کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اداره‌کل زمین‌سنجی ونقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور اعلام نمود:

تکمیل شناسایی و احداث نقاط شبکه ثقل­ سنجی درجه سه استان اصفهان

مهندس حمیده چراغی، رئیس اداره فیزیکال ژئودزی

16 آذر 1400 ساعت 9:24

اداره‌کل زمین‌سنجی ونقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور از تکمیل شناسایی و احداث نقاط شبکه ثقل­ سنجی درجه سه استان اصفهان خبر داد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور به نقل از اداره‌کل زمین‌سنجی ونقشه‌برداری زمینی، با توجه به نیاز مبرم به داده‌های ثقل با تراکم بالا به منظور مدل‌سازی میدان ثقل زمین و دستیابی به ژئوئید دقیق‌تر، گسترش شبکه ثقل‌سنجی کشور از طریق ایجاد شبکه‌های با درجات بالاتر ضروری می‌باشد. شبکه ثقل‌سنجی درجه سه کشور، با فواصل حدودی 7-9 کیلومتر در سطح زمین، به گونه‌ای طراحی شده است که پوشش مناسبی از داده‌های شتاب‌گرانی را در کشور فراهم نمایند. نقاط شبکه ثقل‌سنجی درجه سه با فواصل 5 دقیقه و به‌طور منظم طراحی شده‌اند، به‌طوری‌که فاصله بین هر دو نقطه شبکه ژئودزی چندمنظوره درجه دو با 2 نقطه شبکه درجه سه ثقل‌سنجی پوشش داده می‌شود.
به منظور تکمیل شبکه ثقل‌سنجی درجه سه استان اصفهان، در مهر و آبان ماه عملیات شناسایی و احداث نقاط این شبکه در اداره کل نقشه‌برداری زمینی مطابق برنامه عملیاتی صورت گرفت. در صورت امکان سنگ‌های ریشه‌داری که به خوبی در زمین دفن شده باشند، به عنوان نقاط این شبکه انتخاب شده‌اند.
این ماموریت با اعزام اکیپی از همکاران اداره کل نقشه‌برداری زمینی انجام گرفته است. در این عملیات شناسایی و احداث 140 نقطه شبکه ثقل ­سنجی درجه سه در استان اصفهان حوالی شهرهای کاشان و  نایین... انجام گرفته است. با اتمام این ماموریت، شناسایی و احداث نقاط شبکه ثقل­ سنجی درجه سه استان اصفهان تکمیل گردید.
 


کد مطلب: 4847

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/gallery/4847/1/تکمیل-شناسایی-احداث-نقاط-شبکه-ثقل-سنجی-درجه-سه-استان-اصفهان

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir

1