plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۸
کد مطلب : ۱۱۲۰
نخستین واکنش به ادغام مناطق پنج‎گانه نقشه برداری با سازمان مدیریت وبرنامه‎ریزی استان‌ها

فکور: تقویت دانش نقشه برداری و بومی کردن آن، نتیجه چارت جدید است

مهندس اسماعیل فکور مدیر کل نقشه برداری منطقه جنوب غرب کشور در راستای ادغام مناطق پنج‎گانه نقشه برداری در کشور با سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان‌ها، گفت: تقویت دانش نقشه برداری در کشور و بومی کردن این حرفه نتیجه مهم چارت جدید استانی است.
فکور: تقویت دانش نقشه برداری و بومی کردن آن، نتیجه چارت جدید است
plusresetminus
۲
 به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، وی تشکیل گروه نقشه‌برداری در چارت جدید استانی به عنوان یکی از ادارات زیر مجموعه مستقیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان را، گامی بزرگ برای رفع نیازهای نقشه‎ای هر استان برشمرد و گفت: پاسخگویی به نیاز استان‎ها در حوزه‎هایی همچون عکسبرداری هوایی و تهیه نقشه‌های 1/500  از جمله چالش هایی است که با این ادغام قابل حل و مدیریت خواهد بود. زیرا هر کدام از فعالیت‌های نقشه برداری ذکر شده و سایر موارد مشابه دیگر، طی هماهنگی با سازمان نقشه برداری کشور در تهران صورت می‌گیرد. این در حالی  است که با تشکیلات جدید استانی، بدون واسطه همه این فعالیت‌ها با نظارت مستقیم استانداری انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه رفع اغلب نیازهای استانی، در گرو تامین منابع پشتیبانی و مالی است؛ خاطر نشان کرد: برخی فعالیت‎های نقشه برداری در استان، مثل ترازیابی دقیق، بسیار پرهزینه است. منابع مالی این پروژه باید از سوی استان‎ها تأمین شود. اما در حال حاضر نه تنها این گونه طرح‌ها که حتی تولید و به روز رسانی اطلاعات مکانی از سازمان نقشه برداری کشور به عنوان یک سازمان حاکمیتی، انتظار می‎رود که بودجه لازم برای این کار را در اختیار ندارد. این در حالی است که پس از ادغام مناطق نقشه برداری با سازمان برنامه‎های استانی می‎توان تجیهزات مورد نیاز نقشه بردرای مثل GPS و یا گیرنده‎های ماهواره‌ای را از منابع مالی استان‎ها تأمین و از دانش تخصصی و فنی ادارت نقشه برداری استانی بهره‎برداری کرد.

فکور این موضوع را به نمونه‌ای که اخیراً در یکی از استان‌ها رخ داده بود بسط داد و افزود: بعضا شاهدیم که گیرنده‎های ماهواره‎ای توسط برخی دستگاه‎های اجرایی استانی؛ با صرف هزینه‎های قابل توجه خریداری شده است اما به دلیل عدم اطلاعات کافی، دانش تخصصی و اشراف فنی بر حوزه سخت افزاری نقشه‎برداری و همچنین ورود دستگاه‎های اجرایی غیرمرتبط به حوزه تأمین اطلاعات مکانی، این تجهیزات به درستی مورد استفاده قرار نمی‎گیرند و منجر به اتلاف هزینه‎های هنگفت و هدر رفت منابع قابل توجه مالی و انسانی شده است. با اتصال مناطق نقشه برداری به سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استانها، از چنین رخدادهایی پیشگیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، به عنوان یک نهاد تصمیم‎گیر و آینده‎نگر، با در اختیار داشتن منابع مالی کافی، برنامه‎های کلان یک استان را تنظیم می‎کند، افزود: هر استان لازم است دانش و مهارت سازمانی که پایه فعالیت‌های مبنایی آن نقشه و اطلاعات مکانی است را بدون هیچ واسطه ای، در پیکره استانی خود داشته باشند. از طرفی این امر همان اجرای نقش حاکمیتی سازمان نقشه برداری کشور خواهد بود.
 فکور با تأکید بر جایگاه سازمان نقشه برداری کشور در مدیریت تصمیم گیری عالی هر استان، به سیلاب فروردین ماه سال جاری در استان خوزستان اشاره کرد و در این‎باره گفت: اداره کل نقشه برداری منطقه جنوب غرب کشور، با حداقل بضاعت خود در مدیریت بحران سیلاب شهرهای استان خوزستان توانست نقش مهم و تأثیرگذاری ایفا کند. بنابراین تخصص نقشه برداران در کنار امکانات و منابع استانی می‎تواند منجر به صرفه‎جویی در هزینه، سرمایه و جلوگیری از اتلاف پتانسیل‎های استانی شود.

مدیرکل نقشه برداری منطقه جنوب غرب کشور اذعان کرد: دستگاه‎های اجرایی متعدد در استان‎ها نیازهای متنوع و مختلفی دارند که برای این نیازها در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به عنوان یک سازمان مدیریتی کلان، برنامه ریزی و بودجه بندی می‎شود. بخشی از این نیازها که در حوزه نقشه برداری است، می‎تواند با هدایت مناطق نقشه برداری متصل به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیریت شود.
فکور در ادامه ضمن ابراز خرسندی از تبعات مثمرالثمر این ادغام پیش روی سازمان نقشه برداری کشور، همگام شدن با دیگر دستگاه‎های اجرائی استانی را مستلزم صرف زمان دانست و گفت: دستگاه‌های اجرائی در یک استان، سال‎های متمادی است که به شکل مستمر همگام با یکدیگر رشد می کنند و با توجه به نیازهای استانی توسعه پیدا کرده‎اند. ورود مناطق نقشه برداری به بدنه استانداری و همگام شدن با دیگر ارگان‎های استانی نیز به زمان نیاز دارد.
وی افزود: مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور، این اطمینان را داده است که پشتیبانی و ارتباط فنی و علمی شعب در استانها از سوی سازمان همچنان ادامه خواهد داشت. بالاخص در انجام طرح های مبنایی مثل به روز رسانی نقاط ژئودینامیک، نظارت، عکسبرداری هوایی و تهیه نقشه‎های مورد نیاز استان به خصوص نقشه‎های 1:500 که پاسخگوی اکثر نیازهای استان‎ها است. در همین راستا اتصال با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان‎ها به لحاظ منابع انسانی و اعتبارات مالی کافی، با حصول نتیجه عالی توأم خواهد بود.
البته با توجه به رهنمودها و سیاست‎های ریاست سازمان نقشه برداری کشور، ساختار فنی شعب نباید تقلیل پیدا کند؛ بلکه با حمایت فنی و تکنیکالی سازمان و پشتیبانی مالی و نیروی انسانی بیش از پیش تقویت می‌شود.

فکور در بخش دیگری از این گفتگو با انتقاد به مسئولین استانی که نسبت به چارت جدید استانی ابراز بی‎اطلاعی می‎کنند؛ گفت: متاسفانه تا کنون هیچ نشست جدی و تخصصی برای برنامه‎های آتی در این خصوص از سوی مسئولین استان برگزار نشده است. این در حالی است که گفت‎وگو و کسب نظرات دست اندرکاران اجرایی استان، می‎تواند مسیر را برای فراهم کردن ادغام مناطق نقشه برداری با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان‎ها هموارتر کند.
مدیر کل نقشه برداری منطقه جنوب غرب کشور در پایان استفاده از منابع متخصص خود استان، یعنی بومی کردن نیروی انسانی را یکی از مهمترین محاسن ارزشمند اتصال به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان دانست ولی نهادینه شدن آن را مستلزم صرف زمان برشمرد.
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.0dyiw6dyxgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.0dyiw6dyxgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نظرات شما
ناصر گياهي
feedback
Iran, Islamic Republic of
احسنت ، درود بر اين مدير مدبّر و توانا ، بسيار سنجيده و كاملاً عالمانه سخن گفتند .
احمد منتظرحجت
feedback
Iran, Islamic Republic of
سلام بتده اصفهان هستم مختصات ملکم که داخل شهر اهواز هست رو میخام ولی متاسفانه نمیتونم بیام اهواز آیا از طریق اینترنتی یا تلفنی یا از راه دور میتوان خواسته ی خود رو ثبت کرد و هزینه ی آن هم پرداخت کرد؟