plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب : ۲۴۵۲
در گفتگو با مدیر کل نظارت و کنترل فنی سازمان نقشه‌برداری کشور مطرح شد:

"سامانه جامع الکترونیکی نظارت" گامی دیگر در راستای شفافسازی و ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های نقشه‌برداری

چندی پیش طراحی "سامانه جامع الکترونیکی نظارت و کنترل فنی فعالیت‌های نقشه برداری کشور" توسط این سازمان و با هدف ایجاد انسجام در روند کنترل و نظارت بر کلیه فعالیت‌های نقشه‌برداری کشور کلید خورد. مدیر کل نظارت و کنترل فنی سازمان نقشه‌برداری کشور در این باره گفت: «راه‌اندازی این سامانه گامی دیگر در راستای شفافسازی و ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های نقشه‌برداری خواهد بود.»
"سامانه جامع الکترونیکی نظارت" گامی دیگر در راستای شفافسازی و ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های نقشه‌برداری
plusresetminus
مهندس اشرف‌السادات قریشی، گستردگی حوزه فعالیت‌های نقشه و اطلاعات مکانی در کشور را یکی از دلایل ایجاد این سامانه عنوان کرد و در گفت‌وگو با روابط عمومی سازماننقشه‌برداری کشور، افزود: «در راستای اهمیت شفاف‌سازی فرایندهای مربوط به نظارت و کنترل فنی سازمان نقشه‌برداری کشور و  ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های این حوزه و شمول دایره نظارتی سازمان بر این فعالیت­‌ها نیاز به یک سامانه منسجم داشتیم. لذا به استناد ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، راه اندازی "سامانه جامع الکترونیکی نظارت و کنترل فنی فعالیت‌های نقشه برداری کشور" در اولویت برنامه‌های اداره کل نظارت و کنترل فنی قرار گرفت.
 
وی درباره برنامه‌های نظارتی سازمان نقشهبرداری کشور با وجود این سامانه اذعان داشت: «اهمیت کنترل دقیق پروژه و برنامه‌­ریزی‌­های مدون و سیستماتیک در روند گردش کار سازمان‌­ها و چگونگی دستیابی به اهداف پروژه‌ها در بازه‌­های زمانی مشخص یکی از خواسته­‌های ذینفعان است. اداره کل نظارت و کنترل فنی سازمان نقشه‌­برداری کشور نیز به عنوان بازوی توانمند فنی و تخصصی کشور برای نظارت بر کلیه فعالیت‌­های نقشه‌برداری از این امر مستثنا نیست».

به گفته مدیر کل نظارت و کنترل فنی سازمان نقشه‌برداری کشور، با راه‌اندازی این سامانه، افراد حقیقی و حقوقی، شرکت‌های مهندسین مشاور در حوزه‌های مختلف نقشه‌برداری، کارفرمایان و دستگاه‌های اجرایی متقاضی فعالیت‌های نقشه‌برداری در آن ثبت نام نموده و کلیه فعالیت‌های نقشه برداری ساماندهی شده و نظارت برآنها به صورت منسجم انجام خواهد شد. سیستم گزارش‌گیری مدیریتی آن نیز در آسیب‌شناسی فعالیت‌های مرتبط و در تصمیمات بالادستی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین با ارائه سطوح دسترسی مورد نیاز به کارفرمایان، مشاوران، متخصصان و ... از وضعیت موجود و ظرفیت‌های بالقوه برای تخصیص پروژه­‌های جدید اطلاع حاصل خواهد شد.
 
قریشی، "سامانه جامع الکترونیکی نظارت" را در روند مراودات سازمان نقشه‌برداری کشور تأثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: «با توجه به شرح خدمات این سامانه راهبری، کلیه ارتباطات و مراودات از جمله نامه­‌های رسمی درون و بیرون سازمانی با امکان اتصال به شبکه نامه‌­نگاری اداری، انتقال اطلاعات و نقشه‌های فنی و بازخوردهای نظارت در قالب ابلاغ موارد و اشکالات پروژه‌­ها، اتصال به سامانه­‌های ژئوپورتال سازمان و در صورت امکان اتصال به سامانه­‌های سایر سازمان­‌ها و شرکت‌­ها و .... به صورت یکپارچه در سامانه وجود خواهد داشت. ارزشیابی و امتیازدهی فنی به پروژه‌­ها و به نوعی به مشاوران، اطلاع کارفرمایان از وضعیت فنی پروژه‌­ها و تصمیم­‌گیری در انتخاب مشاوران برای پروژه‌­های آتی از جمله اهداف کاهش مکاتبات اداری و تماس‌­های کارفرمایان و مشاوران است.»

 این مقام مسئول در سازمان نقشه‌برداری کشور؛ با بیان اینکه با راه اندازی این سامانه؛ سرعت و دقت فعالیت‌ها و عملکردهای این سازمان افزایش می‌یابد، گفت: «رصد، کنترل و همچنین بهینه‌سازی گردش کار فرایند­های اداره کل نظارت و کنترل فنی، با توجه به گزارشات و مانیتورینگ انجام شده توسط سامانه در دستور کار و اولویت این اداره کل  قرار دارد تا با دقت در کیفیت نظارت و سرعت در عملکرد، بهره‌وری انجام فرایند­ها به حداکثر ممکن افزایش یابد.»

قریشی در پایان این گفت‌وگو درباره ملزومات «سامانه جامع الکترونیکی نظارت» نیز اضافه کرد: «قطعا لازم است زیر ساخت­‌های سخت­‌افزاری و نرم‌­افزاری پیش‌بینی شده مطابق با نیازهای فنی برای این سامانه فراهم آید تا ارتباطات، در بستری امن بين اجزاي مختلف سيستم (سرورها، كاربران و ...) قابل انجام باشد. همچنین با ثبت كليه فعالیت­‌ها و رويدادهاي سامانه باید امكان بازيابي و تحليل داده‌ها در بازه‌های زمانی مختلف بوجود آید».
 
 
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdce.n8wbjh8ew9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.n8wbjh8ew9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی