plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۴
کد مطلب : ۱۱۷۶
در پی ادغام مناطق پنجگانه نقشه برداری با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها

رفیعی‌میرزا: جایگاه حاکمیتی نقشه‌برداری در استان‌های کشور تثبیت شد

در پی ادغام مناطق پنجگانه نقشه برداری با سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان‌ها، مهندس احمد رفیعی‎میرزا گفت: با توجه به اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها محور برنامه‎ریزی در هر استان می باشند، بنابراین تشکیلات جدید استانی جایگاه حاکمیتی نقشه برداری در استان‌های کشور را تثبیت می‌کند.
رفیعی‌میرزا: جایگاه حاکمیتی نقشه‌برداری در استان‌های کشور تثبیت شد
plusresetminus
۱
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مدیر کل نقشه برداری منطقه غرب کشور تولید و به روزرسانی نقشه و اطلاعات مکانی با حمایت‌های سازمان نقشه برداری کشور را یکی از تبعات مثبت این اتفاق دانست و گفت: تصمیم گیری‌های مهم درباره توسعه استان در جلساتی با حضور استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و مدیران دستگاه‌های اجرایی آن انجام می‌شود؛ پس منطقی است که در هر استان مدیریت و مجموعه‌ای وجود داشته باشد که بتواند با هماهنگی سازمان نقشه برداری کشور و با بودجه‌های استانی پروژه‌های نقشه برداری را به انجام رساند.

وی در این باره به ماده 11 احکام دائمی کشور در خصوص نظارت بر پروژه های نقشه برداری در مناطق غیرنظامی از سوی سازمان نقشه برداری کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به قوانین مدون نظارتی در حوزه نقشه برداری، همه دستگاه‌های اجرایی یک بانک اطلاعاتی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خواهند داشت که از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی آن استان قابل بهره برداری است. نتیجه این پروتکل اداری یک آرشیو از نقشه و اطلاعات مکانی است که می‌تواند از موازی کاری و صرف هزینه‌های دوباره جلوگیری کرد. به طوری که اگر دستگاهی در استان برای برنامه‌ریزی‌های خود به نقشه و یا اطلاعات مکانی نیاز داشته باشد، با استعلام از سازمان مدیریت و برنامه ریزی آن استان به اطلاعات مورد نیازش دسترسی خواهد داشت.
مدیر کل نقشه برداری منطقه غرب کشور هماهنگی با سازمان نقشه برداری کشور در این مورد را امری ضروری و بدیهی دانست و خاطر نشان کرد: کیفیت ارائه این اطلاعات مشروط به این هماهنگی است. چرا که اگر خللی در دستورالعمل‌ها و استانداردهای تولید اطلاعات مکان محور ایجاد شود، ممکن است اطلاعات بدون کیفیت در استان‌ها ارائه شود و نقش و جایگاه نقشه برداری را دچار تزلزل کند.

رفیعی‌میرزا در ادامه گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی هر استان یک اهرم بسیار قوی است که برای نیازهای استان در هر زمینه‌ای از جمله اطلاعات مکان محور و  نقشه هدف‌گزاری و بودجه‌ریزی می‌کند. به طوری که هر گونه فعالیت بنیادی در استان از جمله عکس‌برداری هوایی، تولید نقشه‌های جدید، توسعه ایستگاه‌های ژئودینامیک و ... که قرار است در استان انجام
شود با تأمین اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان صورت می‌گیرد.

مدیر کل نقشه برداری منطقه غرب کشور اظهار امیدواری کرد که علاوه بر ادغام  شعب پنجگانه نقشه‌برداری در بطن استان‌ها، این اتفاق مثبت در استان‌های دیگر نیز رخ داده و نهادینه شود. مانند مرکز آمار ایران که در هر استان معاونت آمار و اطلاعات تشکیل داده است، سازمان نقشه‌برداری کشور نیز باید به این ترتیب در همه استان‌ها یک نمایندگی در سازمان مدیریت استان داشته باشد.
وی با بیان اینکه اگر اختلالی در هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی‌ استان‌ها با سازمان نقشه برداری کشور رخ دهد، ممکن است چالش برانگیز شود؛ گفت: از آنجایی‌که تولید نقشه امری تخصصی است و کیفیت داده‌های مکان محور که در استان‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، حائز اهمیت است، ایجاد هر گونه ناهماهنگی ممکن است به جایگاه نقشه برداری در کشور لطمه وارد کند.

رفیعی‌میرزا افزود: رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور بر تقویت جایگاه نقشه‌برداری در استان‌ها برای ارتقای آن تأکید دارد. با توجه به رهنمودهای مهندس شفیعی،  همه استان‌ها در حوزه تولید نقشه باید بر اساس سیاست‌های سازمان نقشه برداری کشور اقدام کنند تا جایگاه این حرفه در کشور نهادینه شود. انجام هر طرح بنیادی در کشور، مثل توسعه ایستگاه‌های ژئودینامیک و یا نظارت بر پروژه‌های نقشه برداری باید در استان‌ها با رهبری سازمان نقشه برداری کشور انجام شود. از جمله آنکه مساله فرونشست، در هر استان به صورت رسمی از سوی سازمان نقشه برداری کشور با همکاری دستگاه‌های اجرایی استانی بررسی و برای مقابله با آن برنامه‌ریزی شود.

وی با تأکید بر اهمیت اطلاعات مکان محور در مدیریت بحران اظهار داشت: حضور ادارات کل منطقه غرب و جنوب غرب کشور در سیلاب خوزستان و لرستان در ابتدای سال جاری، حاکی از جایگاه تأثیرگذار اطلاعات مکان محور در مدیریت بحران است. بنابراین حضور سازمان نقشه‌برداری در بدنه اجرایی استان‌ها به تصمیم‌گیری‌های ارشد در سطح استان کمک می‌کند.

رفیعی‌میرزا از هماهنگی اداره کل نقشه برداری منطقه غرب کشور با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همدان خبر داد و گفت: متخصصان پرتلاش این اداره در استان همدان با ابلاغ رسمی ادغام و پس از طی سلسله مراتب اداری به همین ترتیب به فعالیت‌های فنی خود در زمینه نظارت و تولید نقشه ادامه خواهند داد و سالها تلاش این اداره کل در سایه حمایت سازمان نقشه برداری کشور ،با قوت بیشتر استمرار خواهد داشت.
 
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.u9qrak9q3pr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.u9qrak9q3pr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نظرات شما
غلامرضا بهروز
feedback
Iran, Islamic Republic of
لطفا اطلاعات واخبار روز سازمان را حداقل هفتگی اعلام بفرمایید وارد سایت شدم اخبار مربوط به یک سال قبل است