Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۱
کد مطلب : ۴۹۹۳
دکتر جاویدانه در اختتامیه پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس:

برنامه های توسعه کشور توجه بیشتری به دریاها و سواحل کشور را می طلبد / محافظت و بهره برداری پایدار از منابع، مستلزم شناخت کامل آن است

پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس با شعار خلیج فارس، توسعه دریامحور در سازمان هواشناسی کشور 4 بهمن 1400 آغاز و پس از دو روز به کار خود پایان داد. دکتر جاویدانه سرپرست سازمان نقشه برداری کشور، در آئین اختتامیه پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس گفت:« برنامه های توسعه کشور توجه بیشتری به دریاها و سواحل کشور را می طلبد. محافظت و بهره برداری پایدار از منابع، مستلزم شناخت کامل آن است.»
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، دکتر جاویدانه سرپرست سازمان نقشه برداری کشور در آئین اختتامیه پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس ضمن اشاره به اهمیت شناخت دریاها و اقیانوس ها گفت:« دسترسی به دریاها و آبهای آزاد موهبتی است که در اختیار همه کشورهای جهان نیست و لذا، می باید از آن بخوبی محافظت و در شکل پایدار بهره برداری گردد.   40 درصد مردم در جهان در فاصله صد کیلومتری از سواحل زندگی می کنند. 80 درصد تجارت جهانی از طریق دریاها انجام می شود. کشورهایی که به دریاها راه دارند بطور متوسط از 6 درصد رشد اقتصادی بالاتر نسبت به کشورهای که راه به دریا ندارند برخوردارند. »

وی در بخش دیگری از سخنان خود فرمایشات رهبر معظم انقلاب در اهمیت دریا و سواحل بیان نمود که فرمودند:«دریا براي یک کشور، یک فرصت بزرگ براي پیشرفت و حفظ منافع ملی است. فوائد دریا براي یک کشور و یک ملت، فوائد راهبردي است؛ فوائد بزرگ و کلان است.این ساحل عظیم و طولانی بسیار حساس که در دریاي عمان داریم در واقع یک گنج است، سواحل دریاي عمان و حضور در دریاي عمان یک گنج است، یک ذخیره است.»

دکتر جاویدانه افزود:«اگرچه رویکرد جدیدی در توجه به دریاها و سواحل امروزه در کشور شکل گرفته و در برنامه های توسعه نیز بدان اشاره شده است ولی این توسعه از شتاب کافی برخوردار نیست و توجه بیشتری می طلبد.  لازمه محافظت و بهره برداری پایدار از منابع، شناخت آن و اجزای آن است و در خصوص دریاها و اقیانوسها این شناخت در وهله اول به معنی شناخت هندسه آن وسپس مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن، آبزیان و عوامل موثر بر آن خواهد بود که باید به درستی مورد اندازه گیری و پایش قرار گیرند. همانگونه که اشاره شد بیش از 70 درصد سطح زمین پوشیده از آب است ولی خوب است بدانید که کمتر از 15 درصد از مساحت اقیانوسها تاکنون بطور مناسب نقشه برداری شده است و این در حالیست که شناخت بشر از کره ماه و مریخ به مراتب بیشتر است!!!  این موضوع نشان میدهد که چقدر شناخت انسان از اقیانوسها ضعیف است و این ضعف قطعا موجب بهره برداری های نادرست از آن می گردد.»

دکتر جاویدانه با بیان این مطلب که سازمان نقشه برداری کشور در جایگاه مرجع تولید نقشه و اطلاعات مکانی علاوه بر نقشه برداری از خشکی ها از دهه 60 نسبت به هیدروگرافی و تهیه چارتهای دریایی از آبهای کشوراقدام نموده خاطر نشان کرد:«چارتهای دریایی تولید شده امروزه با نام جمهوری اسلامی ایران و خلیج فارس در سطح بین الملل منتشر شده و جایگزین نقشه های بیگانه شده اند. همچنین، پایش مداوم و مدلسازی تراز دریا از فعالیتهای سازمان در بخش دریایی است که از اهمیت زیادی در توسعه صنایع ساحلی و تامین ایمنی دریانوردی برخوردار می باشد. با توجه به تجربه بیش از سه دهه تولید نقشه های دریایی و همچنین سابقه طولانی سازمان نقشه برداری کشور در ایجاد و توسعه زیرساخت اطلاعات مکانی کشور (SDI)، امروزه ایجاد زیرساخت داده های مکانی دریایی (MSDI) بعنوان یک نیاز احساس شده و بعنوان بخشی از زیرساخت داده های مکانی کشور توسط سازمان نقشه برداری کشوردر نظر گرفته شده است و امید است با همکاری سایر دستگاههای دریایی کشور بزودی و بطور کامل تحقق یابد.»

وی در ادامه اذعان نمود:« سازمان نقشه برداری کشور بعنوان رئیس کمیته نام نگاری و یکسان سازی نامهای جغرافیایی ایران، همراه با 13 سازمان و وزارتخانه متولی استانداردسازی و انتشار نامهای جغرافیایی کشور در سطح ملی و بین المللی است. این کمیته با مصوبه هیات محترم دولت از سال 1379 تشکیل و از جمله دستاوردهای آن، ایجاد پایگاه ملی نامهای جغرافیایی ایران است که نگارش صحیح و مصوب و آوانگاری (نحوا تلفظ) و برگردان انگلیسی  تمام نامهای جغرافیایی کشور را از طریق وب به کاربران ارائه می نماید. در این راستا، سازمان نسبت به استفاده و انتشار نام خلیج فارس در تمامی تولیدات خود اعم از نقشه ها و اطلسهای ملی و موضوعی، چارتهای دریایی و همچنین پایگاههای اطلاعاتی مکان مبنا  اهتمام داشته و از آن صیانت می نماید.»

وی در پایان، ضمن تشکر از سازمان هواشناسی کشور و پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو در برگزاری این رویداد بزرگ ابراز امیدواری کرد ؛دستاوردهای این همایش موجبات رشد کشور در زمینه های دریایی را فراهم آورده و همچنین از عموم علاقمندان دعوت نمود تا در بیست و ششمین همایش ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی (ژئوماتیک 1400) سوم و چهارم اسفند ماه شرکت نمایند.

گفتنی است این همایش به مدت دو روز در تهران و با حضور نمایندگانی از کشور‌های بلاروس، فنلاند، جمهوری آذربایجان، عراق، اوکراین، پاکستان و روسیه و همچنین مقامات و مسوولان دستگاه‌های مرتبط با بهره برداری و توسعه دریا و بندر برگزار شد. 
 
پس از داوری مقالات، حدود سی مقاله برتر در قالب کنفرانس در پنل‌های تخصصی در این دو روز بررسی و حدود ۶۰ مقاله نیز در قالب پوستر ارائه گردید. بهره برداری از منابع دریایی، اکوتوریسم و گردشگری دریایی، حقوق دریایی، تجارت دریایی، امنیت دریایی و همچنین توسعه فراساحل از جمله محور‌های مورد بحث این کنفرانس بین المللی دو روزه بود.
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.y9trak9ywpr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.y9trak9ywpr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1