Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب : ۶۴۳
دومین یادمان ملی گرامیداشت روز ابوریحان بیرونی و تجلیل از مقام مهندس نقشه‌بردار برگزار شد

به مناسبت روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی و مهندس نقشه‌بردار، مراسمی شهریور ماه سال جاری ازسوی جامعه صنفی مهندسان نقشه ‌بردار ایران با حضور مقامات و مسئولین حوزه مهندسی و نقشه‏برداری، مسئولین سازمان نقشه برداری کشور، پیشکسوتان این رشته و اعضاء جامعه برگزار گردید

این مراسم با هدف تجلیل از جایگاه مهندسان نقشه‌برداری در عرصه‌های مختلف پیشرفت و توسعه کشور و همچنین ارج نهادن به خدمات ارزنده دانشمند شهیر ایرانی ابوریحان بیرونی برپا شد.
plusresetminus
در آغاز مراسم مهندس مؤمنی رئیس هیأت مدیره جامعه مهندسان نقشه بردار ایران، این گردهمایی را گامی در جهت هم افزایی و همگرایی اعضای این جامعه دانست و خاطر نشان کرد: نقشه برداران نقش مهمی در ارتقای کیفیت برنامه ریزی ها و توسعه کشور ایفا می کنند و اهمیت همیاری اعضای صنف نقشه بردار نیز بر هیچکس پوشیده نیست.
در ادامه این مراسم آقای تقی زاده انصاری محقق و مترجم ، از تحقیقاتی که در دنیا درباره شخصیت علمی برجسته ی ابوریحان بیرونی صورت گرفته است سخن گفت و به اهمیت شخصیت شناسی مشاهیر ایران در برترین دانشگاه های دنیا از جمله تدوین مقالات متعدد درباره شخصیت شناسی ابوریحان بیرونی اشاره کرد.
مهندس رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز ضمن گرامیداشت روز ملی نقشه بردار، اشتراک اطلاعات و تبادل داده ها را در جامعه مهندسین مهم برشمرد و از همه اصناف مهندسی خصوصاً نقشه برداران خواست تا مثل همیشه و بیش ازپیش در یک مسیر واحد و کاملا متحد برای تحقق اهداف ملی و حفظ سرمایه های ملی گام بردارند.
سخنران بعدی نشست، دکتر پیروز حناچی مشاور شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی ضمن تبریک روز نقشه‌بردار به حاضران در مراسم، با اشاره به وضعیت نقشه‌برداری کشور و پیشرفت آن در چند دهه اخیر، گفت: «در گذشته نقشه ‌های پوششی با مقیاس 1:50000 توسط ارتش و زیر نظر مستشاران آمریکایی تهیه می‌ شد؛ اما خوشبختانه در حال حاضر در سازمان نقشه ‌برداری کشور و سازمان جغرافیایی وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح همه نقشه ‌های موردنیاز کشور تولید می‌شود. علاوه بر این، فناوری هم پیشرفت شایان توجهی کرده و شکل بسیاری از مأموریت‌ ها را تغییر داده است».
دکتر حناچی با ابراز امیدواری نسبت به بهبود تهیه نقشه در کشور، تأکید کرد: «آنچه شما مهندسان نقشه ‌بردار مسئولیت آن را در کشور به عهده‌دارید، از نوع تولید قدرت است. هرچند با بضاعت محدودی که در کشور از حیث فناوری و امکانات داریم، در حال تعقیب روش‌ های موازی متنوعی هستیم؛ امیدوارم با پیگیری سازمان نقشه ‌برداری کشور و سازمان جغرافیایی وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح که نسبت به این امر در کشور مسئولیت دارند، با سرعت بیش‌تری به وضعیت بهینه نزدیک شویم».
در ادامه مراسم مهندس قربانخانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، حضور مهندسی نقشه‌برداری در امر نظارت ساختمان را ضروری دانست و افزود: «یکی از رشته‌هایی که در بخش نظارت و هم در مقررات ملی ساختمان از آن اسم برده شده، رشته مهندسی نقشه ‌برداری است. ما اعتقاد داریم که حضور مهندسان نقشه ‌بردار در این عرصه بسیار مفید و کاربردی است.
دکتر توکلی معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور به نمایندگی از دکتر آزموده اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور، نیز در این مراسم طی سخنانی برگزاری این گردهمایی را بسیار ارزشمند دانست و از جامعه مهندسان نقشه بردار ایران برای فراهم نمودن فضای صمیمانه ای که اعضای این خانواده را گرد هم آورد، تقدیر و تشکر نمود.
در حاشیه این مراسم، برای نخستین بار به همت جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران،از تندیس ابوریحان بیرونی رونمایی گردید و ضمن تجلیل از مهندس حسن مجربی کرمانی که از مؤسسین جامعه مهندسان نقشه‌ بردار ایران است، این تندیس به وی اهدا شد. مهندس محمدرضا سحاب فرزند مرحوم مهندس عباس سحاب، جغرافی‌دان و نقشه‌ نگار برجسته ٔایرانی و بنیان‌گذار دانش نقشه ‌نگاری به شیوهٔ نوین در ایران نیز از مهمانان ویژه این مراسم بود.
این مراسم، با قرائت بیانیه اختتامیه توسط مهندس پیرمرادی  عضو هیات مدیرۀ جامعه به کار خود خاتمه داد و دبیرخانه دائمی این مراسم در محل جامعه مهندسان نقشه‌ بردار ایران تشکیل شد.
گفتنی است توجه به استفاده از تجهیزات و فناوری ‌های نوین و به‌ روز نقشه‌ برداری در دستگاه ‌های اجرایی، تلاش برای توسعه هرچه سریع ‌تر زیرساخت ملی اطلاعات مکانی و الزام تمامی دستگاه‌ ها به همکاری در این زمینه، توجه به اهمیت نقشه و اطلاعات مکانی در دولت الکترونیک به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین زیربناهای توسعه پایدار، بهره‌گیری از توانمندی مهندسان نقشه ‌بردار در سازمان ‌ها و دستگاه ‌های اجرایی در امر تهیه نقشه و اطلاعات مکانی و نظارت بر آن، به‌ منظور دست ‌یابی به حداکثر ارزش‌ افزوده و جلوگیری از هدر رفت منابع ملی، سامان‌دهی به فضای کسب ‌وکار تهیهٔ نقشه و اطلاعات مکانی، بخشی از رئوس مهم و قابل توجه این بیانیه بود که در اختتامیه عنوان شد.
https://www.ncc.gov.ir/vdcgrw934ak9t.pra.html
ncc.gov.ir/vdcgrw934ak9t.pra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1