plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۲۴۸

مدیرقطب علمی مهندسی نقشه برداری دانشگاه تهران: علم مهندسی نقشه برداری یكی از مهمترین علوم استراتژیك در مدیریت هر كشور است

دکتر محمودرضا دلاور، استاد و مدیرقطب علمی مهندسی نقشه برداری دانشکده مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی دانشگاه تهران در گفتگو با روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور گفت: علم مهندسی نقشه برداری یکی از مهمترین علوم استراتژیک در مدیریت هر کشور است.
مدیرقطب علمی مهندسی نقشه برداری دانشگاه تهران: علم مهندسی نقشه برداری یكی از مهمترین علوم استراتژیك در مدیریت هر كشور است
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، دکتر دلاور به کاربردهای علم نقشه برداری به عنوان یک علم زیربنایی؛ در حوزه های مختلف عمرانی، زیست محیطی و دفاعی اشاره کرد و دراینباره گفت: امروزه علم نقشه برداری و تولیدات آن مبنای بسیاری از تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های کلان کشور است.
      وی کاربردهای دیگری از سنجش از دور، استارت آپ ها و موضوعات دانش بنیان را برشمرد وگفت: امروزه سنجش از دور، کاربردهای بسیارمتنوعی دارد. برای نظارت وسیع و جامع در حوزه گسترده، میتوان در باندهای طیفی مختلف و در محدوده های زمانی و رادیومتریک مختلف، از تصاویر بدست آمده با روش سنجش از دور به عنوان بستر مناسبی برای دستیابی به اطلاعات مکانی استفاده کرد. در همین راستا، معاونت علمی فن آوری ریاست جمهوری، تلاش های بسیاری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در جهت خلق نوآوری وکارآفرینی داشته است.
دلاور درباره میزان پیشرفت فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات مکانی گفت: در ایران عمدتا مردم مهندسی
نقشه برداری را در حوزه مرتبط  با شاخه عمران؛ خدمات و پروژه های عمرانی می شناسند و این در حالی است که مهندسی نقشه برداری علاوه بر این موارد، در بسیاری از پروژه های زیست محیطی، پزشکی، محیط زیست، فعالیت های نظامی، اقتصادی، برنامه ریزی های شهری، مدیریت شهری و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد. چرا که هرنوع تصمیم گیری و برنامه ریزی در سطح کلان جامعه باید مبتنی بر اطلاعات مکانی و نقشه انجام شود.
     مدیر قطب مهندسی نقشه برداری کشور در مورد اینکه موضوع تعیین موقعیت در محیط های درون ساختمانی یا Indoor Positioning یکی از زمینه های تحقیقاتی بسیارمهم است که در مهندسی نقشه برداری مطرح شده، افزود: تحقیقات بسیار وسیعی برای تولید نقشه، تعیین موقعیت و نیز تحلیل اطلاعات درون ساختمانی در حال انجام است. در همین راستا، دانشکده مهندسی نقشه برداری دانشگاه تهران، در قالب پایان نامه های دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، در حال مدل سازی و توسعه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو است تا بتواند عوامل تخریب این ساختمان را تحلیل و بصورت لحظه به لحظه وقوع آتش سوزی و تلفات را بررسی کند.
      وی درباره ارتباط سازمان نقشه برداری کشور با دانشگاه تهران گفت: سازمان نقشه برداری کشور به عنوان سازمان مادر و تخصصی تولید نقشه واطلاعات مکانی، نقش بسزایی
در سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت پروژه های نقشه برداری در کشور دارد. دانشگاه نیز به عنوان مکمل این دستگاه اجرایی، وظیفه تولید دانش و تلاش برای کاربردی کردن آن را دارد.  
دلاور افزود: دانشگاه تهران، فعالیت های بسیار زیادی را با سازمان نقشه برداری کشور داشته است. به عنوان مثال اولین دوره دکتری مهندسی نقشه برداری کشور در سال 75 با همکاری سازمان نقشه برداری کشور در دانشگاه تهران برنامه ریزی شد. البته سازمان نقشه برداری کشور نقش مهمی در تأمین تجهیزات تخصصی مورد نیاز و دعوت از اساتید بین المللی را نیز در این دوره ایفا کرد. 
همچنین در حوزه های مختلف دیگر از جمله در تولید و بهینه سازی اطلاعات، بهبود خط تولید، استاندارد سازی در حوزه تولید اطلاعات، بهنگام سازی و کنترل کیفیت اطلاعات، کارتوگرافی، غنی سازی و ویرایش اطلاعات، استانداردسازی و ... نیز این دو مجموعه همکاری های مفیدی داشته و خواهند داشت.
استاد دانشکده نقشه برداری پردیس دانشگاه تهران، طرح کاداستر اراضی کشور را نیز از مسیرهای مشترک فعالیت دانشگاه و سازمان دانست که روند این همکاری می تواند منجر به خدمات بهینه ای در کشور  شود.
همکاری این دانشگاه با سازمان نقشه برداری کشور در عرصه های بین المللی، از دیگر موضوعات مورد تأکید دکتر دلاور بود که می تواند بستر مناسبی را برای حضور بیشتر جمهوری اسلامی ایران در انجمن های صنفی بین المللی و جهانی فراهم کند.
دلاور در خاتمه گفتگوی خود گفت: با ادامه این همکاری ها در مجامع جهانی و ملی میتوان به یکی از رسالت های مهم دانشگاه در خصوص معرفی جایگاه اصلی علم نقشه برداری عمل کرد و از آن به عنوان بستر و ابزار توسعه پایدار ملی بهره برد.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcht6nid23nk.ft2.html
ncc.gov.ir/vdcht6nid23nk.ft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی