان نقشه برداری کشور در جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی؛ پدیده فرونشست و وضعیت پایش گسل های مهم کشور بررسی شد.
plusresetminus
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، روز سه شنبه نهم آذرماه 1400؛ دکتر جاویدانه، سرپرست سازمان نقشه برداری کشور،مهندس بکتاش، معاون فنی و تولید اطلاعات مکانی و دکتر سعادت، مدیرکل زمین­ سنجی و نقشه­ برداری زمینی سازمان در جلسه ویژه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.
این جلسه با موضوع تخصصی بررسی پدیده فرونشست در کشور و پایش گسل های شهر تهران و اطراف آن و با حضور وزیر راه و شهرسازی؛ رئیس شورای اسلامی شهر تهران؛ رئیس و اعضای کمیسیون عمران و جمع گسترده ای از مسئولین تمامی دستگاه های اجرایی و مسئول در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده بود.

در این نشست مهم، دکتر جاویدانه ضمن مروری بر عوامل موثر در فرونشست و وضعیت این پدیده در سایر کشورها، به تبیین وظایف و فعالیتهای سازمان نقشه برداری کشور در حوزه پدیده فرونشست و پایش رفتار پوسته زمین و مطالعات ژئودینامیک سازمان به عنوان یک پیش آگاهی مهم در رخداد زمین لرزه های کشور پرداخت.
سرپرست سازمان نقشه برداری کشور به این موضوع تاکید نمود که وظیفه سازمان نقشه برداری کشور در این حوزه، شناسایی محدوده ها و اندازه گیری نرخ فرونشست در سراسر کشور با استفاده از جدیدترین فن آوری ها و بر پایه روشهای علمی و مهندسی و اعلام گزارشات آن به مسئولین ذیربط بوده و اتخاذ تدابیر لازم به منظور مهار گسترش این پدیده و مقابله با آن توسط مسئولین مربوطه خواهد بود.

وی در این نشست علاوه بر اعلام روشهای علمی و اجرایی این سازمان در خصوص پایش پدیده فرونشست زمین، به بیان وضعیت شبکه ژئودینامیک و توانمندی ها و اقدامات اجرایی سازمان نقشه برداری کشور در تدقیق رفتارهای گسل های کشور پرداخت و نقش موثر سازمان نقشه برداری کشور و خدماتی که می تواند این سازمان در حوزه مدیریت بحران ارایه نماید را اعلام کرد. در این راستا آخرین نقشه های گسترش پدیده فرونشست تهران و حومه آن نیز به اعضای کمیسیون عمران ارایه شد.

حضور فعال سازمان نقشه برداری کشور در این جلسه و شرح توانمندی ها و قابلیتهای این سازمان و ارایه نتایج حاصله، مورد استقبال اعضای کمیسیون عمران مجلس و برخی نمایندگان مردم در خانه ملت قرار گرفت و برگزاری جلسه ای در محل سازمان نقشه برداری کشور به منظور بازدید عملیاتی و نزدیک از روند تهیه نقشه های فرونشست و برآورد نرخ آن و همچنین رویه پایش شبکه ژئودینامیک سراسری کشور و پهنه های گسلی پیشنهاد گردید که به زودی این بازدید از سازمان انجام خواهد شد.

در انتهای جلسه، تداوم قدرتمند فعالیت های سازمان نقشه برداری کشور در حوزه پایش پدیده فرونشست و پایش رفتارهای گسل های کشور و فعالیتهای سایر دستگاه های اجرایی مربوطه و مشارکت بخش های دانشگاهی نیز در زمینه مطالعات فرونشست مورد تاکید کمیسیون عمران مجلس قرار گرفت.
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.s0o2yt0j5a26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.s0o2yt0j5a26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1