plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب : ۱۱۹۲

اکبری: تغییر در ساختار سازمان نقشه‌برداری باید مبتنی بر شرایط روز کشور باشد

زمان بازنگری در فعالیت‌های حاکمیتی سازمان فرا رسیده است
مدیر کل نقشه برداری منطقه شمال غرب سازمان نقشه برداری کشور در پی ادغام مناطق پنجگانه این سازمان با سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان‌ها گفت: تغییرات در ساختار سازمان نقشه‌برداری کشور باید مبتنی بر بازنگری در اهداف و مأموریت‌های سازمان و متناسب با شرایط روز کشور در حوزه صنعت نقشه و اطلاعات مکانی باشد.
اکبری: تغییر در ساختار سازمان نقشه‌برداری باید مبتنی بر شرایط روز کشور باشد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس محمدرضا اکبری از طرح مباحث فراوانی که حاکی از اشکالات موجود در عملکرد سال‌های اخیر سازمان نقشه‌برداری کشور است سخن گفت و پیشنهاداتی را یادآوری کرد که در هر مقطع برای بهبود آن ارائه شده بود؛ پیشنهاداتی که به طور آشکار از ناکارآمدی برخی ساختارها و روش‌های جاری در سازمان حکایت داشت.
وی افزود: تغییر این ساختارها و روش‌ها به صورت مجزا، جزیره‌ای و با استفاده از روش‌های مقطعی چاره این مشکل نبوده و نخواهد بود. متأسفانه طی سال‌های متمادی پس از تأسیس سازمان نقشه‌برداری کشور با وجود تغییرات و تحولات فراوان در حوزه تکنولوژی و روشهای تهیه و بکارگیری نقشه و اطلاعات مکانی، تغییرات در ساختارها و توانمندیهای سازمانهای کاربر این اطلاعات و ظهور شرکتهای مهندسین مشاور توانمند در این حوزه دو موضوع مهم مورد عنایت و توجه کافی قرار نگرفته است. اول اینکه وظایف سازمان نقشه برداری متناسب با شرایط تغییر نکرده است. و موضوع دوم که کمتر از موارد دیگر مورد توجه واقع شده ضرورت تغییر ساختار سازمان متناسب با اهداف و وظایف آن است.
اکبری در ادامه گفت: در مقطعی از زمان، سازمان نقشه‌برداری کشور اقدام به انجام امور نقشه برداری موردی می کرد که با تغییر رویکرد دولت وقت؛ از تصدی‌گری به حاکمیتی، سازمان نیز بخشی از فعالیتهای خود مانند تهیه نقشه های موردی را از لیست وظایف خود حذف کرد. به نظر می رسد اکنون با توجه به رشد تکنولوژی و توانمندیهای بخش خصوصی و سازمانهای کاربر اطلاعات مکانی زمان بازنگری در لیست فعالیتهای حاکمیتی سازمان فرا رسیده و حتی زمان آن گذشته است.
مدیر کل نقشه برداری منطقه شمال غرب کشور تغییر در ساختار اداری متناسب با  تغییر اهداف و وظایف سازمان را که امری بدیهی
است، ضروری دانست و گفت: به این منظور مهندسی مجدد سازمان نقشه‌برداری کشور در راستای چشم انداز اعلام شده به منظور چابک سازی سازمان بر مبنای بازنگری اهداف و مأموریتهای آن راه حل مناسبی به نظر می رسد.
وی خاطر نشان کرد: یقیناً در این فرآیند تغییرات اجتناب ناپذیری در ارکان مختلف سازمان از جمله مشاغل، وظایف، ساختار، روابط و ... رخ داده و برخی ساختارها حذف، برخی تغییر و تعدادی نیز ایجاد خواهد شد. اما آنچه از هم اکنون قابل پیش بینی است، ضرورت ایجاد ساختاری توانمند برای تدوین و بروزرسانی استانداردها، دستورالعملها و آئین نامه‌های مورد نیاز در عرصه تولید، ذخیره سازی، بروزرسانی، عرضه و تبادل اطلاعات مکانی در حد یک اداره کل است.

به گفته مدیر کل نقشه برداری منطقه شمال غرب سازمان نقشه برداری کشور، استفاده از تکنولوژی‌های نوین صنعت اطلاعات مکانی و اتوماسیون بسیاری از مراحل تولید، فرآوری و ارائه اطلاعات مکانی از جمله شکل گیری SDI،  بدون وجود استانداردهای صحیح، دقیق و به روز مقدور نبوده و سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان سازمان متولی ساماندهی صنعت اطلاعات مکانی و اصولاً خود اطلاعات مکانی در دولت الکترونیک جایگاه و اثرگذاری مناسب را نخواهد داشت.

وی ادغام ادارات کل منطقه‌ای سازمان نقشه‌برداری کشور در سازمانهای مدیریت و برنامه ریزی استانها را تحولی اجتناب ناپذیر برشمرد که موجب ارتقاء توانمندی‌های این سازمان برای انجام مأموریت‌ها و وظایفش خواهد شد و افزود: ارتقای کیفی و فنی پروژه های تهیه نقشه و اطلاعات مکانی در سازمانهای مدیریت و برنامه‌ریزی استانها، ارتقای سطح همکاری و هماهنگی سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و افزایش توان سازمان نقشه‌برداری کشور برای اجرای پروژه های ملی تهیه نقشه و اطلاعات مکانی و پیاده سازی استانداردهای آنها با استحکام پیوند با سازمانهای مدیریت و برنامه‌ریزی استان های از جمله نتایج این ادغام است.
در پایان این گفتگو، اکبری ابراز امیدواری کرد که این روند و گام‌های بعدی باز مهندسی سازمان نقشه‌برداری کشور که موجبات بهره‌وری بیشتر سازمان و اعتلای صنعت تهیه نقشه و اطلاعات مکانی در کشور را فراهم میکند، ادامه یابد.
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdce.o8zbjh8zw9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.o8zbjh8zw9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی