Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۶
کد مطلب : ۸۴۰
گفتگو با مهندس پیمان بکتاش، مدیرکل GISو SDI سازمان نقشه برداری کشور و دبیر شورای ملی کاربران GIS

شورای ملی كاربرانGIS با اهداف ملی، در سطح ملی

شورای ملی کاربران GIS به منظور سیاستگزاری، برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاه­های اجرایی و سازمان های تولید کننده داده های مکانی و تحلیل نیازمندی­ها از سوی سازمان نقشه برداری کشور و در سال ۱۳۷۲ شکل گرفت.
شورای ملی كاربرانGIS با اهداف ملی، در سطح ملی
plusresetminus

در همین خصوص پیمان بکتاش، مدیرکل  GISو SDI سازمان نقشه برداری کشور و دبیر شورای ملی کاربران GIS در گفتگو با واحد اطلاع رسانی مدیریت روابط عمومی سازمان گفت :
هدف از تشکیل این شورا ظرفیت سازی در راستای ایجاد و بکار گیری سیستم های اطلاعات مکانی(GIS ) و همچنین بهره برداری شایسته از تمام ظرفیت­های فنی، علمی و نیروی انسانی و در خصوص ایجاد و بکارگیری سیستم­های اطلاعات مکانی ملی (NGIS ) می باشد.
وی افزود: البته از موضوع اشاعه فرهنگGIS  درکشور، که یکی از مهمترین اهداف شواری ملی کاربران GIS است نیز نباید غافل شد. همچنین درحال حاضر 22 دستگاه، وزارتخانه و سازمان در این شورای ملی عضویت دارند.
بکتاش در خصوص فعالیتهای شورای ملی کاربران GIS گفت: این شورا از بدو تاسیس تاکنون فعالیت های چشمگیری را به انجام رسانیده است که بطور خلاصه می توان به نیاز سنجی کاربران، تدوین آیین نامه تبادل اطلاعات مکانی، تهیه و تدوین الگوی GIS شهری، تعیین لایه های پایگاه داده توپوگرافی ملی(NTDB ) که نیاز مشترک دستگاه های اجرایی می باشد، تصویب گروه های کارشناسی کاربران GIS در سطح استان ها، سیاستگزاری در خصوص تاسیسات زیر زمینی، تعيين خط مشي ها و سياست هاي كلي GIS و نحوه استفاده از خدمات بخش هاي دولتي، عمومي وخصوصي در كشور، بررسی و  شناسایی راه­کارهای اجرایی تامین منابع مالی و نیروی انسانی پروژه­های تحقیقاتی – مطالعاتی در خصوصGIS ، بررسی نقشGIS و SDI در اصلاح الگوی مصرف، راهبري OGIS (GIS متن باز) در ابعاد آموزشي - پژوهشي و فناوري و بستر سازي و ايجاد ساز و كار مناسب در جهت عملياتي نمودن OGIS در سطح كشور اشاره نمود.
مدیرکل  GISو SDI سازمان نقشه برداری کشور در ادامه خاطرنشان کرد: شورای ملی کاربرانGIS دارای کمیته های تخصصی با اهداف و وظایف معین می باشد که نتایج فعالیت های کمیته های مربوطه در جلسات شورا مطرح و تصمیم گیری می گردد. بر اساس اهداف و وظایف تعیین شده، تاکنون سیزده کمیته و یک گروه تخصصی تشکیل گردیده که فعالیت برخی از آنان به اتمام رسیده و فعالیت برخی دیگر، از جمله کمیتۀ تخصصی شناسایینقایص لوایح، آیین نامه ها، قوانین و کمیتۀ تخصصی بازنگری برنامه راهبری شورای ملی کاربرانGIS همچنان ادامه دارد.
دبیر شورای ملی کاربران GIS افزود: در سال 1388 برنامه راهبردی 5 ساله شورا، تدوین و تصویب شد و از سال 1389 تاکنون فعالیت های شورا و کمیته های ذیربط، براساس اهداف و وظایف تعریف شده در برنامه مذکور صورت می گیرد.
دبیر شورای ملی کاربران GIS در پایان گفت: به منظور فرهنگ سازی، اطلاع رسانی بهتر و سریع تر و نیز فعالیت در راستای اهداف دولت الکترونیک، شورای ملی کاربرانGIS دارای سایت مستقل بنام سایت شورای ملی کاربرانGIS (آدرس: http://ncgisu.ncc.org.ir ) می باشد که دارای بخش های مختلفی همچون اهداف وظایف، کمیته های تخصصی، صورتجلسات، خبرها و رویدادها، خبرنامه پیام GIS و SDIو... می باشد.
گفتنی است جلسات شورای ملی کاربرانGIS  بصورت ماهانه تشکیل می گردد که دویست و هفتمین جلسه آن در روز یکشنبه دوازدهم آذرماه سال جاری با حضور معاون محترم فنی سازمان نقشه برداری کشور، مدیرکل سامانه ها و زیرساخت های اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری کشور و اعضای شورا برگزار گردید.
https://www.ncc.gov.ir/vdcfixdcaw6dj.giw.html
ncc.gov.ir/vdcfixdcaw6dj.giw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی